Inżynier telekomunikacji

Dawniej za główną formę komunikacji służyła poczta, następnie telegraf. Dzięki coraz to nowszym wynalazkom dziś możemy komunikować się z każdego miejsca na świecie z osobą, która jest miliony kilometrów od nas. Media przekazu się zmieniły. Powstały światłowody i szklane kable, które tysiąckroć szybciej przekazują sygnały niż miedziane. Tak szybki progres zawdzięczamy w dużej mierze inżynierom telekomunikacji. To oni odpowiedzialni są za zmianę i modernizację struktury telekomunikacyjnej, wdrażanie nowych technik do telekomunikacji takich jak technika cyfrowa, nowoczesne aparatury pomiarowe i testujące.

Predyspozycje

Aby być inżynierem telekomunikacji bardzo pożądana otwartość na nowości technologiczne oraz chęć do ciągłego rozwoju się i nauki. Osoba na tym stanowisku powinna też być inicjatorem nowoczesnych rozwiązań. Wymagana jest umiejętność logicznego myślenia, zdolności matematyczne, obsługa komputera, programów specjalistycznych oraz narzędzi.

Jak zostać inżynierem telekomunikacji?

Aby zostać inżynierem telekomunikacji konieczne jest ukończenie studiów na uczelni technicznej. Politechniki oferują różne tryby kształcenia: stacjonarne, zaoczne, wieczorowe. Oczywiście absolwent inżynier może rozwijać swoje umiejętności wybierając ścieżkę naukową (studia podyplomową, doktorat). Taką możliwość dają same uczelnie oraz zakłady o charakterze naukowo-badawczym.

Praca inżyniera w branży telekomunikacyjnej służyć utrzymaniu poziomu usług na najwyższym poziomie oraz ciągły rozwój, w celu sprostania wymaganiom odbiorców. Inżynier telekomunikacji może pracować na stanowisku kierowniczym, może prowadzić prace naukowe i badawcze, może inicjować oraz nadzorować modernizację istniejących usług technicznych. Różnorodność czynności, jakie wykonuje się na poszczególnych stanowiskach, jest efektem rozwoju telekomunikacji i powstania wielu jej działów, takich jak: bezprzewodowe sieci dostępowe, systemy satelitarne i radioliniowe telefonia komórkowa, teletransmisja, teleinformatyka.

Gdzie do pracy?

Dla inżyniera telekomunikacji rynek pracy stoi otworem. Branża ta doskonale się rozwija, co pozwala spać spokojnie studentom kierunku telekomunikacja. Często zdarza się, że to nie student musi szukać pracy, ale pracodawca poszukuje jego. Zatrudnienie można znaleźć w telewizji, radiu, zakładach telekomunikacyjnych, sieciach telefonii komórkowej i stacjonarnej, w zakładach produkcyjnych, placówkach naukowo-badawczych. Inżynier telekomunikacji znajdzie pracę wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nadawaniem obrazów i dźwięków, radiokomunikacją, telekomutacją, teleinformatyką, telefonią klasyczną, komórkową i innymi dziedzinami telekomunikacji.

Zarobki

Przedział, w jakim średnio zamykają się zarobki inżyniera telekomunikacji na stanowisku samodzielnego specjalisty to 4200 - 6000 zł. Wraz z długością stażu pracy, awansem zawodowym oraz pomysłowością pracownika, jego pensja rośnie. Korporacje doceniają innowacyjnych pracowników i starają się ich za wszelką cenę zatrzymać w swojej firmie.

Komentarze (2)

  • Jan

    Nie wiem jak to jest ale ja podziwiam takich pracowników. Bo jeszcze kilkadziesiąt lat temu ludzie nie wyobrażali sobie, że połączą się telefonicznie z sąsiadem, a dziś możemy rozmawiać do woli z osobą na drugim końcu świata bez żadnych zakłóceń.. :)To jest bardzo ważne i potrzebne. A i zarobki są całkiem, całkiem :) Fajny zawód
    11/12/12
  • tito

    a czy nie jest tak, ze ten inzynier od telekomunikacji to jest tak troche chlopiec do bicia, ze odpowiada za wszystkie awarie i problemy techniczne?
    11/11/12