Full stack developer
Full stack developer to jeden z zawodów IT. Jest to specjalista, który sprawnie porusza się po wszystkich warstwach stosu technologicznego (ang. stack). Nie są mu obce technologie wykorzystywane zarówno przez front-end developera, jak i back-end developera.
Full stack developer nie musi znać doskonale wszystkich technologii, ale musi być świadomy zachodzących procesów na frontendzie i backendzie.
Jest to często wybierana przez programistów ścieżka rozwoju. Full stack developer to odpowiednik „złotej raczki”, która może zająć się problemem, bez względu na technologię czy warstwę aplikacji.
Jak wygląda praca full stack developera?
Praca full stack developera jest zróżnicowana. Codziennie można liczyć na nowe zadania z różnych obszarów. Zlecane prace mogą obejmować np. budowanie backendu, bazy danych, konfigurację serwera, poprawianie frontendu, różnego typu analizy. Osoba na tym stanowisku poradzi sobie z kodowaniem, debugowaniem, wdrażaniem i utrzymaniem aplikacji.
Firmy zatrudniające full stack developerów są także bardzo różne, zarówno startup’y, które dopiero wchodzą na rynek i potrzebują kogoś, kto sprosta każdemu napotkanemu zadaniu, jak i duże przedsiębiorstwa.
Ścieżka kariery jako full stack developer jest często przedstawiana w kontrze do ścisłej specjalizacji programistycznej. Osoby, którym mogłoby przeszkadzać, że są postrzegane jako „nieokreśleni” pracownicy od wszystkiego, powinny zastanowić się przed wyborem tego zawodu.
Kto może zostać full stack developerem?
Wybór tej profesji będzie odpowiedni dla osób, które szybko się nudzą i lubią zajmować się różnymi rzeczami. Rozwiązywanie zadań z wielu dziedzin traktują jako wyzwanie, a nie problem. Kandydaci na to stanowisko powinni lubić się uczyć. Zadania nie są ograniczone do wąskiego zakresu, ale bardzo różnorodne i wymagają ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, zdobywania i aktualizowania wiedzy.
Ważną cechą full stack developera jest umiejętność pracy w zespole i łatwość w komunikacji. Jako osoba zajmująca się różnymi częściami aplikacji, często współpracuje z innymi specjalistami np. właścicielem produktu, testerem, specjalistą UX.
Zakres wiedzy jaką musi posiadać full stack developer to przede wszystkim:
- znajomość dobrych praktyk tworzenia, wdrażania i testowania aplikacji,
- znajomość architektury aplikacji,
- HTML, CSS, JavaScript,
- wybrany język programowania wraz z frameworkiem. Najpopularniejsze tego typu pary to: PHP – Symfony, Python – Django, Java – Spring, Ruby - Ruby on Rails
- bazy danych i łączenie ich z danym językiem.
Ilość potrzebnej technologicznej wiedzy jest bardzo duża. Jednak nie chodzi o to, by znać wszystko, raczej o to, by mieć dość dobrą orientację w kluczowych warstwach stosu technologicznego i rozumieć podstawowe koncepcje. Full stack developer musi posiadać kompetencje, które pomogą złączyć w całość poszczególne warstwy.
Zarobki w branży
Tak jak we wszystkich zawodach IT można liczyć na zarobki powyżej średniej krajowej. Wszystko jednak zależy od doświadczenia i firmy, w jakiej oferowana jest praca. Programista z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na kwotę ok. 10 000 brutto.