Elektronik

Elektronik jest specjalistą zajmującym się obsługą urządzeń, przyrządów elektronicznych, a także ich projektowaniem i konstruowaniem. Może być tylko technikiem, może być także inżynierem dbającym o sprawność urządzeń elektronicznych. W sensie naukowym elektronik zajmuje się wykorzystaniem zjawisk związanych z ruchem elektronów w próżni, gazach oraz ciałach stałych (zastosowanie przewodnictwa elektrycznego, polaryzacji, nadprzewodnictwa i zjawisk optycznych). Najlepiej, jeśli jest w stanie połączyć swoją wiedzę z innymi dziedzinami, np. z medycyną, informatyką, teleelektroniką czy bioniką.

Predyspozycje
Najważniejsze predyspozycje to umiejętność logicznego myślenia oraz uzdolnienia matematyczne. Przydają się także zdolności techniczne. Poza tym dobry elektronik musi być nastawiony na poszukiwanie nowych rozwiązań, wciąż udoskonalać umiejętności i wiedzę. W tej dziedzinie niezwykle potrzebna jest dokładność oraz precyzja myślenia i działania.

Status społeczny
Elektronik to profesjonalista o wysokiej pozycji rynkowej, zwłaszcza elektronik konstruktor. Taka osoba może być fachowcem o znaczącej pozycji zarówno w środowisku, jak i w społeczeństwie. Ta wysoka pozycja wynika z szerokiego zastosowania elektroniki w niemal wszystkich dziedzinach działalności ludzkiej: telekomunikacji, informatyce, automatyce, astronomii, nauce, medycynie, lotnictwo czy przy produkcji elektronicznego sprzętu jak np. radioodbiorniki, kalkulatory, telewizory, odtwarzacze dvd, radiotelefony.

Jak zostać elektronikiem?
Abu zostać elektronikiem, trzeba dostać się na studia o kierunku: elektronikę i telekomunikację. Oferuje go niemal każda politechnika w kraju. W ramach programu zajęć można wybrać specjalność w obrębie kierunku. Wybiera się ją z reguły po III roku. Najczęściej jest to aparatura elektroniczna, elektroniczna aparatura medyczna, elektronika przemysłowa, optoelektronika czy teleinformatyka.
Studenci zaczynają studia od przedmiotów podstawowych, jak matematyka, fizyka, informatyka, metrologia, czy elektronika i telekomunikacja. Te ogólne przedmioty, uzupełnione o wiadomości specjalistyczne z zakresu materiałów i elementów elektronicznych oraz teorię sygnałów i modulacji, a także cyfrowe przetwarzanie sygnałów, czy wreszcie technikę analogową i cyfrową oraz mikroprocesorową, zalicza się na studiach w formie przedmiotów specjalistycznych, właściwych dla elektroników. Przyszli elektronicy mają też w programie: elektronikę mocy, miernictwo elektroniczne, układy radioelektroniczne, ochronę przeciwzakłóceniową, optoelektronikę, wzbogaconą o umiejętności posługiwania się profesjonalnym oprogramowaniem komputerowym i komputerowym wspomaganiem projektowania oraz umiejętności tworzenia programów mikroprocesorowych w językach wewnętrznych.

Specjalności zawodowe
Hasło elektronik jest bardzo pojemne. Warto podkreślić, że możliwości obrania specjalizacji są szerokie. Oto najpopularniejsze: systemy telekomunikacyjne, radiokomunikacja cyfrowa, inżynieria poczty, elektronika morska, radioelektronika, systemy elektroniczne, układy automatyki, inżynieria komputerowa, telekomunikacja cyfrowa, aparatura medyczna, przetwarzanie sygnałów i obrazów, systemy telekomunikacyjne, układy elektroniki przemysłowej, układy i systemy scalone, technologie w elektronice powszechnego użytku, systemy teleinformatyczne, aparatura elektroniczna.

