Jakiego artykułu szukasz?

Przez MOST do ERASMUSA

MOST i ERASMUS to programy wymiany studentów między uniwersytetami. Most realizowany jest na terenie naszego kraju, Erasmus umożliwia międzynarodową wymianę studentów i pracowników szkół wyższych.

Przez MOST do ERASMUSA

Program MOST adresowany jest do studentów i doktorantów, którzy przez jeden semestr lub cały rok akademicki chcą zrealizować swój plan studiów w innej placówce niż macierzysta na terenie naszego kraju. MOST to dobra okazja, żeby zwiedzić inne miasta uniwersyteckie w Polsce.

Może to być swoista „próba generalna”, poznanie uniwersytetu, zasad w nim panujących, wykładowców oraz samego miasta. Spędzenie semestru, bądź dwóch w innym miejscu to również dobra odskocznia od codzienności, możliwość poszukania zakątka, w którym możemy się realizować, jeśli czujemy, że obecne miasto to nie nasze miejsce na ziemi.

Które uczelnie uczestniczą w programie?

W Polsce do programu MOST przystąpiło dziewiętnaście uniwersytetów:

Kto może skorzystać z programu?

Uczestnikiem Programu może zostać:

  • studentka/student po ukończeniu drugiego semestru jednolitych studiów magisterskich;
  • studentka/student po ukończeniu drugiego semestru studiów
  • I stopnia;
  • studentka/student po ukończeniu pierwszego semestru na studiach II stopnia;

Studentka/Student w trakcie każdego stopnia studiów, a więc w okresie studiów: licencjackich, magisterskich i doktoranckich, może być uczestnikiem Programu MOST maksymalnie przez okres jednego roku akademickiego.

Nie oznacza to, że może być Uczestniczką/Uczestnikiem Programu tylko na jednym uniwersytecie przyjmującym i tylko w okresie całego roku akademickiego. Może także wyjechać dwukrotnie na okres jednego semestru na dwa różne uniwersytety lub dwukrotnie na okres jednego semestru na ten sam uniwersytet.

Studentka/Student nie może, w ramach uczestnictwa w Programie MOST, studiować na innym kierunku swojego uniwersytetu macierzystego.

Kryteria przyjęć

Jakie trzeba spełnić warunki, aby móc wziąć udział w programie?

Przede wszystkim ważna jest średnia ocen z roku akademickiego poprzedzającego okres udziału w programie, osiągnięcia naukowe, zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności akademickiej,osobista motywacja przedstawiona w liście motywacyjnym.Program Erasmus

Erasmus powstał pod koniec lat 80-tych jako program wymiany studentów. Adresowany jest do studentów i pracowników uczelni z wielu krajów. Umożliwia wyjazd studentów za granicę na część studiów i praktykę, stwarza również liczne szanse udziału w projektach wraz z partnerami zagranicznymi. Do programu przystąpiło wiele europejskich placówek w celu realizowania głównej idei - rozwijania międzynarodowej współpracy między uczelniami.

Studentów na pewno ucieszy fakt, że za studia nie trzeba płacić, co więcej na czas pobytu w uczelni zagranicznej otrzymujecie stypendium.

Skorzystanie z ofert obu programów to wielka przygoda! Możesz rozwinąć znajomość języka obcego, poznać wiele nowych kultur, ponieważ spotkasz nie tylko mieszkańców kraju, który odwiedzasz, ale także innych erasmusowców z całego kontynentu. Daje to również szansę na poznanie innego trybu nauczania niż w Polsce.

- Zdziwiłem się, gdy w Niemczech wszystkie zajęcia, na które uczęszczałem nie miały egzaminu końcowego. Zaliczenie polegało na napisaniu pracy naukowej, co według mnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ rozwija nawyk pisania, co potem przydaje się przy licencjacie, magisterce, czy po prostu referacie. - wspomina Wojtek, student III roku stosunków międzynarodowych na Uniwerstecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, który ostatni zimowy semestr spędził w Bambergu. - Cieszę się bardzo, że skorzystałem z programu Erasmus. Dzięki niemu przełamałem strach, który w przeszłości często ograniczał mnie w działaniu, nauczyłem się żyć w innym kraju, dostosowałem do kultury i norm panujących w Bawarii, zdobyłem pracę i nauczyłem się godzić ją z nauką, rozwinąłem kontakty z ludźmi z całego świata od USA po Japonię oraz umiejętności językowe. Zyskałem motywację do dalszej nauki języka niemieckiego. Kraj ten zafascynował mnie tak bardzo, że staram się wykorzystywać każdą możliwość powrotu. Byłem już na objeździe naukowym oraz seminarium polsko - niemieckim i czuję, że to nie koniec moich przygód z Niemcami.

