Genetyk

Genetyk bada nasz organizm skupiając się na dziedziczeniu cech i chorób oraz zmienności takich jak mutacje. Jego przedmiotem badań jest nie tylko człowiek, ale także zwierzęta i rośliny. Dzięki jego pracy można udoskonalić formy leczenia zaburzeń genetycznych, opracować formy leczenia chorób, ale także ulepszać organizmy, jak np. tworzenie żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) czy krzyżowanie ze sobą różnych ras i gatunków zwierząt, aby uzyskać jak najbardziej wydajne organizmy.

Predyspozycje

Genetyka wiąże się z naukami biologicznymi. Aby zostać genetykiem, potrzebna jest dobra pamięć i umiejętność łatwego przyswajania wiedzy medycznej. Ci, którzy chcą studiować genetykę powinni wiedzieć, że są to studia wymagające zainteresowań chemią, fizyką, matematyką oraz informatyką. Bez tych dziedzin nauki współczesna genetyka nie miałaby szans rozwoju. Jeśli chcesz zostać genetykiem, powinieneś wykazywać zainteresowanie zjawiskami przyrody, dziedziczeniem, potrafić zaobserwować najmniejsze odstępstwa od normy, definiować je, utworzyć łańcuch przyczynowo-skutkowy.

Status społeczny

Dzięki genetykom potrafimy rozpoznać coraz więcej chorób już w ich wczesnym stadium, dzięki czemu możemy ułatwić życie osobie chorej czy nawet ją wyleczyć. Jest to zawód bardzo prestiżowy i przyszłościowy. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że genetycy zaczynają się „bawić w Boga” ulepszając niektóre cechy. Ludzie obawiają się, że genetycy starają się stworzyć człowieka doskonałego. Brak jednak racjonalnych argumentów do poparcia tych hipotez. Nawet osoby przeciwne GMO tylko domyślają się, że spożywanie takiej żywności jest nie zdrowe, nie mając konkretnych argumentów na potwierdzenie tej tezy.

Jak zostać genetykiem?

Osoba, która chce zostać genetykiem ma kilka możliwości kształcenia. Na uniwersytetach ma do wyboru biologię ze specjalnością genetyczną bądź biotechnologię. Kierunek biotechnologia należy obecnie do bardzo popularnych w ofercie kształcenia i jest proponowany na akademiach rolniczych oraz politechnikach. Uznaje się, że poziom kształcenia biotechnologów jest wysoki, przez co absolwenci są cenionymi specjalistami na polskim i zagranicznym rynku pracy.

Genetycy dokonują specjalizacji zawodowych. Za cel badawczy mogą wybrać człowieka, rośliny bądź zwierzęta. Każdy organizm, który genetycznie przekazuje pewne cechy, jest przedmiotem badań dla genetyka.

Gdzie do pracy?

Genetycy nie są zaszufladkowani tylko do pracy w laboratorium, w szpitalu czy innym ośrodku chemiczno-medycznym. Dziś coraz więcej firm produkujących owoce, warzywa czy kwiaty zatrudnia genetyków, aby ulepszyć swoje produkty. Możliwość zatrudnienia jest także w placówkach naukowo-badawczych oraz w przemyśle farmaceutycznym, paszowym czy chemii gospodarczej. Absolwent może także wybrać studia podyplomowe, aby rozwijać swoją wiedzę.

Zarobki

Najniższa płaca czeka na genetyka w placówkach badawczych. O wiele lepszą perspektywą jest praca w przedsiębiorstwach prywatnych, przy produkcji żywności, roślin oraz w hodowli zwierząt. Tam genetycy, w zależności od skali, długości trwania oraz stopnia zaawansowania projektu mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Komentarze (6)

 • aaa

  Chciałabym studiować genetykę, ale prawdopodbnie nie dostanę po tym kierunku pracy w Polsce. Łatwiej jest dostac prace jako biotechnolog, ale i tak większość z nich nie znajduje zatrudnienia w swoim zawodzie. Co byście zrobili na moim miejscu?
  4/25/14
 • bb

  wie ktoś może czy po biochemii można pracować jako genetyk? albo w czymś spokrewnionym?
  6/2/13
 • Honorata

  wiele lat studiów to jedno ale inteligencja i pociąg do spraw genetyki to drugie. bo teoretycznie można się wszystkiego wyuczyć ale nic nie zastąpi naturalnych talentów i wrodzonej inteligencji. bo ludzie na takich stanowiskach muszą być inteligentni
  2/1/13
 • kamil

  słyszałem, że trzeba wielu lat studiów, żeby dostać dobrą pracę jako genetyk...
  1/6/13
 • jak niżej

  No dobrze, wydaje się, że to ciekawa praca, że można sporo zarobić tylko zastanawiam się gdzie można znaleźć pracę tak naprawdę. Bo czy dużo jest laboratoriów w Polsce? Czy potrzebują aż tak wielu genetyków. Dołączam się do pytań i wątpliwości poniżej .
  11/26/12
 • chemica

  ilu genetyków może pracować w Polsce w wyuczonym zawodzie? to chyba nie jest zbyt duza grupa?
  11/26/12