Hostessa

Słowo hostessa pochodzi z języka angielskiego i znaczy tyle, co gospodyni, która dba o dobre samopoczucie gości. Do obowiązków hostessy należy najczęściej pomoc w działaniach promocyjnych podczas wszelkiego rodzaju imprez organizowanych przez firmy. Wszędzie tam, gdzie odbywają się wystawy, targi, promocje, bankiety, nie może zabraknąć hostessy. Hostessa ma się troszczyć o klienta, gościa bądź kontrahenta, służyć mu pomocą, prezentować produkt czy usługę.

Predyspozycje
Przyjęło się, że hostessami są dziewczyny młode, zgrabne i ładne. Pracodawcy oczekują od hostessy eleganckiego wyglądu, który będzie budził w odbiorcy pozytywne skojarzenia. I choć wymogi dotyczące wyglądu stawiane są na pierwszym miejscu, to bardzo często od hostessy wymaga się znajomości języków obcych, nienagannych manier, umiejętności znalezienia się w sytuacjach biznesowych wysokiej rangi. Nie bez znaczenia jest dobra kondycja fizyczna, jako że dziewczęta pracujące w roli hostess spędzają w pracy nawet 10 godzin na dobę i to w pozycji stojącej. Nie ma żadnych formalnych wymagań, którym muszą sprostać kandydatki do tego zawodu. Nie trzeba kończyć określonych szkół czy kursów. Podstawowym czynnikiem decydującym o powodzeniu w tym zawodzie jest dobra prezencja, wdzięk, kultura osobista, komunikatywność.

Gdzie pracować?
Hostessa może znaleźć zatrudnienie w hali targowej, hotelu, restauracji centrum handlowym, urzędzie, biurze, na imprezie plenerowej organizowanej przez firmy, podczas eventów organizowanych w centrum miasta. Szukając pracy w charakterze hostessy najlepiej skorzystać z pośrednictwa agencji modelek i hostess, które tworzą bazy kandydatek i w zależności od pozyskanych zleceń oferują im pracę. Zazwyczaj od kandydatek na hostessy wymagane jest portfolio zawierające zdjęcia.
Sam charakter pracy zależy od konkretnego zlecenia. Najczęściej zadaniem hostessy jest witanie przybyłych gości, zachęcanie do odwiedzenia stoiska firmy, udzielanie podstawowych informacji, rozdawanie materiałów promocyjnych. Niekiedy hostessa opiekuje się gośćmi firmy, towarzyszy w podróży, przyjęciu czy konferencji.

Zarobki
Wynagrodzenie hostess ustalane jest najczęściej za godzinę lub dzień pracy. Stawki zależą od warunków pracy, rodzaju promocji oraz zleceniodawcy. Zazwyczaj stawka za dzień pracy wynosi od 100 zł do kilkuset złotych. Ponieważ praca i zarobki hostessy są nieregularne, zawód ten jest przez dużą część kobiet, zwłaszcza studentek, traktowany jako forma dorywczego zatrudnienia.

Komentarze (31)

 • Izka

  ja pracowałam jako hostessa i mi się podobało. Może dlatego, że pracowałam po 3 godziny dziennie i nie miałam możliwości się zmęczyć :) a może dlatego, że zawsze trafiałam na miłych ludzi, uśmiechniętych. Bardzo dobrze wspominam ten okres :P
  5/22/13
 • kamilek

  A mi jest szkoda jak idę ulicą czy po galerii i widzę te biedne dziewczyny, które już nie mają siły stać na nogach i wciskają ludziom różne rzeczy.. Widać, że są mega zmęczone i mają dość takiej pracy ;p to nie są zarobki godne takiej pracy
  11/15/12
 • Anita

  Gdybym tylko miała taką możliwość to zostałabym hostessą. To jest serio dobry sposób, żeby sobie dorobić. Dla biednych studentów każda kasa się liczy ;) a 100 zł na dzień to chyba spoko wynagrodzenie?:p
  11/5/12
 • lady.m

  to zależy gdzie jest się tą hostessą, bo niektóre firmy oferują całkiem niezłe zarobki, po za tym dla osób uczących się i chcących tylko sobie dorobić to nie sa straszne pieniądze
  11/3/12
 • wybredna

  Jak dla mnie to dość męczące i nieciekawe zajęcie... Stoisz na nogach przez cały dzień, jesteś zmęczona ale musisz pięknie i świeżo wyglądać, uśmiechać się i udawać, że się wspaniale czujesz.. i to jeszcze za takie pieniądze.. śmieszne
  10/30/12
 • kacha

