Elektryk
Elektryk to osoba, która posiada wiedzę z różnych dziedzin elektrotechnicznych. Dzięki temu może ciągle się dokształcać, przekwalifikowywać oraz doskonalić zawodowo wraz z rozwojem technologicznym.
Głównymi zadaniami elektryka są montaż, instalacja, naprawa, konserwacja oraz kontrola różnych instalacji elektrycznych, urządzeń, maszyn, silników.
Ustala on plan i zakres prac remontowych po ocenie stanu technicznego i dokonaniu odpowiednich pomiarów. Elektryk jest osobą odpowiedzialną za zdrowie użytkowników instalacji elektrycznych, dlatego musi dobrać odpowiednie zabezpieczenia, izolacje oraz zadbać o prawidłowe działanie wszystkich podzespołów.
Predyspozycje do zawodu
Elektryk przede wszystkim musi być osobą odpowiedzialną i sumienną. Ważne jest, aby zdawał sobie sprawę z tego, że sposób, w jaki wykona swoją pracę, wpłynie na zdrowie a nawet życie innych ludzi. Dlatego nie może zapominać o najdrobniejszych szczegółach, na bieżąco sprawdzać wykonanie poszczególnych etapów naprawy czy instalacji.
Konieczny jest także dobry stan zdrowia: wzrok, słuch, sprawność ruchowa, odporność na zmienne warunki pracy (często hałas, chłód, opary z gazu). Elektryk musi mieć wyobraźnię przestrzenną, konstrukcyjną oraz techniczną. Teoretycznie występują pewne przeciwskazania do wykonywania tej pracy, jak np. epilepsja, alergie skórne, daltonizm czy zaburzenia ruchowe, jednak o zdolności do pracy w zawodzie decyduje ostatecznie lekarz – nawet osoby z orzeczeniem o inwalidztwie mogą być elektrykiem.
Jak zostać elektrykiem?
Elektrykiem można zostać po ukończeniu różnych etapów kształcenia: począwszy od szkoły branżowej, technikum, jak i szkoły wyższej technicznej. Od tego, czy uzyskamy tytuł technika, inżyniera czy magistra, zależy nie tylko nasze wynagrodzenie, ale także zajmowane stanowiska, ewentualne awanse, zakres obowiązków. Technik elektryk w trakcie edukacji zdobędzie wiedzę z takich zagadnień jak elektroenergetyka, maszyny elektryczne, technologia i materiałoznawstwo elektryczne czy podstawy elektroniki i elektrotechniki. Każdy elektryk musi także posiadać uprawnienia SEP dla grupy 1 do 20 kV, dużym atutem jest posiadania prawa jazdy kat. B.
Specjalności elektrycy
Od specjalności elektryka zależą jego obowiązki. Remontem silników elektrycznych i systemów elektrycznych pojazdów zajmować się będzie elektromechanik. Elektryk budowlany nadzoruje instalację nowych sieci (tzw. wykończeniówka). Występują jeszcze takie specjalności jak: elektroenergetyka, instalacje elektryczne, systemy automatyki przemysłowej, urządzenia elektryczne, technika świetlna.
Gdzie do pracy?
Elektryk znajdzie zatrudnienie w wielu działach przemysłu. Przede wszystkim to oświetlenia, instalacje elektryczne, silniki elektryczne do pojazdów i urządzeń.
Jednak także w branży usługowej potrzebni są elektrycy, np. w warsztatach samochodowych, serwisach, przy montażu, konserwacji, obsłudze urządzeń elektrycznych.
Elektryk może pracować na budowie przy kładzeniu nowych instalacji, w pogotowiu energetycznym, a także w zakładach pracy, gdzie sieć elektryczna musi być pod ciągłym nadzorem.
Zarobki elektryków
Zarobki elektryka uzależnione są od rodzaju zdobytego wykształcenia, doświadczenia, stanowiska, specjalności oraz miejsca pracy. Wahają się w przedziale: 3000 – 8000 zł netto miesięcznie.