Studenci zagraniczni w polskich uczelniach
Ilu obcokrajowców studiuje na polskich uczelniach? Jakie studia najczęściej wybierają? Jak wypada Polska na tle innych krajów Europy i świata?
Obecnie na polskich uczelniach studiuje ponad 80 tysięcy studentów zagranicznych. Stanowią oni prawie 7% ogółu studentów w naszym kraju. Pomimo tendencji rosnącej, to nadal znacząco mniej niż u naszych sąsiadów: w Czechach, Słowacji, Słowenii, Litwie, Łotwie, Estonii, czy na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii.
Najwięcej studentów zagranicznych przyjeżdża na polskie uczelnie z Ukrainy i Białorusi, Hiszpanii czy Turcji.
Największym zainteresowaniem cieszą się kierunki z grupy biznesu, administracji i prawa, nauk społecznych, dziennikarstwa i informacji. Zdrowie i opieka społeczna przyciągnęły blisko 10,8 tys. osób, natomiast nauki humanistyczne i sztuka - ponad 8,4 tys.
Jakie uczelnie wybierają goście z zagranicy?
Największą popularnością cieszył się Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Łódzki. Niemniej liczną grupę zagranicznych studentów gościła Politechnika Warszawska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Uniwersytet Wrocławski.
Najbardziej oblegane uczelnie medyczne to Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Gdański Uniwersytet Medyczny.
Polska jest kobietą
Warto zauważyć, że ponad połowę studentów międzynarodowych w Polsce stanowią kobiety. Najwięcej jest studentek z Czech, Irlandii, Białorusi, Rosji i Norwegii. Wśród najliczniejszej nacji – Ukraińców – jest ok. 56% dziewczyn.
PLANUJESZ STUDIA ZA GRANICĄ
Jeżeli marzysz o studiach poza granicami Polski - zajrzyj TUTAJ