Studia aktorskie w woj. śląskim
Studia aktorskie to pomysł dla urodzonych artystów, osób o szczególnej osobowości, wrażliwości, predyspozycjach.
Statystyki rekrutacyjne pokazują, jak wiele młodych osób marzy o zdobyciu wykształcenia w zakresie aktorstwa, a także jak bardzo elitarne są te studia. Co roku przyjmowanych jest bardzo niewiele osób. Ci, którzy znajdą się na liście zakwalifikowanych z pewnością mogą czuć się wyróżnieni.
Uczelnia w ten sposób charakteryzuje kandydata na studia aktorskie:
„(…) powinien posiadać ponadprzeciętną potrzebę poznania i rozwoju, szczególną otwartość pozwalającą przełamywać stereotypowe kierunki postrzegania i doświadczania rzeczywistości. Powinien być kreatywny, wrażliwy, empatyczny, pełen szacunku i pokory wobec sztuki. Przy tym pokora i szacunek winny być sprzężone z silną osobowością, twórczą indywidualnością”.
Osoby wybierające takie studia muszą cieszyć się dobrym zdrowiem, sprawnością fizyczną, posiadać intuicję ruchową, wyjątkowe poczucie rytmu, doskonałe warunki głosowe, ponadprzeciętną wyobraźnię, ekspresyjność, zdolności improwizacyjne, odporność psychiczną.
Studia aktorskie na Śląsku - jakie kierunki?
Aktorstwo, specjalność:
- aktor teatru tańca.
Studia aktorskie na Śląsku – uczelnie
Powyższy kierunek realizowany jest przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Filię w Bytomiu.
Program studiów zakłada interdyscyplinarną edukację w zakresie tańca, aktorstwa, teorii, historii teatru i tańca, polskiego folkloru, muzyki, anatomii, technik głębokich, nowych mediów, improwizacji, reżyserii i kompozycji.
Studenci zaliczają m.in. takie przedmioty jak solfeż, piosenka, impostacja głosu i techniki wokalne, technika tańca współczesnego, taniec współczesny i taniec modern, technika tańca klasycznego, historia tańca, formy teatru tańca, polski folklor taneczny, formy dramatyczne, kompozycja, formy teatru tańca i struktury choreograficzne, teoria widowiska teatralnego, reżyseria/choreografia.
Ćwiczenia taneczne, ruchowe, kondycyjne i sprawnościowe stanowią 70% zajęć dydaktycznych. Obejmują nie tylko ciało w kontekście anatomicznym, lecz także w kontekście kulturowym i psychologicznym – ich celem jest kształtowanie instrumentu artystycznej ekspresji w oparciu o fundament cielesno-umysłowy.
Studia kończą się realizacją spektaklu dyplomowego i finalnie uzyskaniem dyplomu magistra.
Studia aktorskie – rekrutacja
Praktyczny sprawdzian kwalifikacyjny obejmuje kilka elementów. Weryfikowane są predyspozycje do wykonywania zawodu aktora, w tym: ogólna sprawność fizyczna, techniki tańca, improwizacji ruchowej, umiejętność interpretacji tekstu, wymowy, wykonania zadań aktorskich.
W drugiej eliminacji oceniane są umiejętności wykonania tańca klasycznego i współczesnego a także głos, interpretacja tekstu, improwizacja, wykonanie zadań aktorskich. Dodatkowo punktowane są wyniki uzyskane na maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Ważne dla kandydatów! Uczenia co roku uruchamia cykl konsultacji z zakresu wymowy i zadań aktorskich oraz tańca klasycznego i współczesnego.
Studia aktorskie – perspektywy pracy
Ukończenie kierunku aktorskiego przygotowuje do samodzielnej, twórczej pracy scenicznej.
Absolwenci mogą pracować w instytucjach o charakterze performatywnym oraz przykładowo:
- na scenach teatrów tańca, muzycznych, dramatycznych
- w branży filmowej
- w instytucjach kultury
- w charakterze instruktorów tańca
- współtworząc projekty i realizując przedsięwzięcia artystyczne
- w charakterze tancerza solisty.