Grafik komputerowy

Do zadań grafika należy projektowanie i przygotowywanie różnego rodzaju materiałów reklamowych. Dzisiejszy rynek reklamowy jest tak obszerny, że wachlarz zadań realizowanych przez grafików jest niezwykle szeroki. Grafik może przygotowywać projekty dla potrzeb internetu, obsługiwać zlecenia klientów agencji reklamowych, pracować w drukarniach, wydawnictwach, telewizji, tworzyć ulotki, foldery, plakaty, billboardy, animacje, strony internetowe, banery, wizytówki, czasopisma, albumy, itd.

Predyspozycje
Grafik musi łączyć zmysł estetyczny, wyobraźmię i kreatywność z gruntownym warsztatem umiejętności komputerowych. Artystyczne podejście pozwala zaprezentować projekt trafiający w wysublimowane gusta odbiorcy. Z kolei bez znajomości komputera nie ma mowy o zrealizowaniu jakiegokolwiek pomysłu. Najczęściej używane graficzne programy komputerowe to: Adobe Photoshop, Adobe Ilustrator, QuarkXpress, Corel Draw i InDesign. Zresztą lista ich jest bardzo długa, a wybór zależy od samego grafika, który może specjalizować się w pracy na określonych aplikacjach. Niezbędne są umiejętności obsługi drukarek, skanerów, znajomość rodzajów papieru i techniki druku. W przypadku grafików pracujących na własny rachunek niezwykle ważne są kompetencje interpersonalne i duża swoboda komunikacyjna na linii obsługi klienta. W dużych agencjach graficy raczej nie mają kontaktów ze zleceniodawcami. Ich projekty prezentują wyspecjalizowani pracownicy, których zdaniem jest właśnie obsługa klienta. Ale umiejętność pracy w zespole jest ważna, bo grafik musi kontaktować się redaktorem, korektorem, copywriterem czy menedżerem.

Jak zostać grafikiem komputerowym?
To jedna z nielicznych profesji dostępna dla każdego. Nie trzeba kończyć wyższych studiów, by zostać grafikiem. Najważniejsze są rzeczywiste umiejętności, doświadczenie, pomysłowość, najlepiej poparte bogatym portfolio. W zawodzie tym z powodzeniem funkcjonuje wielu samouków, którzy tajniki obsługi odpowiednich programów zgłębiali na własną rękę siedząc z książką przy komputerze. Takie umiejętności można zdobyć również na różnego rodzaju kursach obsługi programów graficznych, choć trudno się tam nauczyć wyobraźni i wyczucia estetyki. Niektórzy pracodawcy stawiają na rzemieślników, którzy potrafią sprawnie posługiwać się programami, natomiast za oprawę artystyczną odpowiada plastyk czy dyrektor artystyczny. Istnieje jednak duża grupa pracodawców, którzy stawiają na absolwenci szkół wyższych po specjalności grafika komputerowa. Wykształcenie z pewnością jest atutem na rynku pracy, ale i tak pierwsze tygodnie w firmie pokazują prawdziwie umiejętności kandydata.

Graficy to zwykle osoby młode, czasami nawet bardzo młode. Już wielu studentów pierwszego, czy drugiego roku studiów jest aktywnych zawodowo i realizuje zlecenia, dorywczo lub przy stałej współpracy z agencjami. Średnia wieku oscyluje między 25 a 36 lat.

Wśród grafików istnieje podział na: kreatywnych, zajmujących się projektowaniem oraz operatorów DTP, odpowiedzialnych za skład komputerowy i opracowanie techniczne. W ostatnich latach szczególnym powodzeniem cieszą się graficy projektujący witryny i sklepy internetowe. W dobie wszechobecnego internetu można przewidywać, że branża ta będzie mocno rozwojowa.

Zarobki
Dobry grafik nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem pracy.
Jego średnie wynagrodzenie to około 2,5 tys. zł netto. Tak naprawdę jednak jest to kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy od miejsca zatrudnienia, ilości wykonanych zleceń i zamożności klientów, zlecających projekty. Doświadczeni fachowcy zatrudnieni w dobrej agencji reklamowej mogą zarabiać 10 tys. zł netto i więcej.