Czy to, który kraj wybierzemy, będzie miało znaczenie przy zaliczaniu egzaminów, bądź późniejszym kontynuowaniu studiów na macierzystym uniwersytecie? To zależy, czego oczekujesz od programu. Jeśli chcesz odpocząć, zwiedzić nowy kraj i poznać kulturę, która Cię fascynuje, wybierz takie państwo, w którym będziesz mógł więcej czasu przeznaczyć na rozrywkę, niż na naukę. Jednakże Erasmus to przede wszystkim szansa dla osób, które chcą wypracować kontakty międzynarodowe, które w przyszłości mogą zaowocować w pracy.

- Chciałem poznać osobiście to, co znałem z internetu i książek. Żaden inny kraj nie miał w sobie tego czegoś, co pozwoliłoby mi stwierdzić, że chce tam być. W przypadku Niemiec, kraju którym fascynowałem się od dziecięcych lat, pozostała kwestia wyboru uczelni. - opowiada Wojtek. - Chciałem także, żeby mój wyjazd nie był czysto turystyczny, nastawiony na rozrywkę i odpoczynek. Pragnąłem poznać niemiecki punkt widzenia na wiele spraw, związanych z polityką, historią czy funkcjonowaniem kraju.

Czy wyjeżdżając do kraju nieanglojęzycznego musimy znać biegle język ojczysty danego kraju? Niekoniecznie, jednak nie można wyjechać bez umiejętności posługiwania się chociażby podstawowymi zwrotami dotyczącymi szukania drogi, zakupów, czy załatwiania spraw w urzędach.

Jeśli chciałbyś skorzystać z programu Erasmus, więcej informacji znajdziesz na stronie www.erasmus.org.pl

Powstało także wiele portali i platform, które pomagają chętnym, odpowiadają na pytania, rozwiewają wątpliwości.

Jakie są podstawowe wymagania?

Przede wszystkim bardzo dobra znajomość języka angielskiego. Wszystkie zajęcia dla erazmusowców są prowadzone w tym języku. Przy selekcji wniosków brana jest pod uwagę średnia ocen z całego toku kształcenia, dodatkowe formy zaangażowania, jak koła naukowe, wyjazdy, organizowanie konferencji. Dodatkowym atutem są certyfikaty dokumentujące znajomość języka. Nie jest to jednak konieczne, więc nie zrażaj się, tylko aplikuj. Być może niedługo Ty będziesz opowiadał z zapartym tchem o podróży swojego życia.

(god)

Powiązane treści

 Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
Zostałeś studentem i co dalej? - najczęstsze pytania pierwszoroczniaków
​Ile naprawdę kosztują studia?
​Ile naprawdę kosztują studia?
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
​Jak zdobyć stypendium? - poradnik studenta
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Rekrutacja na studia 2020 - wszystko, co musisz wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
​Progi punktowe na studia - co trzeba o nich wiedzieć
Stypendia dla studentów
Stypendia dla studentów
Program Erasmus+ to mobilność, innowacje, rozwój
Program Erasmus+ to mobilność, innowacje, rozwój
Studia przez internet
Studia przez internet
Studia dzienne czy studia zaoczne?
Studia dzienne czy studia zaoczne?
USOS dla studenta
USOS dla studenta
Akademik czy mieszkanie, czyli dylematy studenta
Akademik czy mieszkanie, czyli dylematy studenta
Kredyt studencki
Kredyt studencki
Progi punktowe na studia
Progi punktowe na studia
Organizacje studenckie
Organizacje studenckie
Słownik pojęć studenckich
Słownik pojęć studenckich
ECTS - Europejski System Transferu Punktów
ECTS - Europejski System Transferu Punktów

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
Państwowa Uczelnia Zawodowa im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Uniwersytet Szczeciński