Inżynier materiałowy
Inżynier materiałowy to osoba, dzięki której może rozwijać się przemysł i produkcja. Bez jego pracy nie moglibyśmy tworzyć coraz to nowocześniejszych maszyn, robotów i urządzeń. Inżynier materiałowy jest odpowiedzialny za organizowanie i prowadzenie badań nad materiałami i tworzywami konstruktywnymi, aby nadać im właściwości fizyczne i chemiczne idealne do zastosowania w produkcji. W zakresie jego pracy jest także ulepszanie urządzeń technologicznych służących do przetwarzania materiałów.
Inżynieria materiałowa jako dyscyplina naukowa jest stosunkowo młoda, choć samo zjawisko jest stare jak świat. Człowiek zawsze szukał pomysłów na stworzenie narzędzi, które ułatwią mu życie. Kiedyś dysponował prostym budulcem: drewnem bądź metalem. Dzisiaj ilość materiałów o najróżniejszych właściwościach przyprawia o zawrót głowy. Inżynieria materiałowa bardzo dynamicznie się rozwija, a rozwój półproduktów materiałowych pozwala realizować najbardziej nowoczesne projekty.
Predyspozycje kandydata
Kandydat na inżyniera materiałowego powinien wiedzieć, że bardzo ważny jest jego stan zdrowia. Niezbędny jest dobry wzrok i słuch, brak daltonizmu oraz bezbłędna koordynacja wzrokowo-ruchowa, ponieważ tworzenie i przeprowadzanie badań nad materiałami wymaga spostrzegawczości i wręcz chirurgicznej precyzji. Ważna jest także wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność logicznego rozumowania. Bardzo przydatne są uzdolnienia matematyczne oraz techniczne, dobra pamięć, logiczne myślenie i wyobraźnia przestrzenna.
Jak zostać inżynierem materiałowym?
Aby uzyskać tytuł inżyniera materiałowego należy ukończyć studia na takim kierunku. W Polsce można wybrać uczelnię publiczną, jak i niepubliczną w trybie studiów stacjonarnych lub zaocznych. W trakcie studiów przekazywana jest wiedza z zakresu termodynamiki, podstaw projektowania, materiałów i tworzyw, technologii wytwarzania materiałów, podstaw nauki o materiałach i innych. Nie jest to koniec możliwości rozwoju. Absolwent może podjąć także studia magisterskie i podyplomowe.
Student kierunku Inżynieria materiałowa ma wiele specjalności do wyboru, m.in. inżynieria powierzchni, materiały metaliczne i ceramiczne, materiały konstrukcyjne, polimerowe materiały kompozytowe, wspomaganie komputerowe w inżynierii materiałowej, projektowanie materiałów, plazmowe technologie inżynierii powierzchni, inżynieria materiałów funkcjonalnych, materiały i handel, inżynieria materiałów polimerowych, technologia materiałów, materiały funkcjonalne, wirtotechnologia, inżynieria korozyjna, biomateriały, systemy optoelektroniczne, inżynieria spajania materiałów, inżynieria biomateriałów, inżynieria biomateriałów włókienniczych, technologie kształtowania właściwości nadstopów, materiały i techniki dentystyczne.
Gdzie pracuje inżynierem materiałowy?
Inżynier materiałowy może znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych, jednostkach naukowych, instytutach, laboratoriach, transporcie, energetyce, lotnictwie, motoryzacji, branży kosmicznej, medycznej, nanotechnologii, działach doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii, czy działach produkcji wytwarzających materiały. Często inżynier materiałowy zaczyna swoją karierę jako przedstawiciel handlowy branży technicznej.
Zarobki w branży
Inżynier materiałowy nie powinien martwić się o swoje zarobki. Pensja oczywiście uzależniona jest od zajmowanego stanowiska, doświadczenia, stażu pracy, czy firmy. Specjaliści ds. materiałowych i ds. badań i rozwoju zarabiają średnio 7000 złotych.