Komentarze (11)

 • adam

  Moja droga do tego wyglądała tak: zacząłem czytać, sam próbować i pracowałem w domu. Teraz jestem kurierem, a po pracy mam drugi etat jako grafik, dużo na tym nie zarabiam, ale lubię się bawić :P bez szkoły z pasją :) pozdro
  12/30/14
 • eoo

  Jak jest droga do podjęcia pracy w tym zawodzie (chodzi mi o szkoły, kursy itp) ?
  7/30/14
 • Ala

  Hej. Uczę się obecnie w Liceum Ogólnokształcącym i mam rozszerzoną matę, fizykę i infę. Zdolności plastyczne niby wg innych mam, chociaż sama nie nazwałabym się uzdolnioną. Malować farbami zbytnio nie umiem. Jednak chciałam się zapytać jakie uczelnie (najlepiej we Wrocławiu lub w woj. opolskim i okolicach) potrafiłyby mnie dobrze wykształcić na grafika, jakie tam są kryteria przyjęcia (czy są jakieś egzaminy, czy trzeba oddawać jakieś własne prace, projekty - jakie dokładnie mają być i jakiej jakości) i czy w ogóle warto mi próbować się tam dostać jeśli nie mam dostatecznej wiedzy i umiejętności plastycznych. Już teraz dziękuję za odpowiedzi :)
  7/11/13
 • angelsss

  Właśnie, jak ktoś ma pasję, lubi siedzieć przed komputerem to ogarnie szybko o co chodzi z tą grafiką ;) do tego super płaca. A to jest najważniejsze - łączyć pasję z pracą ;) robić to co się lubi i jeszcze dużo zarabiać to chyba marzenie każdego z nas ;p
  11/13/12
 • xxx

  super praca dla ludzi w pasją komputerową a do tego sowite zarobki, żyć nie umierać
  11/3/12
 • Endek

  Mój znajomy jest grafikiem w zachodniej korporacji i powiem wam tylko, że zarabia miesięcznie w okolicach 7 tys euro, a do tego ma całkowicie wolną rękę. Po prostu warunki znakomite. Żałuję, że nie mam takiej smykałki do obróbki graficznej jak on.
  10/27/12
 • hubert

  będzie tak samo jak z anglistami i psychologami i pracę będą mieli tylko najlepsi graficy, bo rynek się przepełni a jak by nie było to nie jest prosty i łatwy zawód.
  8/26/12
 • dzis sa poszukiwani

  od jakiegos czasu jest boom na grafikow, szukaja ich formy prywatne, z otwartymi rekami przyjmuja agencje reklamowe, ale zasada jest taka, ze grafik musi byc dobry, miec swietne portfolio, najlepiej wlasna strone internetowa, albo firmowe konto na facebooku i slate sie doksztalcac, grafik tez musi byc artysta, jelsi ma tworzyc ciekawe projekty, jesli jest tylko rzemieslnikiem, nie przebije sie, teraz jest moga na studia z grafiki, sadze ze za 3 lata rynek bedzie przesycony grafikami
  8/3/12
 • ziomek

  Mój najlepszy ziomek jest po plastyku, teraz na artystycznym sobie siedzi. 30 pln za każdą rozpoczętą godzinę pracy na studiach, to zarobki, o której marzy większość dorosłych ludzi. Niemniej długo trwało, aż zaczął zbierać duże ilości zleceń, które go utrzymują.. Jak już się człowiek wdroży to jest dobrze i komfortowo, naprawdę, zwłaszcza, jeżeli działa się z pasją.
  4/30/12
 • Kendzia

  praca bardzo rozwijąjąca moim zdaniem. Można stworzyć różne cuda. Trzeba być wrazliwym na kolory i ogólnie mieć pojęcie plastyczne i zmysł piękna
  1/3/12
 • Pl

  Dla utalentowanych ludzi. Moja koleżanka jest graficzką. Tworzy takie cuda że za kazdym razem zbieram szczękę z podłogi. Pracuje dorywczo, na zlecenie.
  1/2/12