Inżynier materiałowy

Inżynier materiałowy to osoba, dzięki której może rozwijać się przemysł i produkcja. Bez jego pracy nie moglibyśmy tworzyć coraz to nowocześniejszych maszyn, robotów i urządzeń. Inżynier materiałowy jest odpowiedzialny za organizowanie i prowadzenie badań nad materiałami i tworzywami konstruktywnymi, aby nadać im właściwości fizyczne i chemiczne idealne to zastosowania w produkcji. W zakresie jego pracy jest także ulepszanie urządzeń technologicznych służących do przetwarzania materiałów.

Inżynieria materiałowa jako dyscyplina naukowa jest młodym kierunkiem, choć samo zjawisko jest stare jak świat. Człowiek zawsze szukał pomysłów na stworzenie narzędzi, które ułatwią mu życie. Kiedyś dysponował prostym budulcem: drewnem bądź metalem. Dzisiaj ilość materiałów o najróżniejszych właściwościach przyprawia o zawrót głowy. Inżynieria materiałowa bardzo dynamicznie się rozwija, a rozwój półproduktów materiałowych pozwala realizować najbardziej nowoczesne projekty.

Predyspozycje

Kandydat na inżyniera materiałowego powinien wiedzieć, że bardzo ważny jest jego stan zdrowia. Niezbędny jest dobry wzrok i słuch, brak daltonizmu oraz bezbłędna koordynacja wzrokowo-ruchowa, ponieważ tworzenie i przeprowadzanie badań nad materiałami wymaga spostrzegawczości i wręcz chirurgicznej precyzji. Ważna jest także wyobraźnia przestrzenna oraz umiejętność logicznego rozumowania. Bardzo przydatne są uzdolnienia matematyczne oraz techniczne, dobra pamięć, logiczne myślenie i wyobraźnia przestrzenna.

Jak zostać inżynierem materiałowym?

Aby uzyskać tytuł inżyniera materiałowego należy ukończyć studia I stopnia na takim kierunku. W Polsce można wybrać uczelnię publiczną, jak i niepubliczną w trybie studiów stacjonarnych lub zaocznych. W trakcie studiów przekazywana jest wiedza z zakresu termodynamiki, podstaw projektowania, materiałów i tworzyw, technologii wytwarzania materiałów, podstaw nauki o materiałach i innych. Nie jest to koniec możliwości rozwoju. Absolwent może podjąć także studia magisterskie i podyplomowe.

Student kierunku inzynieria materiałowa ma wiele specjalności do wyboru, m.in. biomateriały, materiały i techniki dentystyczne, materiały i handel, inżynieria powierzchni, inżynieria korozyjna, inżynieria materiałów polimerowych i funkcjonalnych, materiały i techniki dentystyczne, systemy optoelektroniczne, wirtotechnologia, materiały metaliczne i ceramiczne, inżynieria spajania materiałów, czy wspomaganie komputerowe w inżynierii materiałowej.

Gdzie do pracy?

Inżynier materiałowy może znaleźć zatrudnienie w zakładach przemysłowych, jednostkach naukowych, instytutach, laboratoriach, działach doradztwa technicznego w zakresie transferu materiału i technologii, czy działach produkcji wytwarzających materiały. Często inżynier materiałowy zaczyna swoją karierę jako przedstawiciel handlowy branży technicznej.

Zarobki

Inżynier materiałowy nie powinien martwić się o swoje zarobki. Pensja oczywiście uzależniona jest od zajmowanego stanowiska, doświadczenia, stażu pracy, czy firmy. Specjaliści ds. materiałowych i ds. badań i rozwoju zarabiają powyżej 4500 złotych. Średnie wynagrodzenie przedstawiciela handlowego branży technicznej to 4900z ł. Pensja początkującego asystenta w dziale badań rozwoju wynosi 2300 złotych.

Komentarze (12)

 • ;)

  Skończyłem ten kierunek w 2003. Znalezienie w owym czasie pracy graniczyło z cudem. Bezrobocie w Polsce było na poziomie 25% . Sytuacja absolwentów była jeszcze gorsza. Załapałem się do pracy w sieci hurtowni z chemikaliami dla przemysłu jako doradca techniczny. Jakiś czas zbierałem doświadczenie, uczyłem się języków obcych po prostu inwestowałem w siebie. Teraz pracuję w zagranicznej firmie jestem rezydentem na Polskę. Wg mnie kierunek świetny dający wiedzę merytoryczną i specjalistyczną dotyczącą procesów wytwarzania. Nie ma recepty na sukces po tym kierunku. Trzeba stać się specjalistą w wąskiej dziedzinie i to jest sposób na sukces.
  11/9/19
 • Bydgoszcz UKW

  Niestety pracy brak po tym kierunku na kujawach.
  10/20/19
 • Adameno

  Ja osobiście nie narzekam, skończyłem I stopień IM na AGH-u, obecnie robię magisterkę i już na stażu dostaje 2,5 tys netto w branży automotive. Trzeba się trochę postarać o pierwsza prace/staż, ale później jest już z górki.
  9/2/16
 • xx