Gdzie do pracy?
Absolwent może podjąć pracę w tych gałęziach gospodarki, w których wykorzystywane są możliwości współczesnych systemów elektronicznych i teleinformatycznych. Są to duże zakłady produkcyjne i usługowe, biura projektowe, zakłady sprzętu kontrolno-pomiarowego, szkolnictwo zawodowe, a także w mnirjszych przedsiębiorstwach, gdzie wymagana jest rozległa wiedza ogólnotechniczna. Może również prowadzić samodzielną działalność gospodarczą w zakresie produkcji i napraw sprzętu elektronicznego, a także tworzenia i administrowania sieci teleinformatycznych.

Zarobki
Elektronicy nie mogą narzekać na brak ani zatrudnienia. Etaty raczej czekają na nich i wynagradzani są nieźle. Średnia płaca w tej branży wynosi około 4,5 tys. zł. Młody elektronik w prywatnym zakładzie produkcyjnym otrzyma na początek ok. 2,5 tys. zł. Z czasem może dojść do poziomu 5 tys. zł.

Komentarze (11)

 • ;P

  elektryka prąd nie tyka, a i w domu nie ma problemów z elektrycznością :P
  12/3/12
 • Nicolas

  Teraz elektronik to opłacalny zawód. Nie trzeba kończyć nie wiadomo jakich studiów. Coraz częściej słyszy się, że chłopaki idą do technikum elektronicznego bo nie chcą studiować, chcą iść od razu do pracy. I mają taką możliwość. A zarobki są niezłe więc nie widzę przeciwwskazań ;)
  11/5/12
 • devil

  dokładnie, zarobki w tym zawodzie nie sa tragiczne, a jeśli ktoś ma smykałkę do tego nie potrzebuje wyższego wykształcenia by załapać sie do pracy
  11/3/12
 • majster

  Wystarczy technikum i już można śmiało iść do pracy, gdzie pieniądze są większe niż przeciętnego humanisty ze studiami wyższymi. Czy to mi wystarcza? Tak, bo może być gorzej, a tutaj jest dobrze i może być już tylko lepiej. Cieszę się, że poszedłem w tym kierunku i polecam go młodym ludziom.
  10/27/12
 • Bacy

  Słyszałem, że dobry to bedzie fach, ze dużo siana można wyćiągnąć. Mój kumpel siedzi w doradztwie zawodowym i sam mnie namawiał na tego typu studia. Ale ja nie lubie fizyki a co gorsza nie umiem jej to nie było szans na to kompletnie. W sumie teraz to żałuję.
  5/5/12
 • optimistic

  Kuzyn jest elektronikiem w jednym z biurowców, zarabia 3 i pół na rękę, a na nadmiar pracy nie narzeka. Dodatkowo coś tam zawsze komuś naprawi i jakoś sobie żyje. Generalnie nienajgorzej, jeśli brać pod uwagę, że ma 23 lata
  4/30/12
 • Fafi

  telekomunikacja bardzo dobra opcja pracy dla tego typu specjalisty. telekomunikacja rozwija się w tak szybkim tępie, że pracy będzie full dla takich ludzi. Znajomość elektroniki jest tutaj niezbędna.Ludzie, którzy poszli na ten kierunek studiów na polibudzie jakiejś mogą liczyć na dość spore zarobki uwierzcie wiem co mówie ;)
  4/30/12
 • Joannas

  Mój były w tym się kształcił. Wiem, że zaraz po tym jak skonczył technikum nie mógł znaleźć pracy w zawodzie i pracował na produkcji. Potem coś tam wspominał, że pracował przy zakładaniu jakiś instalacji coś w tym stylu a obecnie pracuje znowu na produkcji ale też zaczał studia nie związane w ogole z tym kierunkiem. Nie wiem jaka przyszłość go czeka, produkcja całe życie?
  4/17/12
 • info

  Ale naprawiając drobne usterki, posiadając własną działalność też można chyba nieźle zarobić prawda?
  1/5/12
 • Gres

  No pewnie, że tak. Po to takie technikum istnieje:) Trzeba z tego co wiem jeszcze jakiś tam z tego egzamin zdać
  1/3/12
 • geni

  Czy po technikum elektronicznym mam szanse na dobrą pracę w tym zawodzie?
  12/27/11