Optometrysta

Optometrysta to specjalista, który dokonuje badania wzroku przy pomocy tablic testowych oraz specjalistycznych urządzeń, takich jak topograf, refraktometr, oftalmoskop czy foropter. Wykrywa i diagnozuje wady i choroby układu wzrokowego, takie jak: nadwzroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm, zez, itd. W przypadku odstępstw od normy optometrysta zajmuje się korygowaniem wad poprzez dobór odpowiednich okularów, soczewek kontaktowych lub innych pomocy wzrokowych. Bardzo często optometryści pracują w ścisłej współpracy w lekarzem okulistą.

Jest to zawód stosunkowo nowy, modny i poszukiwany. Zalicza się on do grupy zawodów paramedycznych, co oznacza, że do jego wykonywania nie są wymagane studia medyczne.
Optometryści mogą pracować w gabinetach okulistycznych lub sklepach optycznych. Obecnie bardzo chętnie są poszukiwani do pracy w firmowych salonach optycznych, sprzedających zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe.

Jak zostać optometrystą?
Pierwszą możliwością jest ukończenie studiów wyższych i uzyskanie tytułu magistra na dowolnych studiach (chociaż wskazane są studia związane z fizyką), a następnie ukończenie podyplomowych studiów na kierunku „optometria”. Drugą opcją jest ukończenie studiów na kierunku „fizyka” o specjalności „optometria” (na niektórych uczelniach stosuje się nazwę „optyka okularowa”). Ukończenie kierunku „optyka okularowa” umożliwiają pracę nie tylko w zawodzie optometrysty, ale również optyka.
W przypadku studiów podyplomowych nauka trwa 2 lata. W programie nauki znajdują się przedmioty związane z anatomią i fizjologią wzroku, biologią układu wzrokowego, podstawami okulistyki, zajęcia z optyki, optometrii, oftalmiki, materiałoznawstwa oftalmicznego czy pomiary refrakcji. Studenci poznają obsługę specjalistycznych urządzeń niezbędnych w ich przyszłej pracy, uczą się podstaw psychologii oraz odbywają zajęcia w pracowni optyki okularowej.

Zarobki
Pensje uzależnione są przede wszystkim od miejsca zatrudnienia (sieć salonów firmowych, gabinet okulistyczny). Można liczyć na wynagrodzenie w granicach 1800 - 3600 zł.

Komentarze (17)

 • Ren

  Ja skonczylam optometrie w UK. Dzien pracy od 250 do 425 funtow :) W Polsce jakos te zarobki zadowalajace nie sa. Ale to sie na pewno zmieni za kilka lat.
  2/18/18
 • rob

  zawód optometrysty to jakieś nieporozumienie. Na 10 optometrystów których znam tylko jeden potrafi dobrać korekcje pryzmatyczną , przyjmuje młodzież od 12 roku życia. Niektórzy mylą akomodację w autorefraktometrze i skurcz akomodacji z krótkowzrocznością. O obsłudze skiaskopu , leczeniu niedowidzenia nie wspomnę
  4/1/15
 • Piotrowski

  Jak jesteś specjalistą od szkoleń w korporacyjnej firmie, jaką jest Vision Express, to może i dobijesz te 10 tys... A prawda jest taka, że w tym kraju jest mało uświadomionych ludzi kim jest optometrysta i dlaczego on miałby badać ludzi, skoro od tego jest lekarz okulista? Poprzez ograniczenia prawne - czyli brak możliwości stosowania środków porażajacych akomodację (i/lub poszerzajacych źrenicę), niezbędnych do pełnego wykonania badania ostrości wzroku oraz dna oka, optometryści stają się mniej atrakcyjnym zawodem dla pracodawcy, który z kolei woli mieć bardziej wszechstronny i bardziej wykwalifikowany personel. Jednak zasadniczą różnicą jest to, że lekarz okulista powinien zajmować się leczeniem oczu poprzez wykonywanie różnych operacji, przepisywanie maści na uszkodzoną rogówkę, analizować za pomocą specjalistycznych sprzętów narząd wzroku. Zamiast tego, dobijają się do zakładu optycznego, gdzie dokonują korekcji oczu po 2 tyg. kursie doboru okularów. Od tego powinien być optometrysta - specjalista w dziedzienie dobierania pomocy wzrokowych, takich jak okulary, soczewki, lupy, pryzmaty i inne optyczne urządzenia dązące do pełnego i godnego funkcjonowania jednostki w życiu społecznym. 5 lat nauki o korygowaniu i rehabilitacji narządu wzroku powinno być rzeczą o wiele praktyczniejszą dla potencjalnego pracodawcu zakładu optycznego. Zawód się rozwija, trochę wolniej niż w innych krajach zachodu (gdzie optometrysta jest powszechny w tamtychrejonach ), ale jest to wynikiem wewnętrznej wojny prawnej pomiędzy lekarzami okulistami a optometrystami. (tak jak pomiędzy lekarzami od rehabilitacji a fizjoterapeutami) Prawda jest taka, że lekarze, którzy nie dostali się do praktyki lekarskiej w szpitalu lub kliniki prywantje idą do zakładu optycznego bo ich poziom pozostawia sobie wiele do życzenia. A takich okulistów "nieudaczników" jest dużo (jak nie większość) i bronią swojego interesu przed o wiele bardziej wykwalifikowanymi optometrystami. Podsumowanie jest takie: 1) Optometrysta jest nowym, prężnie rozwijającym się zawodem i dlatego mało ludzi wie kim on jest 2) Okulista powinien badać i leczyć narząd wzroku 3) Optometrysta najlepiej dobierze Ci okulary oraz soczewki kontaktowy wszelakiego rodzaju oraz przeprowadzi szczegółową rehabilitację narzadu wzroku Okulista leczy Optometrysta koryguje
  10/28/13
 • Andrzej

