Śpij dłużej, żyj aktywniej - to się zwyczajnie opłaca
Dużo kawy, napój energetyczny i zestaw z apteki wspomagających wydajność naszego mózgu - oto najpopularniejszy zestaw wspomagający organizm w trakcie wzmożonego wysiłku, który zna każdy z nas. Niestety ta mieszanka potrafi pozostawiać skutki uboczne w postaci bezsenności.
Bezsenność - zmora naszych czasów
Bezsenność kojarzy nam się głównie z osobami starszymi. Jednak badania pokazują, że coraz więcej młodych osób cierpi na tę przypadłość. Według analiz przeprowadzonych przez TNS OBOP prawie 25% nastolatków między 15 a 19 rokiem życia boryka się z trudnościami w zasypianiu. Dane te są bardzo niepokojące, gdyż to właśnie w tym okresie, kiedy młodzi ludzie przechodzą czas dojrzewania, sen jest jedną z kluczowych potrzeb organizmu.
Osoby cierpiące na bezsenność, bądź niewysypiające się, często nie docierają do najważniejszej fazy snu, podczas której nasz mózg filtruje informacje pozyskane w ciągu dnia, koduje te najważniejsze, a resztę „usuwa”. Dobry, pełny sen wspomaga również organizm w regeneracji. To właśnie dlatego osoby wyspane o wiele lepiej i szybciej przyswajają nowe informacje, nie są rozkojarzone i dokładniej wykonują powierzone im zadania.
Dlaczego młodzi ludzie cierpią na bezsenność?
Jednym z głównych powodów jest dojrzewanie. Organizm potrzebuje mniej snu. Nie kładziemy się spać o 21:00, ale czas ten opóźnia się o około dwie godziny. Dodatkowe 120 minut jest wykorzystywane na własny rozwój i poznawanie świata. W tym ukryty jest drugi, bardzo ważny powód bezsenności - stres i napięcie towarzyszące nowoczesnemu życiu.
Młodzi ludzie zdają sobie sprawę z faktu, że aby w dzisiejszym świecie osiągnąć sukces, musimy pracować na niego już od gimnazjum i szkoły średniej. To sprawia, że zarywamy noce na naukę, zaczynami pić napoje zawierające kofeinę. Nasz organizm przestaje prawidłowo pracować, cykl snu jest rozregulowany. Jest to także czas, kiedy zaczynamy poznawać świat, chodzić ze znajomymi na imprezy i próbować alkoholu, narkotyków i innych używek. Nadużywanie tych środków może doprowadzić również do depresji czy stanów lękowych, kolejnych powodów bezsenności.
Jakie są skutki bezsenności?
Najbardziej widoczną oznaką niewysypiania się są podkrążone, zaczerwienione oczy, pogorszona, ziemista cera, nadmierne wypadanie włosów. Według badań nastolatkowie cierpiący na tą przypadłość są nadpobudliwi i mają zaburzenia emocjonalne: huśtawki nastrojów, nerwowość, problemy z koncentracją. Oprócz tego niewyspanie zaburza koordynację ruchową, a to z kolei może być podłożem narastania agresji, tak często obserwowanej wśród młodzieży.
Jak widać, zarywanie nocy na naukę nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nasz organizm nie ma czasu posegregować wprowadzonych do mózgu informacji, a na następny dzień będziemy rozkojarzeni i nasze umiejętności kojarzeniowe będą stępione.
Jak radzić sobie z bezsennością?
Najważniejsze, to nie wprowadzać do swego życia złych nawyków. Kofeina i niepełny, krótszy niż osiem godzin sen nie sprawią, że przyswoisz i zapamiętasz więcej materiału. Przed pójściem do łóżka należy dobrze przewietrzyć pokój i się zrelaksować, wyjść na spacer czy krótki bieg. Po wysiłku fizycznym nasz organizm będzie potrzebował odpoczynku. Można również spróbować terapii światłem. W rannych godzinach wystawia się oczy na ekspozycję światła, natomiast w nocy należy zapewnić całkowity mrok. W ten sposób cykl snu powinien zostać wyregulowany, a kłopoty z zasypianiem zniknąć.