Manikiurzystka
Manikiurzystka zajmuje się pielęgnacją i upiększaniem dłoni oraz stylizacją paznokci rąk.
Głównym celem pracy manikiurzystki jest zadbanie o zdrowie i estetykę dłoni i paznokci. Cel ten osiąga ona poprzez wykonanie podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, polegających na usunięciu poprzedniego lakieru, skróceniu i opiłowaniu paznokci, usunięciu martwego lub zbędnego naskórka różnymi technikami, wygładzeniu, nawilżeniu, odżywieniu oraz regeneracji skóry dłoni.
Predyspozycje
Manikiurzystkę powinna wyróżniać sprawność manualna, łatwość wykonywania precyzyjnych zabiegów, delikatność, ostrożność w posługiwaniu się narzędziami, pewna ręka.
Nieodzowna jest także przyjemna aparycja, łatwość nawiązywania kontaktu, aby zabieg kosmetyczny upłynął w miłej atmosferze. Niekiedy zadbane paznokcie to obecnie dzieła sztuki - przy ich zdobieniu przyda się więc kreatywność i zmysł artystyczny.
Zadbanie o własny wygląd i estetykę i higienę gabinetu to absolutny wymóg - one bowiem są wizytówką manikiurzystki.
Jak zostać manikiurzystką?
Do zawodu przygotowują specjalistyczne kursy, pozwalające poznać techniki pracy a także najnowsze trendy w zakresie zdobnictwa paznokci, wykorzystania nowoczesnych materiałów i kosmetyków. Nastawienie na ciągłe dokształcanie, śledzenie pojawiających się mód i nowości powinno przyświecać osobie decydującej się na ten zawód.
Studia w zakresie Kosmetologii umożliwiają uzyskanie szerszych kompetencji w obszarze opieki nad zdrowiem i urodą. Kierunek ten oferowany jest na uczelniach medycznych oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych. Niektóre specjalności w ramach kształcenia na tych studiach związane są z przygotowaniem do przyszłej pracy manikiurzystki.
Zakres wykonywanych prac przez manikiurzystkę:
- organizowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska;
- diagnozowanie stanu skóry kończyny górnej i paznokci;
- mycie i dezynfekowanie skóry kończyny górnej;
- wykonywanie złuszczania skóry kończyny górnej różnymi metodami;
- wykonywanie masażu kończyny górnej;
- parafinowanie dłoni;
- wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych kończyny górnej zgodnie z aktualnymi trendami;
- korygowanie kształtu i skracanie paznokci;
- usuwanie martwego lub zbędnego naskórka różnymi technikami (cążkową, biologiczną);
- zdobienie paznokci różnymi technikami;
- udzielanie porad z zakresu pielęgnacji domowej kończyny górnej i paznokci
Ile zarabia manikiurzystka?
Wynagrodzenie manikiurzystki zależy od charakteru zatrudnienia, jej dodatkowych kompetencji (np. kosmetycznych, fryzjerskich) oraz liczby klientów. Zwykle na starcie młode manicurzystki dostają ok. 1000 zł podstawy plus prowizję od obrotu. Pensja może być dużo wyższa w przypadku prowadzenia własnej działalności i świadczenia usług w gabinetach kosmetycznych, ośrodkach spa, hotelach.