Zdrada i odrzucenie boli tak samo
Czy potrafisz przypomnieć sobie moment, gdy świat runął pod nogami, bo opuścił cię chłopak, a najlepsza przyjaciółka zawiodła na całego? Czy pamiętasz towarzyszące tej chwili doznania fizyczne?
Jak bolą uczucia?
Niezwykle silnym emocjom, takim jak zdrada czy odrzucenie często towarzyszą fizyczne dolegliwości; ból brzucha, mdłości, zawroty głowy, drżenie rąk, miękkie nogi. To naturalne w takich sytuacjach objawy organizmu.
Mózg ludzki praktycznie nie widzi różnicy pomiędzy bólem odtrącenia przez kochanka, rówieśników, szefa, członków rodziny, a bólem fizycznym, pochodnym od choroby lub urazu.
Tak więc odrzucenie przez osobę bliską boli nie mniej, niż skaleczenie nożem, oparzenie żelazkiem czy użądlenie osy.
Potwierdzeniem tej tezy są wyniki badań naukowców z University of Michigan. Przebadali oni 40 osób, które przeszły miłosny zawód. Ich mózgi przeskanowano stosując funkcjonalny magnetyczny rezonans jądrowy. W trakcie badania obserwowano reakcję mózgów, podczas gdy każdy z badanych spoglądał na zdjęcie swojego byłego albo byłej i rozpamiętywał ból rozstania.
W kolejnym doświadczeniu poddano ochotników próbie bólu fizycznego. Celem było porównanie, jak ich organizm reaguje na zranienie emocjonalne i ból fizyczny. Za każdym razem reakcja ta objawiała się zwiększonym napływem krwi do kilku części mózgu. Kiedy badani kontemplowali swoje zranione uczucia, rosła u nich aktywność tych rejonów mózgu, które były kojarzone dotąd przez neurologów niemal wyłącznie z bólem fizycznym.
Gorycz zdrady - radość szczęścia
Wyniki badań pokazują, że bycie rzuconym przez kochaną osobę, lekceważonym albo wykluczonym z grupy odczuwamy dosłownie tak samo, jak ból fizyczny.
To tłumaczyłoby też fakt, że ludzie szczęśliwi, pozostający w trwałych relacjach międzyludzkich, mający przyjaciół, mogący liczyć na wsparcie i pomoc znajomych są zwyczajnie zdrowsi i cieszą się dłuższym życiem.