Studia podyplomowe w Kielcach
W Kielcach funkcjonują dwie uczelnie publiczne – Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska - oraz kilka niepublicznych szkół wyższych. Każda z tych placówek oprócz podstawowego kształcenia na poziomie pierwszego czy drugiego stopnia lub na studiach jednolitych magisterskich organizuje różnorodne kursy, szkolenia, a także studia podyplomowe. Możliwości zdobycia dodatkowych kwalifikacji warto szukać w ofercie tych podmiotów edukacyjnych. W tym artykule sprawdzamy, co można studiować podyplomowo w Kielcach, jakie się z tym wiążą koszty, jakie nowości przygotowały lokalne uczelnie.
Dla kogo studia podyplomowe?
Zgodnie z nazwą, słuchaczami tych studiów mogą zostać posiadacze dyplomu ukończenia wyższego kształcenia. Dotyczy to zarówno absolwentów kierunków magisterskich, jak i realizowanych na poziomie pierwszego stopnia, czyli licencjackich lub inżynierskich.
Na studia podyplomowe kandydaci decydują się w różnych momentach życia zawodowego. Motywacją do ich podjęcia jest najczęściej chęć podniesienia kwalifikacji, podniesienia posiadanych kompetencji, aktualizacja posiadanej dotychczas wiedzy, poznanie nowości w danej dziedzinie lub uzyskanie całkowicie nowej wiedzy i zmiana profilu zawodowego.
Organizacja studiów podyplomowych
Większość programów podyplomowych realizowanych jest w ciągu dwóch semestrów. Zdarzają się studia trzysemestralne, ale też dwuletnie.
Studia podyplomowe mają formułę zaocznych, najczęściej weekendowych zjazdów, odbywających się raz lub dwa razy w miesiącu. Coraz więcej uczelni dopuszcza tryb on-line lub system hybrydowy.
Sposób zaliczenia końcowego zawsze określa uczelnia realizująca kształcenie. Najpopularniejsza jest praca dyplomowa, której pozytywna obrona pozwala na uzyskanie poświadczenia ukończenia studiów podyplomowych, czyli świadectwa.
Dlaczego warto studiować podyplomowo?
Ogromną wartością kierunków podyplomowych jest wyselekcjonowana kadra prowadzących. To z jednej strony najlepsi dydaktycy i specjaliści w określonej dziedzinie, ale także praktycy, przedstawiciele biznesu, odpowiednich instytucji, reprezentanci konkretnych branż. To zatem szansa nawiązania interesujących kontaktów, odbycia inspirujących dyskusji, wymiany myśli i doświadczeń.
Rok (czy więcej) intensywnej pracy intelektualnej to z pewnością doskonała szansa na podniesienie własnej motywacji, zwiększenie własnej konkurencyjności, dobrze widziany punkt w CV. Często właśnie kwalifikacje uzyskane podczas studiów podyplomowych przesądzają o dalszym awansie, podwyżce wynagrodzenia czy decyzji o zmianie pracy.
Studia podyplomowe w Kielcach
Audyt wewnętrzy i kontrola zarządcza w sektorze publicznym, Business Trainer Academy, Czynności operacyjno-rozpoznawcze w prawie dowodowym, HR Business Partner Academy, Prawo nowoczesnych technologii, Zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej czy Przeciwdziałanie i zwalczanie handlu ludźmi to tylko kilka nowości spośród kilkudziesięciu propozycji kształcenia podyplomowego w Wyższej Szkole Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. Prof. Edwarda Lipińskiego.
Świętokrzyska Szkoła Wyższa przygotowała wiele kierunków z zakresu pedagogiki, bezpieczeństwa, prawa, samorozwoju i umiejętności społecznych.
Administrator sieci komputerowych, Grafika multimedialna, Programowanie i obsługa obrabiarek sterowanych numerycznie czy Metrologia w inżynierii mechanicznej to wybrane propozycje Politechniki Świętokrzyskiej.
Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego można wybrać m.in. Podejście integracyjno-systemowe w terapii rodzin i par, Informację naukową i bibliotekoznawstwo czy kierunek Asystent rodziny.
To jedynie wybrane programy kształcenia podyplomowego w Kielcach.
Więcej informacji na temat studiów podyplomowych w Kielcach znajduje się tutaj.