Kaskader
Oglądając filmy akcji widz często nie może się nadziwić, jakim cudem udaje się przeżyć bohaterowi drastyczne sceny walk czy wypadków. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, iż w nagraniach takich zdarzeń aktorów zastępują zazwyczaj kaskaderzy.
Kaskader to osoba, która jest dublerem odtwórcy roli i zastępuje on aktora w szczególnie niebezpiecznych scenach takich jak: wypadki samochodowe, bójki, upadki z dużych wysokości, palenie się, topienie, ewolucje konne, motocyklowe, itp. Korzystanie z usług kaskaderów jest uwarunkowane albo niewystarczającymi predyspozycjami fizycznymi aktorów, albo wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa odtwórcom ról filmowych.
Kaskader - predyspozycje
Najważniejsza w zawodzie kaskadera jest sprawność fizyczna. Kaskader musi być wysportowany, rozciągnięty, zwinny. Równie ważne są predyspozycje psychiczne, jak odwaga, ostrożność, umiejętność okiełznania strachu, opanowanie oraz odporność emocjonalna.
Kaskader zazwyczaj pracuje samodzielnie, jednak zdarzają się także sceny grupowe, podczas których ważna jest umiejętność pracy w grupie, zaufanie oraz poczucie odpowiedzialności za innych. Od kaskadera wymaga się przeprowadzania systematycznie badań lekarskich.
Jak zostać kaskaderem?
W Polsce nie ma publicznej szkoły, która w swoim programie oferowałaby kierunek „kaskaderstwo”. Można natomiast znaleźć placówkę prywatną, gdzie można pobierać lekcje i nauczyć się m.in. elementów sztuki walki, przejść trening reakcji na ciosy czy postrzały. Najważniejsza jest jednak własna praca i systematyczne ćwiczenia siłowe, akrobatyczne, gimnastyka.
Gdzie do pracy?
W Polsce rzadko pojawiają się produkcje filmowe, podczas których wymagana jest obecność kaskaderów. Zazwyczaj są to filmy historyczne, gdzie podczas scen batalistycznych występują sytuacje niebezpieczne. Kaskaderzy organizują także specjalne pokazy, jednak jest to bardzo kapitałochłonne przedsięwzięcie. Czasem kaskaderzy mogą także znaleźć zatrudnienie w teatrach.
Zarobki kaskaderów
W Polsce kaskaderzy niestety nie zarabiają zbyt dużo. Jeden dzień zdjęciowy to stawka od kilkuset, do tysiąca złotych. Poszczególne sceny mają swój indywidualny cennik, np. bójka to 200 - 400 zł, płonięcie żywcem około 5000 zł. Wydawałoby się, że to wysoka kwota, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że takie zlecenia zdarzają się okazjonalnie. Poza tym po stronie kaskadera są koszty dojazdu na plan filmowy, posiadania odpowiedniego sprzętu oraz jego eksploatacji.