Dekarz
Dekarze to specjaliści z zakresu budownictwa, którzy potrafią wykonać konstrukcję dachu oraz ułożyć, wyremontować i naprawić pokrycie dachowe.
Zakres specjalizacji dekarskich jest bardzo szeroki, poczynając od domów jednorodzinnych, aż po wielkie obiekty przemysłowe. Mnogość projektów i stosowanych przy nich rozwiązań, wymaga od dekarzy solidnej wiedzy, popartej umiejętnościami praktycznymi.
Jak zostać dekarzem?
Dekarze najczęściej zyskują wiedzę i umiejętności poprzez naukę w szkołach branżowych, przebycie kursów kwalifikacyjnych lub praktykowanie zawodu pod okiem wykwalifikowanego profesjonalisty. W ramach ścieżki rozwoju zawodowego mają możliwość uzyskania stopnia czeladnika lub mistrza, które formalnie potwierdzają ich rosnące kwalifikacje. Warto też wspomnieć o tytule zawodowym technika dekarstwa, który uzyskuje się po ukończeniu odpowiedniej szkoły średniej.
Gdzie pracuje dekarz?
Dekarze mogą prowadzić własną działalność w ramach firmy dekarskiej pod numerem PKD 43.91.Z – wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych. Ponadto często są po prostu zatrudniani w przedsiębiorstwach zajmujących się dachami lub w firmach ogólnobudowlanych, które nie specjalizują się wyłącznie w jednej dziedzinie, a prowadzą inwestycje kompleksowo – od samego początku, aż po jej ukończenie.
Dekarze mogą również pracować w roli ekspertów dla firm zajmujących się produkcją lub dostarczaniem materiałów budowlanych. Ich fachowa wiedza pozwala na zrozumienie potrzeb wykonawców i zaopatrzenie ich w najlepsze produkty do pracy.
Zarobki dekarza
Zarobki dekarza są zróżnicowane i zależne od umiejętności, rodzaju pracy czy wielkości firmy, w której fachowiec został zatrudniony. Duża część polskich profesjonalistów wybiera pracę za granicą, gdzie często mogą liczyć na większe uposażenie, podejmując pracę sezonowo.
Komentarz eksperta:
– Dekarz to bardzo ważny dla współczesnego budownictwa zawód. Dowodem na to jest chociażby wymienienie tej profesji, razem z technikiem dekarstwa, w obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki z 28 stycznia 2022 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Również i my dostrzegamy jak ważna jest wiedza odnośnie dachów, dlatego staramy się przekazać jej jak najwięcej studentom technicznych uczelni wyższych, którzy w przyszłości również będą musieli mierzyć się z tą tematyką w roli specjalistów. Ciągłe uzupełnianie informacji odnośnie innowacyjnych rozwiązań dostępnych na rynku jest ważne zarówno dla dekarzy, jak i inżynierów czy projektantów zajmujących się dachami. Tym bardziej, że rynek jest dynamiczny i dawne technologie są wypierane przez ich nowoczesne odpowiedniki – tłumaczy Piotr Pytel, ekspert techniczny firmy Dorken Delta, która zajmuje się rozwiązaniami dla dachów skośnych oraz płaskich, aranżowanych także jako dachy zielone.
***
Dorken Delta jest liderem w zakresie innowacyjnych produktów i rozwiązań systemowych najwyższej jakości dla dachów skośnych oraz płaskich, aranżowanych także jako dachy zielone. Specjalizuje się w obszarze membran dachowych i elewacyjnych, a także kompleksowych akcesoriów. To przedsiębiorstwo rodzinne ze 125-letnią tradycją. Obecnie działa na skalę międzynarodową, posiadając oddziały w 11 krajach oraz licznych przedstawicieli handlowych. Na polskim rynku Dorken obecny jest od 1992 roku. Jest najchętniej wybieranym partnerem wśród sprzedawców detalicznych, handlowców, architektów i wykonawców w zakresie realizacji dachów skośnych i zielonych. Wyróżnikami Dorken Delta są innowacyjność, jakość i troska o środowisko.