Studia wojskowe w Gdyni, Gdańsku i województwie pomorskim
Wojsko nieustannie cieszy się dużym zaufaniem społecznym i prestiżem.
Wykształcony żołnierz może specjalizować się w różnych obszarach, pracując w armii np. jako jako specjalista ds. bezpieczeństwa, informatyk czy mechanik. Wojsko Polskie zapewnia stabilizację, przywileje socjalne i możliwość awansu, dlatego też nie brakuje chętnych do pracy w charakterze żołnierzy zawodowych.
Dla kogo studia wojskowe?
Kierunki wojskowe wymagają dyscypliny i dobrej organizacji, ale wybór studiów wojskowych jest na tyle szeroki, że każdy przyszły żołnierz może specjalizować się w dziedzinie zgodnej z indywidualnymi zainteresowaniami.
Kandydaci na studia wojskowe muszą wykazać się nienagannym zdrowiem, dobrą kondycją fizyczną i bardzo dobrymi wynikami w nauce. Ważną cechą jest posłuszeństwo, które pozwala na sprawne wykonywanie rozkazów. Cechy określające pożądanych kandydatów na żołnierzy sprawdzane są także podczas testów psychologicznych przeprowadzanych w ramach rekrutacji na uczelnię.
Jak wyglądają studia wojskowe na Pomorzu?
Rekrutacja na studia wojskowe zaczyna się nieco wcześniej niż na inne kierunki studiów (zazwyczaj w marcu). Oprócz wyników z matury, pod uwagę brane są wyniki badań lekarskich i testów sprawnościowych.
Życie studentów studiów wojskowych jest inne niż studentów studiów cywilnych. W trakcie nauki studenci są skoszarowani, co oznacza, że nie mogą wynajmować mieszkania na własną rękę. Posiłki również są wspólne i wydawane w określonych godzinach. Cały dzień studenta jest w zasadzie zaplanowany. Wyjście poza uczelnie jest możliwe tylko za zgodą przełożonych. Studenci dostają umundurowanie i niezbędny sprzęt. Jednak za te „niedogodności” są wynagradzani- co miesiąc otrzymują żołd, którego wysokość rośnie z roku na rok. Czas trwania studiów to służba kandydacka.
Dlaczego warto wybrać studia wojskowe?
W Gdyni studia wojskowe można podjąć na Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte. Jest to jedna z nielicznych uczelni wojskowych w Polsce. Limity na studia są ściśle określane w zależności od potrzeb wojska.
Uczelnia kształci na czterech wydziałach:
- Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego,
- Wydziale Mechaniczno-Elektrycznym,
- Wydziale Dowodzenia i Operacji Morskich,
- Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych.
Oprócz podchorążych Akademia kształci również oficerów i studentów cywilnych. Do dyspozycji studentów są m.in. symulatory GMDSS, nawigacji, siłowni okrętowych, broni podwodnej i artylerii oraz symulator mostka nawigacyjnego. Uczelnia posiada nowoczesne multimedialne sale wykładowe, halę sportową i najnowocześniejszą na Pomorzu bibliotekę.
Wartości Akademii zawarte są w haśle AMOR PATRIAE SUPREMA LEX (Morze, Ojczyzna, Obowiązek) górującej nad głównym placem oraz wyrażone w preambule statutu.
Dla studentów cywilnych przewidziano udział W Legii Akademickiej. Studenci cywilni nie posiadający stopnia wojskowego mogą wziąć udział w projekcie w zakresie modułu teoretycznego. Po zaliczeniu pisemnego testu wiedzy, mogą oni złożyć wniosek o odbycie ochotniczego ćwiczenia rezerw i zrealizować cześć szkolenia praktycznego w wyznaczonej jednostce wojskowej lub centrum szkoleniowym w okresie wakacyjnym zdobywając stopień szeregowego lub podoficera rezerwy.
Jakie kierunki wojskowe w Gdyni i Gdańsku?
Wojskowe kierunki studiów do wyboru w Gdyni to:
- Nawigacja
- Informatyka
- Mechanika i budowa maszyn
- Mechatronika
- Systemy informacyjne w bezpieczeństwie
Uczelnia prowadzi także kierunki studiów cywilnych.
Studia wojskowe w województwie pomorskim
Chociaż typowe studia wojskowe w województwie pomorskim można podjąć tylko w Gdyni, to w Trójmieście są uczelnie, które oferują kształcenie na kierunkach związanych z wojskiem i wojskowością. Studia te nie dają stopnia wojskowego, ale pozwalają na ubieganie się o pracę w armii po skończeniu dodatkowych kursów. Po takich studiach można też pracować w Wojsku Polskim nie będąc żołnierzem.
Uczelnie oferujące studia cywilne o charakterze wojskowym to m.in.:
- Uniwersytet Gdański
- Politechnika Gdańska
- Uniwersytet Morski w Gdyni
- Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Gdańsku
- Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku
Kierunki studiów powiązanych z wojskiem to:
- Chemia
- Bezpieczeństwo jądrowe i ochrona radiologiczna
- Bezpieczeństwo wewnętrzne
- Bezpieczeństwo morskie
- Modelowanie matematyczne i analiza danych
- Informatyka
- Bezpieczeństwo narodowe
- Automatyka, robotyka i systemy sterowania
- Automatyka, cybernetyka i robotyka
- Elektronika i telekomunikacja
- Geodezja i kartografia
- Technologie kosmiczne i satelitarne
- Mechatronika
- Nawigacja
- Transport
- Mechanika i budowa maszyn
- Logistyka
Co po studiach wojskowych?
W Polsce jedynym pracodawcą żołnierza zawodowego jest Wojsko Polskie. Zatrudnienie w wojsku jest gwarantowane już w momencie podjęcia studiów wojskowych. Kończąc studia cywilne można natomiast starać się o przyjęcie do służby zawodowej lub kontraktowej - wtedy należy posiadać użyteczny dla wojska zawód (warto skorzystać z listy kierunków studiów zamieszczonej powyżej).