Architekt

Określenie ”architekt” (łac. architectus - kierujący budową, budowniczy) oznacza specjalistę w dziedzinie architektury, projektanta, twórcę czegoś. Architektura jest dziś wiedzą i umiejętnością budowania oraz kształtowania plastycznego (artystycznego i estetycznego) budynków, a także ukształtowania ich kompozycyjnych układów w przestrzeni, w której żyje człowiek.

Z racji różnych specjalności, wśród samych architektów następuje sprofilowanie zawodowe. Są więc architekci wnętrz, architekci krajobrazu, architekci - urbaniści czy architekci informacji (absolwenci kierunku - architektura informacji).

Predyspozycje do zawodu

Aby zostać architektem należy posiadać stosowne umiejętności, wiedzę oraz cechy osobowości. Pożądana jest wyobraźnia, uzdolnienia plastyczne, wrażliwość na formę i przestrzeń oraz na kolor, umiejętność rysowania plastycznego i technicznego, znajomość materiałoznawstwa z branży budowlanej oraz sztuki konstruktorskiej. Bardzo ważna jest również doskonała znajomość obsługi komputera, aby móc używać zaawansowanych aplikacji do projektowania.

Status społeczny

Architekt to zawód prestiżowy. Architekci funkcjonują na styku technologii, rynku inwestorskiego oraz sztuki. Stąd też są znani zarówno w środowiskach inżynierskich, jak i artystycznych. Jako że decydują o ostatecznym kształcie budynków, uznawani są za ich autorów i identyfikowani ze swoimi dziełami.

Jak zostać architektem?

Większość kandydatów do tego zawodu to osoby bardzo mocno zdeterminowane i nastawione na osiągnięcie sukcesu. Zwykle przed podjęciem studiów nie obędzie się bez długich przygotowań czy kursów, ponieważ ten zawód wymaga umiejętności zarówno plastycznych, jak i inżynierskich. Dla architektów budynków jest jedna droga – kierunek architektura i urbanistyka na jednej z politechnik. Studia na tym kierunku przygotowują specjalistów do twórczej pracy projektowej, obejmującej kształtowanie przestrzeni, począwszy od małych form użytkowych, poprzez budynki o zróżnicowanej funkcji, zespoły urbanistyczne, aż po zagospodarowanie przestrzeni miejskich oraz terenów wiejskich.

Studia te mogą zainteresować szczególnie kandydatów uzdolnionych w zakresie rysunku i plastyki, z predyspozycjami do nauk technicznych. Egzamin na architekturę jest mieszany, praktyczno - teoretyczny. By się do niego dobrze przygotować, warto skorzystać z kursów przy uczelniach lub rad starszych kolegów. To egzamin konkursowy z uzdolnień praktycznych, obejmujący sprawdzenie umiejętności z rysunku odręcznego i z wyobraźni przestrzennej.

W programie studiów jest ponad 3000 godzin zajęć. Przedmioty są podzielone na grupy. Do najważniejszych należą podstawowe przedmioty techniczne i przedmioty ogólne. Mieści się tu matematyka, geometria wykreślna, materiałoznawstwo budowlane, fizyka i akustyka budowlana, mechanika budowli i konstrukcje budowlane, miernictwo, instalacje budowlane, inżynieria miejska oraz inżynieria transportu. Ważnym dodatkiem są przedmioty związane z nauczaniem konkretnych, przydatnych umiejętności, jak komputerowe wspomaganie projektowania czy języki obce.

Przedmioty przyrodnicze i kulturowe stanowią drugi nurt kształcenia architektów. W jego ramach studiuje się fizjografię osadniczą i ekologię siedlisk ludzkich, filozofię, socjologię miasta, ekonomię i ekonomikę projektowania, organizację procesów inwestycyjnych, podstawy samorządności i gospodarki komunalnej, a nawet elementy prawa.

Istotne uzupełnienie wiedzy architekta to przedmioty kierunkowe, jak metodologia i projektowanie w zakresie architektury, w dziedzinie urbanistyki, ruralistyki (obszary wiejskie), projektowanie środowiskowe, regionalne, czy konserwatorskie. Każdy student odbywa też zajęcia z historii myśli architektonicznej i urbanistycznej oraz warsztaty z rysunku, malarstwa, rzeźby, technik graficznych i kompozycji (fakturowej i kolorystycznej). Studia architektoniczne uzupełniane są praktykami. W czasie wakacji studenci biorą udział w ćwiczeniach terenowych i uczestniczą w plenerze malarskim. Potem muszą zdobyć wiedzę praktyczną i odbyć stosowną praktykę.

