Back-end developer
Back-end developer to jeden z zawodów IT. Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje back-endem, czyli zapleczem m.in. stron internetowych i aplikacji. Wyniki pracy back-endowca nie są oglądane przez użytkowników. Zaplecze odpowiada za sprawne działanie różnych funkcjonalności. Zadania wykonywane przez back-end developera polegają głównie na pisaniu i optymalizacji kodu, przetwarzaniu danych i pracy z bazami danych.
To praca back-end developera sprawia, że zdjęcia na stronie wyświetlają się w określony sposób, formularze udaje się wypełnić, a zalogować można się tylko wpisując odpowiednio długie i skomplikowane hasło.
Ogólnie mówiąc back-end developer odpowiada za niezakłócone działanie stron i aplikacji, za część znajdującą się na serwerze, do której użytkownik nie ma bezpośredniego dostępu i wglądu.
Kto może zostać back-end developerem?
Jakie cechy należy posiadać, żeby myśleć o pracy w tym zawodzie? Jakie umiejętności są niezbędne?
Ze względu na to, że back-end developer często odpowiada za dostarczenie całej funkcjonalności, jej wydajnego i szybkiego działania, wymagania na to stanowisko są dość wysokie. Przede wszystkim jest to posiadanie wiedzy technicznej.
Jeżeli chodzi o zakres umiejętności to różni się on w zależności od technologii, w jakiej prowadzony jest projekt i organizacji wewnątrz firmy.
Są jednak punkty stałe dla wszystkich kandydatów na stanowisko back-end developera.
Na pewno jest to znajomość:
- przynajmniej jednego języka programowania np.: PHP, Python, .NET,Java, Ruby, C#,
- wybranych frameworków, czyli gotowych szkieletów do budowy stron lub aplikacji,
- technologii front-end tj. HTML, CSS, Javascript,
- baz danych np. MySQL, Oracle, czy SQL Server.
Częstym wymogiem firm IT w stosunku do back-end developerów jest doświadczenie i wiedza z zakresu systemów kontroli wersji m.in Git, SVN, czy CVS oraz umiejętność stosowania praktyk w zakresie bezpieczeństwa dostępu do danych.
Nieodzowna jest też znajomość języka angielskiego w stopniu przynajmniej umożliwiającym rozumienie dokumentacji technicznej.
Jeżeli chodzi o cechy osobowości to przyda się cierpliwość, tzw. umysł analityczny i dokładność. W back-endzie dobrze będą się czuły osoby lubiące porządek i logikę. Ważna jest też chęć do ciągłego uczenia się, ze względu na dynamiczny rozwój branży IT i pojawiające się ciągle nowe rozwiązania i technologie.
Mile widziana jest umiejętność pracy w zespole – back-end developerzy często ściśle współpracują z programistami front-end tak, aby napisany przez nich kod działał zgodnie z projektem i obsługiwał bez problemów wszystkie założone funkcje. Często są także częścią dużych zespołów projektowych.
Aby zostać back-end developerem można ukończyć studia informatyczne lub skorzystać z kursu lub zapisać się na bootcamp przygotowujący do tego zawodu. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i umiejętność myślenia algorytmicznego. Studia informatyczne wymagane są przede wszystkim w większych firmach, dla których jest to gwarancja szerokiej wiedzy z zakresu algorytmów, struktur danych, umiejętności rozwiązywania różnorodnych problemów.
Zarobki back-end developerów
Ze względu na obecny niedobór programistów na rynku back-end developer może liczyć na średnie zarobki rzędu 6000 – 15 000 zł brutto, w zależności od tego czy dopiero zaczyna (junior), czy ma już duże doświadczenie w różnorodnych projektach (senior).
Poza wysoką pensją back-end developer często może decydować w jakiej formie będzie zatrudniony (umowa o pracę, kontrakt B2B). Pracodawcy zapewniają konieczny do pracy sprzęt oraz szkolenia. Firmy IT słyną także z dodatków pozapłacowych, np. prywatnego ubezpieczenia, dostępu do niepublicznych placówek leczniczych, systemów kafeteryjnych - czyli możliwości samodzielnego wybierania przez pracowników benefitów.
Jakie studia warto wybrać?
Do pracy back-end developera przygotowują przede wszystkim studia informatyczne. Wybrane uczelnie oferują konkretne specjalności, pozwalające uzyskać kwalifikacje w tym obszarze.
Powszechność studiów Informatycznych powoduje, że kierunek ten znajdziecie w ofercie wielu szkół wyższych wszystkich ośrodków akademickich.