Laborant chemiczny
Laborant chemiczny jest odpowiedzialny za podstawowe prace laboratoryjne, np. naprawa aparatury szklanej, oznaczania wielkości fizycznych, chemicznych, jakościowych i ilościowych. Laborant chemiczny pobiera i przygotowuje do badań próbki laboratoryjne. W swej pracy posługuje się różnorodną aparaturą badawczą, jak np. odczynniki chemiczne, szkło, sprzęt laboratoryjny i pomiarowy. Musi utrzymywać miejsce pracy w czystości, dbać o uzupełnianie aparatury, szkiełek, a także o dobry stan techniczny sprzętu.
Laborant chemiczny musi być osobą, która dobrze potrafi zorganizować swoją pracę, wykazywać się dokładnością, systematycznością, precyzją. Nie może poddawać się rutynie i zmęczeniu, ponieważ mogłoby to wpłynąć na złą pracę całego laboratorium bądź złe oznaczenie wyników.
Jak zostać laborantem chemicznym?
Aby zostać laborantem chemicznym nie trzeba być absolwentem studiów wyższych. Wystarczy skończyć szkołę policealną, mieć wykształcenie średnie z tytułem technika. Aczkolwiek takie kierunki jak Analityka medyczna, Analityka chemiczna, Analityka chemiczna i spożywcza stanowią stanowią istotny etap w karierze naukowo-badawczej, pozwalają na uzyskanie kompetencji niezbędnych do kierowania zespołami pracowników laboratoriów.
Z pracy w laboratorium praktycznie dyskwalifikuje duża wrażliwość na odczynniki i substancje chemiczne.
Gdzie do pracy?
Miejscem pracy jest zamknięte i specjalnie przygotowane, sterylne laboratorium. Obowiązkiem pracownika jest noszenie ochronnego uniformu. Laboratoria znajdują się w firmach z wielu branż: farmaceutycznej, medycznej, chemii budowlanej, spożywczej, kryminalistycznej, weterynaryjnej czy sanepidzie. Laboranci zatrudniani są w pracowniach mikrobiologii, zakładach opieki zdrowotnej prowadzących badania kliniczne, instytucjach badawczych i ośrodkach badawczo-pomiarowych.
Zarobki laborantów
Mediana wynagrodzeń laborantów wynosi 3800 zł. Oznacza to, że co druga osoba na tym stanowisku zarabia więcej, ale połowa przedstawicieli tego zawodu otrzymuje niższą pensję. Wpływ na wysokość zarobków ma miejsce pracy, doświadczenie, wielkość przedsiębiorstwa oraz miejscowość, w której firma ma siedzibę.