  Żeby zostać hostessą trzeba po prostu ładnie wyglądać i się uśmiechać :) to tyle. Nie potrzeba żadnego doświadczenia.. To dobre zajęcie dla dziewczyn poszukujących pracy dorywczej. Zarobki nie są duże ale nie ma się czego spodziewać po tego typu pracy :) Generalnie spoko zajęcie ;)
  10/28/12
 • modelingagent

  Pewnie, że nie. Zależy jeszcze w jakim charakterze czy też gdzie jesteś hostessą, ale nie jest wymagane doświadczenie. To niezbyt absorbujące zajęcie, generalnie trzeba być względnie elokwentnym i mieć miłą aparycję, dlatego nie wiem skąd pomysł, że to "zawód". To jakieś zajęcie, na którym da się dorobić po prostu.
  10/27/12
 • monika

  żeby być hostessa wymagane jest jakieś doświadczenie?? jestem na pierwszym roku studiów, nigdy wcześniej nie pracowałam w tej branży, nie będzie problemu?
  9/22/12
 • hrilkk

  niestety ale w przypadku tylko "dorabiania" jako hostessa ( bo niestety tak to można nazwać jeśli jest się w trakcie studiów i pracuje się po kilka godzin tygodniowo) zarobki są bardzo niskie, ale jak wiadomo, dla studenta każdy grosz się liczy ;)
  9/14/12
 • felka

  moja koleżanka dorabiała sobie jako hostessa na studiach i wiem ze tam poszli jej na rękę, ze mogła sobie tak dopasować godziny pracy żeby nie opuszczać żadnych zajęć, ale nie wiem tylko jak to sie przekładało na zarobki..
  9/4/12
 • marta

  od października idę na studia(pierwszy rok) i niestety mój plan zajęć nie pozwala mi za bardzo podjąć żadnej dorywczej pracy, a jak to wygląda z hostessa? jakie są godziny pracy i jak przedstawiają sie zarobki??
  8/23/12
 • basiak

  fajna kasa? No powiem wam, że zalezy. Ja nawet musiałam kiedyś pracować za 6,50 netto na godzinę, bo tak mi zaproponowali. A, że nie miałam innej pracy i chciałam dorobić to się zgodziłam. Więc jak widać nie zawsze jest tak kolorowo z kasą te agencje tez oszczędzają jak tylko mogą
  5/14/12
 • window

  fajna kasa jak na takie stanie i w zasadzie nic konkretnego się nie robi tylko się stoi. Z ciekawości czasem oglądam te ogłoszenia i patrząc tak stwierdzam, że minimum to jest jakieś 9 zł netto za godzinę pracy. To już całkiem ok stawka jak np na pracę dla studentów. Moim zdaniem warto postać trochę za te pieniązki. Nie napracujemy się fizycznie wiec ok
  5/12/12
 • Stenia

  Ja stałam jak taka miotła na promocji czekolady. Nie dla mnie ta robota. Wszyscy się patrzą nie mówiąc o tym facetach co to myślą, że są macho i że się podobają każdej. No porażka totalna. powiedziałam sobie nigdy więcej. To było 12 godzin stania!!
  5/7/12
 • Szysza

  Jak byłam na targach - trwały tydzień roboczy czyli 5 dni to zarobiłam 600 zł. Tam wiadomo podawałam kawę, stałam z ulotkami. jako informacja. Byłam z drugą laską to sobie pomagałyśmy. Tam nie musiałyśmy akurat mieć książeczki sanepidu także jak widać nie wszędzie potrzebujesz jej
  5/5/12
 • Kax

  Mimo tez, że tak często słyszy się o hostessach to dla facetów też jest sporo pracy w tej branży. Dużo ogłoszeń w internecie. Faceci np reklamują piwa, odzież sportową. Dużo jest opcji też na targach. Jakieś kulturystyczne eventy. Wiaodmo, że wygląd tutaj się liczy więc Panowie do roboty. Pogoda za oknem sprzyja treningom ;)
  5/5/12
 • Bronieka

  Tak czesto jest to promotor a ja też czytałam gdzieś host. Ale to już tak jak dla mnie dziwnie. Wiele jest promocji dla facetów przy sprzęcie rtv. Mój facet kiedyś załapał się do maszynek do golenia i płacili duzo bo ok 15 zł na godzinę. Zawsze można drobić i to nawet sporo. Za targi nawet 500 zł
  5/3/12
 • mature

