Genetyk
Genetyk bada nasz organizm skupiając się na dziedziczeniu cech i chorób oraz zmienności takich jak mutacje. Jego przedmiotem badań jest nie tylko człowiek, ale także zwierzęta i rośliny. Dzięki jego pracy można udoskonalić formy leczenia zaburzeń genetycznych, opracować formy leczenia chorób, ale także ulepszać organizmy, jak np. tworzenie żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) czy krzyżowanie ze sobą różnych ras i gatunków zwierząt, aby uzyskać jak najbardziej wydajne organizmy.
Genetyka wiąże się z naukami biologicznymi. Aby zostać genetykiem, potrzebna jest dobra pamięć i umiejętność łatwego przyswajania wiedzy medycznej. Ci, którzy chcą studiować genetykę powinni wiedzieć, że są to studia wymagające zainteresowań chemią, fizyką, matematyką oraz informatyką. Bez tych dziedzin nauki współczesna genetyka nie miałaby szans rozwoju. Jeśli chcesz zostać genetykiem, powinieneś wykazywać zainteresowanie zjawiskami przyrody, dziedziczeniem, potrafić zaobserwować najmniejsze odstępstwa od normy, definiować je, utworzyć łańcuch przyczynowo-skutkowy.
Status społeczny
Dzięki genetykom potrafimy rozpoznać coraz więcej chorób już w ich wczesnym stadium, dzięki czemu możemy ułatwić życie osobie chorej czy nawet ją wyleczyć. Jest to zawód bardzo prestiżowy i przyszłościowy. Coraz częściej jednak pojawiają się głosy, że genetycy zaczynają się „bawić w Boga” ulepszając niektóre cechy. Ludzie obawiają się, że genetycy starają się stworzyć człowieka doskonałego. Brak jednak racjonalnych argumentów do poparcia tych hipotez. Nawet osoby przeciwne GMO tylko domyślają się, że spożywanie takiej żywności jest nie zdrowe, nie mając konkretnych argumentów na potwierdzenie tej tezy.
Jak zostać genetykiem?
Osoba, która chce zostać genetykiem ma kilka możliwości kształcenia. Na uniwersytetach ma do wyboru Biologię ze specjalnością genetyczną bądź Biotechnologię. Kierunek biotechnologia należy obecnie do bardzo popularnych w ofercie kształcenia i jest proponowany na akademiach rolniczych/przyrodniczych oraz politechnikach. Uznaje się, że poziom kształcenia biotechnologów jest wysoki, przez co absolwenci są cenionymi specjalistami na polskim i zagranicznym rynku pracy.
Absolwenci kierunku lekarskiego mogą wybrać specjalizację z zakresu genetyki. Również realizowane są studia podyplomowe z tej dziedziny.
Genetycy wybierają specjalizacje zawodowe. Za cel badawczy mogą wybrać człowieka, rośliny bądź zwierzęta. Każdy organizm, który genetycznie przekazuje pewne cechy, jest przedmiotem badań dla genetyka.
Gdzie pracuje genetyk?
Genetycy nie są zaszufladkowani tylko do pracy w laboratorium, w szpitalu czy innym ośrodku chemiczno-medycznym. Dziś coraz więcej firm produkujących owoce, warzywa czy kwiaty zatrudnia genetyków, aby ulepszyć swoje produkty. Możliwość zatrudnienia jest także w placówkach naukowo-badawczych oraz w przemyśle farmaceutycznym, paszowym czy chemii gospodarczej. Absolwent może także wybrać studia podyplomowe, aby rozwijać swoją wiedzę.
Zarobki genetyków
Najniższa płaca czeka na genetyka w placówkach badawczych. O wiele lepszą perspektywą jest praca w przedsiębiorstwach prywatnych, przy produkcji żywności, roślin oraz w hodowli zwierząt. Tam genetycy, w zależności od skali, długości trwania oraz stopnia zaawansowania projektu mogą zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.