  PS nie rozumiem dlaczego człowiek wykształcony w tej dziedzinie, która jest podstawa w tworzeniu np. wyspecjalizowanych produktów o określonych właściwościach i funkcji nie ma pracy! dziedzina, która wpływa na mikrostukture i funkcjonalność! niesamowita niesprawiedliwość!
  5/21/16
 • xx

  Studiowałam i... z mojej perspektywy nie warto: oferty pracy? nie ma jak i wspomnianych jednostek badawczych. Chyba, ze ktoś, gdzieś ma jakieś znajomości bo "zwykły" człowiek to sobie może.... ;) niestety. Ilość staży, praktyk (oczywiście bezpłatnych, a jakże...) również znaczenia większego nie ma.
  5/21/16
 • Absolwent

  Potwierdzam po tym kierunku bardzo ciężko jest z pracą. Może jak ktoś ma znajomości. Tak to tylko bezpłatne praktyki. Mam tych praktyk 5 bo głupi myślałam że to coś ta. Działałem w dwóch kołach naukowych. Drugi raz bym na te studia nie poszedł...
  4/23/16
 • Załamana

  Potwierdzam poniższe opinie... nie warto.. 5 lat życia stracone a pracy po tym nie ma... Przestrzegam wszystkich. Na studiach wam tego nie powiedzą, ale pracy w zawodzie praktycznie nie ma...
  3/11/16
 • absolwentka2015

  Mgr inż. pff i co mi po tym?? NiC. Studia ukończyłam z wynikiem 4+, ale tak szczerze mówiąc ten wynik nijak ma się do posiadanej przeze mnie wiedzy i umiejętności. Może jest w tym też i mojej winy trochę, bo może za mało się przkyladałam..? ale zgodnie ze znajomymi ze studiów twierdzimy, że to jednak uczelnia ponosi porażkę w nauczaniu. Ksiązkowe teorie górą... praktyki niewiele, a nowoczesnych technologii, procesów, badań, kontaktu z urządzeniami jak na lekarstwo albo wcale... Szukając pracy w zawodzie znalazłam kilka ofert. Mało tego-zaczęłam poszukiwania od drugiej strony, czyli w jakiej firmie chcialabym pracować i tak się udałam... ale wszędzie bylo tak samo-bez doświadczenia to dziękujemy Pani. Niektórzy proponowali EWENTUALNIE bezpłatne praktyki... Ale na brak zapłaty nie mogłam sobie pozwolić. Także moja złota rada: jeśli chcesz studiować na tym kierunku (bądź jakimkolwiek innym) to zamiast obijać się w wakacje szukaj stązu, praktyk, wolontariatu czy czegokolwiek podobnego, aby po zakonczeniu studiów móc sie pochwalić nie tylko niewiele wartym papierkiem... (czyt. dyplomem)
  2/15/16
 • absolwent

  Zgadzam się z jedną z wypowiedzi.. po tym kierunku nie ma pracy.. może trafi się jakaś oferta tak jak piszą 4900zł.. ale to chyba raz na 10 lat jakaś firma potrzebuje kogoś na to stanowisko a potem 10 lat przerwy.. potem można jedynie być inżynierem sprzedaży za 1900zł .. Praca w laboratorium ? tak.. ale gdzie? w polsce.. nie ma takich miejsc pracy dla takich inżynierów. Również skończyłam ten kierunek studiów i również nie moge znaleźć pracy..
  1/12/15
 • absolwent

  dla wszystkich zainteresowanych: w X 2003' skończyłem z wyróżnieniem inżynierię materiałową na Politechnice Śląskiej w Gliwicach i oto moje zdanie: przez 1,5 roku szukałem pracy (nie było, bo wszędzie RESTRUKTURYZACJA I ZWOLNIENIA), potem pracowałem w innych zawodach, jak już dostałem pracę technologa to 2x pod rząd upadła firma, poza tym większe szanse na znalezienie pracy w technologii mają przede wszystkim absolwenci wydziałów mechanicznych, poza tym jak się komuś marzy praca w laboratorium to powiem, ze to Polska, a nie Grait Britan czy Germany, więc takiej posady ze świecą szukać i jeszcze większymi znajomościami, reasumując: 5 lat studiów dziennych, dyplom mgr inż. z oceną na 5 i brak perspektyw na pracę w zawodzie w Polsce, naprawdę zastanówcie się czy watro, bo z mojej perspektywy to Ja bym drugi raz nie poszedł na to, chyba, że kontynuowałbym studia doktoranckie i potem załatwiłbym sobie stanowisko na uczelni, ale to trzeba mieć super układy, a wielką kasę w inżynierii materiałowej to owszem zarabiają, ALE PROFESOROWIE Z WIELOLETNIM STAŻEM AKADEMICKIM!!
  10/23/13
 • Patryk

  Zarobki kuszą i to na maksa ;) ale ja nie odnalazłbym się w tym zawodzie. Mam raczej umysł humanisty więc zdaję sobie sprawę, że na studiach miałbym do czynienia z fizyką i zaawansowaną matematyką... a to jest dla mnie nie do ogarnięcia!
  11/12/12
 • rychu

  sto studiował ten kierunek inzynieria materiałowa? na jakieś uczelni? jakie są wasze opinie na temat studiów? i wreszcie jak wyglada rynek pray w Polsce dla inzynierow materialowych?
  11/11/12