Front-end developer
Front-end developer zajmuje się tworzeniem interfejsów stron internetowych, aplikacji i innych projektów. Ogólnie mówiąc odpowiada za to, co widzi użytkownik korzystając z produktu cyfrowego. W skład interfejsów wchodzą różnorodne elementy oparte na różnych technologiach m.in. grafika, animacje, formularze, które muszą zostać dostosowane do różnych urządzeń i różnych rozdzielczości ekranów. Front-end developer programuje i dba o wizualną warstwę projektu.
Korzystanie ze stron internetowych i aplikacji to codzienność. Od swoich początków przeszły one ogromną ewolucję technologiczną. Początkowe strony były proste oparte wyłącznie na tekście. Te współczesne, które pojawiły się wraz ze wzrostem przepustowości Internetu i rozwojem technologii mobilnych są dużo bardziej skomplikowane. Tworzy się strony responsywne, zaczęto wdrażać kolejne technologie i rozwijać już istniejące. Wszystko to sprawia, że kodowanie stron internetowych stało się bardziej skomplikowane, a zapotrzebowanie na profesjonalistów, którzy potrafią tworzyć zaawansowane rozwiązania cały czas rośnie. Jednym z zawodów, który odpowiada za tworzenie stron i aplikacji jest frond-end developer.
Stanowiska front-end developerów różnią się w zależności od charakteru pracodawcy. Inaczej będzie wyglądała praca w agencji kreatywnej, a inaczej w firmie typu software house.
Kwalifikacje front-end developera
Front-end to bardzo szeroka dziedzina. W związku z tym wymagania wyszczególniane w różnych ogłoszeniach o pracę są bardzo zróżnicowane. Jednak istnieją wspólne zasoby wiedzy technologicznej, które są niezbędne do podjęcia pracy na tym stanowisku. Kluczowa jest znajomość:
- HTML - który odpowiada za strukturę tego, co jest wyświetlane, opisuje, z jakich elementów składa się np. strona internetowa i jakie jest ich znaczenie w całej strukturze;
- CSS - który określa, jak wyglądają poszczególne części strony np. w którym miejscu się pojawią konkretne elementy, w jakich kolorach i kształtach wyświetlą się użytkownikowi;
- JavaScript - odpowiada za zachowanie elementów strony i wszystkie zaawansowane interakcje między stroną/aplikacja a użytkownikiem;
- wybranych frameworków - są to gotowe szkielety do budowy stron lub aplikacji.
Poza wiedzą techniczną niezbędny w pracy front-end developera jest język angielski na poziomie umożliwiającym czytanie dokumentacji. To pierwszy język programistów.
Nie jest to cały katalog wymagań, jedynie te podstawowe i pojawiające się w prawie wszystkich ogłoszeniach o pracę.
Cechą, która przydaje się w pracy front-end developera, jest umiejętność współpracy. Często frond-end developer współpracuje z UX designerem, który tworzy prototypy stron i interakcji jakie będą na nich zachodziły. Równie częsta jest współpraca z back-end developerem ze względu na to, że front-end developer używa JavaScriptu, który powiązany jest z zapleczem aplikacji (back-endem).
Ważnymi cechami są też spostrzegawczość, zmysł estetyczny, cierpliwość i łatwość uczenia się.
Jak więc widać nie jest wymagane jakieś konkretne wykształcenie. Font-end developer to zawód, do którego przechodzą, głównie ze względu na zarobki, osoby z innych branż po skończonych tylko kursach lub bootcampach. Ważniejsza od wykształcenia jest wytrwałość i chęć do nauki. Wiedzę techniczną można zdobywać już pracując.
Front-end developer swoją pracę wykonuje w siedzibie firmy, zdalnie z domu, albo innego dowolnego miejsca, gdzie można podłączyć się do sieci. Czas pracy jest zazwyczaj elastyczny.
Kwalifikacje do wykonywania zadań front-end developera uzyskać można na specjalistycznych kursach dedykowanych osobom zainteresowanym tą dziedziną informatyki.
Studia na kierunkach informatycznych czy konkretnych specjalnościach na pewno stanowią doskonałą bazę do praktykowania w tym obszarze.
Zarobki Front-end developera
Zarobki fond-end developera zależą od doświadczenia. Firmy rekrutują juniorów (z wiedzą podstawową), regularów oraz seniorów (z wieloletnim doświadczeniem). W zależności od umiejętności, obsługiwanych technologii i doświadczenia można liczyć na różne zarobki. Średnie wynagrodzenie to 5 500 zł brutto dla juniora i 12 500 brutto dla seniora. Firmy zatrudniające programistów słyną z szerokiej oferty benefitów pozapłacowych takich jak: prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych, dofinansowanie nauki języków obcych, kursy zawodowe, darmowe owoce i lunche, wyjazdy integracyjne za granicę.