W czasie studiów zwykle studenci starają się poszerzać wiadomości o nowe dziedziny, na przykład pogłębiające umiejętności warsztatowe. Do wyboru są kursy z fotografiki, komputerowego wspomagania projektowania, szkoła rysunku, teoria i historia architektury i wiele innych. Architekt po ukończeniu studiów musi umieć pracować wszechstronnie. Do jego zadań należy opracowywanie projektów obiektów nowych i projektów przebudowy, modernizacji i adaptacji. Musi też sprawować kontrolę nad realizacją projektów.

Gdzie do pracy?

Kiedy architekt kończy studia, ma zwykle około 24-25 lat i zaczyna pracować samodzielnie lub w pracowni architektonicznej. Najpierw powierzane są mu zwykle prace pomocnicze przy wykonywaniu elementów dokumentacji technicznej. Stopniowo jest włączany w prace koncepcyjne, a dalej w działania koordynacyjne i kontakty z klientem, a w końcu w prace związane z budową.

Od roku 2003 działa Izba Architektów, która nadaje uprawnienia do wykonywania zawodu architekta. Architekci, którzy chcą ten zawód wykonywać samodzielnie, muszą należeć do Izby i opłacać składki. Pracujący w biurach projektów nie muszą należeć do Izby. Mogą pracować i awansować w ramach struktur istniejących pracowni architektonicznych, uzyskując w nich np. pozycję partnera. Ogromna większość architektów realizuje swe ambicje jako pracownicy biur. Po kilku latach praktyki młody architekt zdaje egzamin zawodowy przed lokalną komisją egzaminacyjną, przyznającą uprawnienia architektom i inżynierom.

Zarobki

Absolwent pracujący w biurze projektów zaczyna od niskiego wynagrodzenia, rzędu 2000 - 2600 zł. Potem, w zależności od projektów, może zarobić 5 - 7 tys. zł. Prowadząc własną firmę można zarabiać więcej, choć należy się liczyć ze sporymi kosztami utrzymania biura oraz przychodami uzależnionymi od liczby zrealizowanych zleceń.

Komentarze (33)

 • niezdecydowany

  tu można posłuchać o pracy architekta: http://www.youtube.com/playlist?list=PL9r63np02VQyhGtZ4JjeM5KiaulIbAXFQ
  12/31/14
 • biznesman

  ja sie przekwalifikowalem, pomysl na biznes znalazlem na stronie www.greatwall.pt
  1/17/14
 • royal kierunki

  *strawberry ..a jak chcesz zarabiać to zostać businesswoman albo znajdź sobie bogatego męża ; )
  8/2/13
 • royal kierunki

  *strawberry Średnią. Trzeba wydać dużo kasy na nie-średnie kursy przygotowujące. pozdro
  8/2/13
 • royal kierunki

  Architektura, prawo, medycyna. Moim zdaniem ,tylko na architekturę idą ludzie z powołaniem. Prawo, medycyna = obłudni materialiśći. Przykre.
  8/2/13
 • strawberry

  Jaką szkołę średnią trzeba skończyć, aby dostać się na dobre studia w tym zawodzie ? Jakie są prawdziwe zarobki architekta ?
  6/26/13
 • bzdura

  kilka przykładów: 1.Praca w miesiącu marcu i kwietniu - dzieło....2.Poszukujemy osoby chętnej do pracy dorywczej w miesiącu marcu na terenie Oświęcimia.... na czarno albo dzieło...3.Praca stała lub dorywcza.....4.Szukamy studentów lub młodych architektów chcących odbyć staż (minimum 2 miesiące) z możliwością późniejszego zatrudnienia-czytaj za darmo przez 2 miechy...5.Poszukuję studenta III lub IV roku architektury na praktykę architektoniczną lub do dorywczej pracy przy sporządzaniu projektów architektonicznych. Jest ŹLE
  2/19/13
 • bzdura

  bzdura-Absolwent pracujący w biurze projektów zaczyna od niskiego 2000 zł......... 1500 moze przy dobrych wiatrach albo na dzieło, czarno. Sprawdźcie na www.architekci.pl w dziale praca co się dzieje... oszustwo i tyle.
  2/19/13
 • !!!!!!!

  kolejny raz utwierdzam się w przekonaniu, że znajomości są najważniejsze! firma taty, wujek architekt.. aż się niedobrze robi!!!
  2/1/13
 • misiek

  dokładnie tak, moja siostra ma ojca architekta z własną działalnością, brat (po budownictwie) już pracuje w firmie a ona poszła w tym roku na architekturę wnętrz oczywiście z zamiarem pracy u taty :)
  12/2/12
 • niestety

