Skandaliczni autorzy grzecznych lektur
Przeświadczenie o tym, że nudne książki napisały nudne i smutne osoby jest dość powszechne, ale błędne. Polscy pisarze i poeci to nie kryształowe postaci, lecz ekscentryczni ludzie z krwi i kości. Oto garść ciekawostek z ich życia prywatnego.
Szkolne lektury wielu osobom kojarzą się z nudą. Ich dobór pozostawia wiele do życzenia, są one często oderwane od rzeczywistości.
Wielu uczniów w ogóle nie czyta lektur, a podczas nauki opierają się na streszczeniach, gotowych omówieniach lub filmach nakręconych na podstawie książek.
Sylwetki autorów lektur omawiane są w szkole dość pobieżnie. Przeświadczenie o tym, że nudne książki napisały nudne i smutne osoby jest dość powszechne, ale błędne. Polscy pisarze i poeci to nie kryształowe postaci lecz ekscentryczni ludzie z krwi i kości. Przekonajcie się sami.
Adam Mickiewicz
Adam Mickiewicz - wieszcz, autor epopei narodowej „Pan Tadeusz”, jeden z największych poetów polskiego romantyzmu. W szkole był dobrym uczniem, lecz nigdy nie nauczył się ładnie pisać. Jego rękopisy trudno rozczytać. Jako dziecko był pechowcem, kiedyś prawie się utopił, raz wypadł też z okna. Pierwszy tomik poezji wydał będąc na studiach, w tym okresie rozpoczął swoje liczne romanse. Jedną z jego pierwszych „miłości” była Karolina - mężatka, matka czworga dzieci. Kiedy romans wyszedł na jaw mąż kochanki wyzwał go na pojedynek, do którego jednak nie doszło dzięki prośbom Karoliny. Inna zamężna kochanka Mickiewicza to Maria Wereszczakówna - ten romans zainspirował go do napisania wiersza „Do M...”. Jedna z jego „przyjaciółek” była również kochanką Puszkina. Adam Mickiewicz nigdy nie mieszkał w Polsce, bo urodził się kiedy państwa nie było już na mapach. Jednak wraz z przyjaciółmi dążył do przywrócenia niepodległości kraju. W ciągu życia Mickiewicz wiele czasu spędził organizując oddziały zbrojne i uczestnicząc w walkach. Mieszkał we Francji i we Włoszech. Ożenił się dość przypadkowo, ale owocem tego związku było aż sześcioro dzieci. Przyczyna jego śmierci pozostaje niejasna, być może zmarł na cholerę, został otruty lub zginął w wyniku spisku.
Juliusz Słowacki
Wielkim rywalem Mickiewicza był Juliusz Słowacki. Poeci szczerze się nie lubili. Słowacki utrzymywał, że pamięta moment swoich narodzin. Jako młodzieniec przyczynił się do śmierci swego ojczyma zostawiając otwarte okno, przez które wpadł piorun i zabił jego śpiącego opiekuna. Słowacki bardzo pragnął sławy i nie przepuścił okazji, by się promować. Weny poszukiwał podróżując, np. po Egipcie. Po śmierci sprowadzono jego szczątki, a trumna płynęła przez cały kraj tak, by wszyscy rodacy mogli go pożegnać.
Maria Konopnicka
Jeżeli chodzi o polskie pisarki także można odczuć dysonans porównując zawartość lektur do życia prywatnego. Przykładem może być Maria Konopnicka, autorka wzniosłej "Roty” i smutnej „Naszej szkapy”. Życiorys autorki wzbudza kontrowersje do dziś. Niektóre środowiska uznają ją za ikonę polskiego ruchu mniejszości seksualnych, a inne śpiewają „Rotę” na marszach narodowych. Konopnicka była kobietą wyzwoloną, angażującą się w wolne związki z młodszymi mężczyznami. W czasach, w których żyła środowiska katolickie uznawały jej twórczość za bardzo szkodliwą i wymierzoną w chrześcijaństwo i polskość. Porzuciła męża i ostanie 20 lat życia spędziła w związku ze znacznie młodszą partnerką Marią Dulębianką.
Następnym razem, gdy będziecie zmuszeni do przeczytania lektury poszukajcie informacji o jej autorze. Może wówczas nie wyda się taka nudna.