  A ja mam dosyć głupie pytanie.. jaki jest męski odpowiednik słowa hostessa? Spotkałem się z "promotor", ale wydaje mi się, że to inny charakter pracy. Niemniej pracowałem tak kilkukrotnie na studiach - dorywczo rzecz jasna. Wychodziło całkiem fajnie, zwłaszcza, gdy trzeba było wyjechać na jakieś targi, to opłacało się. Tyle z czasów studenckich :)
  4/30/12
 • Moniaczka

  Taka książeczka się przydaje. Czy to pójdziesz gdzieś pracowac na spożywkę. Często też wymagają gdzieś do szkoły taką książeczkę np na kuchni. w barach tez musisz mieć. Także moim zdaniem lepiej mieć. Znajdziesz fajną pracę, lecz książeczki nie będzie i co ? klapa? a tak to masz luzik
  4/30/12
 • Bora

  Ksenia no książeczka musi być. Chyba powinnas to wiedzieć. Teoretycznie sprawdzają. Ale w praktyce to różnie. Jedni sprawdzą drudzy nie. Ale jak sanepid przyjedzie i książeczki nie bedzie to co zrobisz? Moim zdaniem bezpieczniej jest mieć. Skoro juz taka prace chcesz to sobie zrób nie jest to drogie. Ok 80 zł i masz ksiazeczkę, co rok się przedłuza.
  4/30/12
 • Ksenia

  Czy bez książeczki mnie wpuszcza na jakiś sklep na promocje? Czy oni w ogole je sprawdzaja? Nie wiem czy zdąze wyrobić a teraz niedługo będe miała okazje sobie dorobić i nie wiem... jak myslicie?
  4/25/12
 • Iryska

  Magda na studiach chyba wiele dziewczyn dorabia. Zwłaszcza na dziennych. Różne eventy czy akcje promocyjne w marketach głownie wtedy są. Ja pamiętam jeszcze właśnie jak stałam na promocji proszku do prania:-) Miałam takie śmieszne zielone przebranie. Czego się nie robiło by zarobić na nową bluzeczkę hehe
  4/20/12
 • Monia

  Ja wiem co nieco na temat tej pracy i powiem, że na dłuższą metę to nie bardzo polecam. Ostatnio byłam na motorshow w Poznaniu na cały weekend sobota i niedziela jak hostessa. Masa ludzi, tłok praktycznie cały czas i sami faceci, którzy gapią się nie tylko na autka ale i na nas. Pracowałam tez przy innych eventach i było tak samo. Nie wyobrażam sobie pracować jak taki eksponat całe życie. Stawki nawet ok bo ja mam w przedziale 10 zł do 12 zł na rekę to jak stoje cały dzień to stówka wpadnie
  4/16/12
 • Magda

  Ja na studiach praktycznie każdy weekend pracowałam jako hostessa, promocja drinków w klubach, w sklepach na promocjach, otwarcie nowo powstałych obiektów itp itd. Jak dla młodej dziewczyny praca idealna, ale po całym dniu na nogach moim największym marzeniem było usiąść i odpocząć..
  1/21/12
 • Oleksi

  podpisywałam umowę wiesz także nie było czego się bać:) ogolnie to raz tylko zrezygnowałam bo coś mi nie pasowało. A jak sie wahałam to sprawdzałam czy np takie targi w rzeczywistości się wtedy odbywają w tych dniach np :)
  1/5/12
 • do Elci

  nie bałaś się że zleceniodawca cię oszuka?
  1/4/12
 • Elci

  ja przez ogłoszenia i mase firm się odezwalo
  1/3/12
 • luiza

  Szukacie pracy przez ogłoszenia czy lepiej przez agencję?
  1/2/12
 • Fafik

  a hostessy udaja zawsze takie mile a tak na prawde to mają już dosyc hehe stania tych godzin tam i usmiechania się do każdego
  12/29/11
 • Hanna

  Nieraz cięzko o dobrą pracę dla hostessy. Czasem warunki pracy nie sa takie dobre i nie dostarczaja np ciuchów do pracy , wszytskich materiałów. Tyle, że dobrze płacą
  12/27/11
 • Eliza

  Ja czasami dorabiam sobie jako hostessa. Praca fajna, plecy czasami bolą jesli stoi się z 6 do 10 godzin. Stawki są nawet dobre. Zarobki zadowalające
  12/27/11