  Pracuję w tym zawodzie już 10 lat. Zarobki, które są podane w tekście dotyczą optometrystów zaczynających pracę w tym zawodzie. Optometrysta z dużą wiedzą i doświadczeniem spokojnie osiąga zarobki ok. 10 tys. zł na miesiąc. Natomiast aby to osiągnąć trzeba dość długo popracować na swoje nazwisko.
  7/14/13
 • aśka

  Byłam zaskoczona , gdy przeczytałam czym zajmuje się optometrysta :D W ogóle nie wiedziałam, że istnieje taki zawód :) Ale nie jestem jakoś bardzo zachwycona perspektywą takiej pracy. Patrze przede wszystkim na zarobki, a te nie są zadowalające...
  10/28/12
 • danek

  a bez fizyki nie da rady zostać optometrystą?? bo to nie jest moja najmocniejsza strona
  10/4/12
 • niterki

  chyba bardziej opłaca się być dobrym okulistą niż optometrystą, przynajmniej ze względu na zarobki, bo mając swój gabinet okulistyczny można zarobić więcej niż średnio 2.5 tys
  8/24/12
 • fdfd

  alert('ok');
  6/30/12
 • fdfdfd

  fdfdfdfdfd
  6/30/12
 • szałuniema

  Całe życie myślałem, że taką robotę odwala po prostu okulista, a tutaj proszę. Człowiek jednak uczy się całe życie. Niemniej zarobki nie powalają mnie.
  4/30/12
 • Barka

  Słyszazałam o tym bo mój kuzyn studiuje to na uniwerku, ale on to umysł ścisły jest więc chyba nie narzeka. A z tego co mówił to mało było chętnych na miejsce u niego podług innych kierunków. Ten kierunek akurat mało jest jeszcze znany, jak sama dziedzina u nas w polsce.
  4/25/12
 • Anecia

  Mi mojej mamy koleżanka poleciła ten zawód. Zastanawiałam się gdzie mam iść. Nie ciagneło mnie w ogóle w stronę medycyny. No bo w sumie ten dział można nazwać też medycyna. Po długich rozważaniach.. no zdecydowałam się. Ale ciężko. Muszę przyznać, że fiza to podstawa. Duzo wzorów i innych tego typu rzeczy
  4/20/12
 • Fioł

  Fiza tutaj jest potrzebna. Aby miec dobrą wiedzę do tego zawodu trzeba być dobrym z optyki, a jest to dzial fizyki. Co jest dobre haha to, że optometrysta pracuje czasem w centrach handlowych tam gdzie jest optyk i okulista przeważnie. Ten zawód dośc młody jest więc szanse rozwoju moim zdaniem są duże
  4/17/12
 • Iganseik

  Podobno lepszy od okulisty. Wiem bo byłem. bardzo specjalistyczny sprzet miał no i wiedzę
  1/9/12
 • Olisek

  kiedyś byłam- coś w stylu okulisty ale dokladnie nie pamietam...
  1/3/12
 • maks

  ekh... a co to? pierwsze słyszę? To okulistyka?
  1/2/12
 • Gresik

  To coś w stylu optyka , okulisty?
  12/28/11