  Teraz na studia o kierunku architektura idą osoby, które mają w rodzinie architektów, jakieś firmy i wiedzą już gdzie będą pracować. Zwykły człowiek po takich studiach ma bardzo ciężko, żeby znaleźć pracę czy rozwinąć skrzydła. Taka bolesna prawda
  11/20/12
 • pii

  dobry zawód, niewątpliwie. Trzeba mieć umiejętności, wyobraźnię i odpowiednie wykształcenie, żeby zostać architektem. Niemniej jednak kasa z tego jest niesamowicie dobra. Architekci są szanowani, mają wysoką pozycję społeczną a w dodatku mnóstwo zarabiają. Super sprawa.. :)
  11/3/12
 • moni

  architekt jak grabarz, będzie zawsze potrzebny bo ludzie mimo kryzysu nadal się budują, a usługi architekta nie należą do najtańszych
  11/3/12
 • antek

  nie zgadzam się z `Waldek`, architekt wcale nie ma niepewnego losu, nie każdy musi mieć swoje biuro, możesz pracować w jednostkach administracyjnych takich jak gminy czy pracownie architektoniczne...
  11/3/12
 • Waldek

  Praca zacna, ale typowa zadaniówka, czyli los niepewny. Raczej dla ludzi, którzy pogodzili się już z takim stanem rzeczy, gdyż ja osobiście wolę ciepłą posadkę i czy się stoi, czy się leży.. Niemniej szwagierka jest architektem i nie powiem, żeby narzekała na pieniążki
  10/27/12
 • abc

  wydaje mi sie, ze studiowanie architektury jest dobrym pomyslem. wiadomo, ze trzeba sie duzo uczyc i te projekty, rysunki... a w dzisiejszych czasach o prace jest strasznie trudno... ludzie po studiach nie mogą nic znalezc ;/ fajnie jest, gdy zalapiesz sie do jakiejs dobrej firmy i tam bedziesz sie realizowac :) ale to juz raczej zalezy od szczescia, jak prawie wszystko w zyciu ;p
  10/25/12
 • baby

  Mój znajomy jest architektem. Co prawda, wybudował piękny dom dla siebie i swojej rodziny, stać ich na wszystko.. Ale niedawno urodziła mu się córeczka i on nie ma czasu, żeby z nią spędzić trochę czasu.. ;/ nie dość, że praca w biurze to jeszcze po godzinach, a często w weekendy. Więc cena jest duża. Może dla kogoś kto nie ma rodziny i zarabia dla siebie to super opcja ;) bo kto nie chciałby mieć duzo kasy.. :)
  10/9/12
 • kapcior

  coś za coś, albo pracujesz całymi dniami i stać Cię na budowę domu, co roku zagraniczne wakacje albo odbębnisz kilka godzin i żyjesz z miesiąca na miesiąc...
  9/28/12
 • ronaldo

  to fakt ale taki architekt na prawdę ma sporo pracy, mój kumpel pracuje w tym zawodzie, ma swoje biuro ale po 8 godzinach pracy w nim przychodzi do domu i nadal zajmuje się projektami, nie ma czasu dosłownie na nic ...
  9/28/12
 • daria

  architekci nie maja na co narzekać z kasą, wystarczy mieć fach w ręku i trochę doświadczenia, kasa sama płynie
  9/4/12
 • kitek

  4 tys to jest dobra pensja, ale to nie jest maksymalny zarobek jaki może mieć architekt, szczególnie jeśli ma własną firmę a nie pracuje dla kogoś
  8/26/12
 • Bonifek

  4 tys złotych - takie są fakty akurat jestem w temacie bo moja narzeczona pracuje jako architekt. To tak aby rozwiać wasze wszelkie wątpliwości dotyczące kasy na tym stanowisku. Czy duzo czy mało każdy z was sam oceni. Z tym, że staż jej pracy to 2 i pół roku.
  5/5/12
 • Bobas

  Załapać się gdzieś w biurze projektów gdzieś i dalej jakoś idzie. Moja znajoma bardzo długo szukała pożądnej pracy. Poszła gdzieś na praktyki - bezpłatne mimo, że musiała opłacac mieszkanie i reszte rzeczy i opłacilo jej się bo teraz ma super pracę. Pracuje też w biurze projektowym ale firma jest duża. ma laptop służbowy - wiadomo praca w domu i samochód - praca w terenie. Kasa sama leci ma tyle czasu w weekendy wolnego, ze czasem dzwoni i wychodzimy na piwko :P takze zle nie jest
  4/30/12
 • Nala

