Mechatronik

Mechatronik to inżynier interdyscyplinarny, wykorzystujący w pracy wiedzę z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki, inżynierii materiałowej, optyki czy bioinżynierii. Zazwyczaj zajmuje się dziedzinami nauki i techniki związanymi z wytwarzaniem urządzeń, które stanowią kombinację mechaniki precyzyjnej, elektronicznego sterowania oraz systemowego myślenia.

Predyspozycje
Mechatronik powinien posiadać predyspozycje ogólnoinżynierskie. Najważniejsza zdaje się być dociekliwość zasad działania wszelkich urządzeń technicznych, szczególnie z zakresu automatyki. Niezbędne są uzdolnienia matematyczne oraz technicznie. Do tego otwartość na wiedzę interdyscyplinarną: mechanika, elektronika, sterowanie, oprogramowanie. Wreszcie mechatronik powinien posiadać umiejętność pracy zespołowej oraz kierowania zespołami inżynierskimi.

Status społeczny
Mechatronika jako dziedzina nauki i profesja jest dość młoda, ale zważywszy na ogromny rozwój branży i zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu, możemy już dziś mówić o sporym uznaniu dla fachowców w tej dziedzinie. Dla wielu osób jest to nadal zawód obco brzmiący i trudny do rozszyfrowania, ale na w krajach zachodnich czy Japonii specjaliści mechatronicy są bardzo wysoko cenieni i dobrze opłacani. Podobną tendencję można obserwować w Polsce.

Jak zostać mechatronikiem?
Należy podjąć studia na uczelni technicznej. Do wyboru mamy całą paletę politechnik (Warszawa, Łódź, Częstochowa, Poznań, Gdańsk, Koszalin, Rzeszów, Gliwice, Lublin, Opole) Akademię Górniczo-Hutniczą, Wojskową Akademię Techniczną, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny, Akademię Morską w Szczecinie, Akademię Marynarki Wojennej w Gdyni, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz kilka uczelni niepublicznych.
Programy kształcenia są na bieżąco modyfikowane, co wynika z ciągłego rozwoju tej dziedziny nauki. Ich zakres wynika ze stopniowego wzbogacania mechaniki precyzyjnej o takie dyscypliny, jak: robotyka, sensoryka, elektronika, informatyka, fotonika, mikromechanika, mikronika, technika mikroprocesorowa, automatyka, metrologia, inżynieria biomedyczna, czy techniki multimedialne.
Przez pierwsze trzy lata programy studiów są jednolite, poświęcone nauczaniu przedmiotów ogólnych, charakterystycznych dla uczelni technicznych, tzn. matematyki, fizyki, języków obcych oraz podstawowych zawodowych, czyli mechaniki, elektrotechniki, automatyki, metrologii, informatyki oraz konstrukcji i technologii elementów i przyrządów precyzyjnych i elektronicznych. Podział na specjalności następuje na III roku.
W ciągu dwóch pierwszych lat studiów mechatronicy nabywają umiejętności, które pozwolą im integrować prace zespołów inżynierskich. Natomiast na wielu różnych specjalnościach zdobywają wiedzę pozwalającą odnaleźć się w określonej branży. Niektóre z tych specjalności oznaczają zdobywanie wiedzy bliskiej humanistyce (np. na specjalności techniki multimedialne), dlatego że mechatronik musi poznać także dziedziny, z jakimi wiąże się jego praca (np. film, telewizja).

Gdzie do pracy?
Po ukończeniu studiów absolwenci przygotowani są do wdrażania i eksploatacji urządzeń i systemów automatyki. Mogą nadzorować eksploatację nowoczesnych, zautomatyzowanych procesów przemysłowych oraz nowoczesne urządzenia techniczne. Mogą pracować w serwisach dużych firm (także za granicą), a ponieważ jest to dziedzina ściśle związana z konkretnymi zastosowaniami, znajdują oni pracę praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysoko zaawansowaną techniką.
Przyszłością dla mechatroników jest również medycyna, gdzie następuje sukcesywne wdrażanie nowych urządzeń.

Zarobki
Wynagrodzenia mechatroników zależą od miejsca zatrudnienia, a także od tego, jakie projekty wykonują. Płaca etatowa na początek może wynosić 2 - 3,5 tys. zł. Za projekt nowego urządzenia mechatronik może jednak jednorazowo otrzymać kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych.

Komentarze (8)

 • Inga

  Pewnie, wszystko idzie do przodu, ta dziedzina nauki również :) ale rzeczywiście, w Polsce jeszcze mało słychać o mechatronice. W ogóle uważam, że najlepszy pomysł na zrobienie kariery to wyjechanie za granicę. W naszym kraju nie jest łatwo się wybić
  11/18/12
 • Suwaczek

  Japonski plus mechatronika, kurde nigdy bym na to nie wpadła, taki pomysł, że szok. Normalnie chyba o tym pomyślę. W sumie pewnie ciężko będzie coś pokombinować jesli chodzi o te dwie dziedziny
  5/3/12
 • dżapan

  Trochę skąpo opisane, u mnie w Koszalinie to się śmieją, że po tym można tylko transformersy budować. Trudne studia, a perspektywy nie są tak różowe jeśli chodzi o Polskę. Dlatego może warto połączyć mechatronikę z obowiązkową nauką języka japońskiego ?
  4/30/12
 • Kacper

  U nas w gimnazjum też przyjechali i mówili, że praca będzie. jest to dość realne jakby nie patrzeć. Elektronika idzie do przodu. Mechanika także, świat się na tym opiera, ja wybrałem teraz takie technikum i po gimnazjum zamierzam iść na ten kierunek. Fiza jednak jest ciężka no i matma ale miejmy nadzieję, że dam radę :)
  4/21/12
 • Kendzia

  Jeśli patrzeć na rozwój elektroniki to zawód bardzo dobry. Niestety konkurencją jest tutaj robotyka i mechanika. ostatnio przyjechali do nas do szkoły goście z technikum i mówili, że praca po tym będzie. ja im wierze tylko jak wspomniałem miejsca z przed nosa mogą nam zabierać osoby z pokrewnym wykształceniem, co nie jest akurat plusem :/
  4/17/12
 • mech

  niczym w Star Wars hahaha
  1/4/12
 • Iseik

  dość popularne ostatniego czasu. Słyszałem, że bedzie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Wiecie technika się rozwija
  1/4/12
 • biolek

  mechanik plus elektronik ::)
  1/3/12