Mechatronik
Mechatronik to inżynier, wykorzystujący w pracy wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, inżynierii materiałowej, optyki czy bioinżynierii. Zazwyczaj zajmuje się dziedzinami nauki i techniki związanymi z wytwarzaniem urządzeń, które stanowią kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania oraz systemowego myślenia.
Mechatronik powinien posiadać predyspozycje ogólnoinżynierskie. Najważniejsza zdaje się być dociekliwość zasad działania wszelkich urządzeń technicznych, szczególnie z zakresu automatyki. Niezbędne są uzdolnienia matematyczne oraz technicznie. Do tego otwartość na wiedzę interdyscyplinarną: mechanika, elektronika, sterowanie, oprogramowanie. Wreszcie mechatronik powinien posiadać umiejętność pracy zespołowej oraz kierowania zespołami inżynierskimi.
Status społeczny mechatronika
Mechatronika jako dziedzina nauki i profesja jest dość młoda, ale zważywszy na ogromny rozwój branży i zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu, możemy już dziś mówić o sporym uznaniu dla fachowców w tej dziedzinie. Dla wielu osób jest to nadal zawód obco brzmiący i trudny do rozszyfrowania, ale w krajach zachodnich czy Japonii specjaliści mechatronicy są bardzo wysoko cenieni i dobrze opłacani. Podobną tendencję można obserwować w Polsce.
Jak zostać mechatronikiem?
Należy podjąć studia na uczelni technicznej. Kierunek Mechatronika znajduje się na większości politechnik. Wybrać można specjalności kształcenia, jak choćby mechatronika i elektronika przemysłowa, projektowanie i sterowanie mikromaszyn, konstrukcje inteligentne, techniki komputerowe w mechatronice.
Programy kształcenia są na bieżąco modyfikowane, co wynika z ciągłego rozwoju tej dziedziny nauki. Ich zakres wynika ze stopniowego wzbogacania mechaniki precyzyjnej o takie dyscypliny, jak: robotyka, sensoryka, elektronika, informatyka, fotonika, mikromechanika, mikronika, technika mikroprocesorowa, automatyka, metrologia, inżynieria biomedyczna, czy techniki multimedialne.
Przez pierwsze trzy lata programy studiów są jednolite, poświęcone nauczaniu przedmiotów ogólnych, charakterystycznych dla uczelni technicznych, tzn. matematyki, fizyki, języków obcych oraz podstawowych zawodowych, czyli mechaniki, elektrotechniki, automatyki, metrologii, informatyki oraz konstrukcji i technologii elementów i przyrządów precyzyjnych i elektronicznych.
Do zawodu przygotowują wybrane kierunki szkół policealnych oraz profile technicznych szkół średnich.
Gdzie do pracy?
Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani są do wdrażania i eksploatacji urządzeń i systemów automatyki. Mogą nadzorować eksploatację nowoczesnych, zautomatyzowanych procesów przemysłowych oraz nowoczesne urządzenia techniczne. Mogą pracować w serwisach dużych firm (także za granicą), a ponieważ jest to dziedzina ściśle związana z konkretnymi zastosowaniami, znajdują oni pracę praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoko zaawansowaną techniką.
Mechatronicy są zatrudniani w instytutach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych, przemyśle elektromaszynowym (motoryzacyjnym, sprzętu gospodarstwa domowego, sprzętu medycznego, lotniczym, obrabiarkowym), stacjach serwisowych i diagnostycznych, placówkach służby zdrowia przy eksploatacji urządzeń medycznych i aparatury diagnostycznej, jednostkach zajmujących się poradnictwem i upowszechnianiem wiedzy z zakresu budowy i eksploatacji urządzeń mechatronicznych, branży medycznej, przemyśle związanym z odnawialnymi źródłami energii.
Zarobki mechatroników
Wynagrodzenia mechatroników zależą od miejsca zatrudnienia, a także od tego, jakie projekty wykonują. Według portalu wynagrodzenia.pl mediana zarobków techników mechatroników wynosi 3900 zł. Co czwarty z nich zarabia powyżej 4800 zł.