  Hanka nie przejmuj się. Jeśli lubisz te klimaty to myślę, że aż takiego problemu nie będzie. Teraz fajnie jest stylowo i gustownie urządzić swój dom. Ludzie lubią się wyróżniać. Jeśli będziesz dokładna i dobra w tym co robisz to myślę, że z polecenia będziesz miała wielu klientów. Własne biuro projektowe to jest bajka wtedy możesz zarobić sobie jakieś fajne pieniązki;-)
  4/20/12
 • Hanka

  Monti nie strasz ja teraz mam mature i przedmioty wybrałam pod studia architektury! I co teraz. Dzieki twojej wypowiedzi poważnie się zastanawiam czy dobrze robie. Na serio aż tak źle czy tylko straszysz? Może boisz się, że młoda lepsza konkurencja wykosi Cię z runku?
  4/17/12
 • Monti

  ten zawód to w 97 procentach harówa! I albo kochasz tą pracę albo znienawidzisz ją już po niedługim czasie. Wiem co mówię. Ja zastanawiałem się czy iść na TAB czy do ogólniaka i potem na studia. Wybrałem studia i jakoś nie widzę w tym przyszłości. Ci co mówili mi wybierz TAB może i mieli racje więc myślcie racjonalnie. A w ogóle to zastanówcie się czy pokochacie ten zawód czy was czasem nie wykopie konkurencja, która będzie kochała to co robi i praca dla nich bedzie drugim domem ;)
  4/16/12
 • kozak666

  znam kilku architektów i mogę powiedzieć tyle: ful roboty ale bardzo dobre zarobki, oczywiście mam na myśli osoby prowadzące własne firmy, bo te zatrudnione u kogoś mają gorzej, zawód ogólnie przyszłościowy
  1/11/12
 • Maks

  Praca \"u kogoś\" to kompletny brak czasu na życie. Projekt goni projekt. Jak masz swoją firmę łatwiej zorganizować czas. Pieniądze fajne, satysfakcja jeszcze większa.
  1/4/12
 • Wercia

  Moja kuzynka jest po architekturze i nie narzeka na brak roboty:) Dorobi sobie to tu to tam i jakoś leci jej sianko do kieszeni. Ona jest pasjonatką, pamiętam, że zawsze się interesowała sztuką architektury
  1/3/12
 • Sebrik

  Niezła robota. Tutaj to da sie zarobić, ale czy latwo się wybić? W tym zawodzie pewnie jest duża konkurencja ...
  12/28/11
 • Krax

  Kiedyś moje marzenie. Teraz w sumie nie żałuje. Nie poszłam bo nie czułam się na siłach, a szkołe miałam pod nosem Jestem na studiach o profilu pedagogicznym i nie żałuje.
  12/27/11
 • Monika

  6 lat temu skończylam architekture na poznanskiej PP. Juz na studiach dorabialam projektami dla indywidualnych klientow, aranzacje wnetrz, glownie nowe domy, remonty kamienic, czasem zupelnie drobne zlecenia dla znajomych znajomych. Obecnie prowadze walsna dzialalnosc, przyjmuje zamowienia na 2 lata do przodu. Wspolpracuje z mezem przy duzych tematach. Pelen zakres uslug; przesuwany sciany, projketujemy oswietlenie, aranzujemy łazienki, sypialnie, salony, kolorystyka wnetrz, dobor wykonczenia, meble, podlogi, odekoracja okien. Klent dostaje ode mnie oferte na pelen pakiet uslug. Z reguly wybiera z niego nie mniej niz 6 pozycji (domy prywatne). Najlepiej zarabia sie na restauracjach i sklepach, bo tam daja Ci wiecej swobody. Indywidualni kazdy najdrobniejszy element chca akceptowac, przez co prace rozciagaja sie w cazsie. Srednie misieczne zarobki na poziomie 9000 zl. Bywaly gorsze momnety, ale po czasie posuchy przychodzily zniwa. Z mojego rozeznania wynika, ze caly czas jest zapotrzebowanie w branzy.
  5/15/11
 • Zygmunt

  Ilu statystycznie absolwentów studiow wyzszych po kierunku architektura pracuje w zawodzie? Na ile rynek potrzebuje architektow? Bo slyszalem, ze wcale nie jest latwo o prace?
  5/5/11