Laborant chemiczny

Laborant chemiczny jest odpowiedzialny za podstawowe prace laboratoryjne, np. naprawa aparatury szklanej, oznaczania wielkości fizycznych, chemicznych, jakościowych i ilościowych. Laborant chemiczny pobiera i przygotowuje do badań próbki laboratoryjne. W swej pracy posługuje się różnorodną aparaturą badawczą, jak np. odczynniki chemiczne, szkło, sprzęt laboratoryjny i pomiarowy. Musi utrzymywać miejsce pracy w czystości, dbać o uzupełnianie aparatury, szkiełek, a także o dobry stan techniczny sprzętu.

Predyspozycje

Laborant chemiczny musi być osobą, która dobrze potrafi zorganizować swoją pracę, wykazywać się dokładnością, systematycznością, precyzją. Nie może poddawać się rutynie i zmęczeniu, ponieważ mogłoby to wpłynąć na złą pracę całego laboratorium bądź złe oznaczenie wyników.

Jak zostać laborantem chemicznym?

Aby zostać laborantem chemicznym nie trzeba być absolwentem studiów wyższych. Wystarczy skończyć szkołę policealną, mieć wykształcenie średnie z tytułem technika.

Gdzie do pracy?

Miejscem pracy jest zamknięte i specjalnie przygotowane, sterylne laboratorium. Obowiązkiem pracownika jest noszenie ochronnego uniformu. Laboratoria znajdują się w firmach z wielu branż: farmaceutycznej, medycznej, chemii budowlanej, spożywczej, weterynaryjnej czy sanepidzie.

Zarobki

Wynagrodzenie laboranta technicznego zazwyczaj zamyka się w przedziale 2000 zł - 3600 zł brutto miesięcznie. Wpływ na wysokość pensji ma miejsce pracy, doświadczenie, wielkość przedsiębiorstwa oraz miejscowość, w której firma ma siedzibę.

Komentarze (4)

 • datti

  mam średnie techniczne ale....jestem po 40ce, czy mam szansę na zdobycie nowego zawodu jakim jest laborant chemiczny ,
  11/26/14
 • BOY

  Co kto lubi... jedni chcą być lekarzami, inni pracują na budowie i są tacy, którzy spędzają swoje życie w laboratorium przy mikroskopie ;) i bardzo dobrze, każdy ma inne zainteresowania i każdy zawód jest potrzebny :) ja nie widzę siebie w roli laboranta ale doceniam, że są tacy ludzie :)
  2/7/13
 • first

  jakoś sobie nie wyobrażam , że po skończeniu studiów miałabym szeroką ofertę pracy. bo gdzie zatrudniają tego typu pracowników? a nawet jeśli to nie uśmiecha mi się pracowanie w laboratorium przy jakiś probówkach za 1800 zł miesięcznie i to brutto! mało pociągająca opcja
  12/4/12
 • bzyk

  czy laborant chemiczny bada moje siuski w przychodni??? o takie robocie tu mowa?? bo jesli tak, to bardzo dziekuje za przyjemosci tego typu
  12/3/12