Prezenter
Prezenter stanowi specyficzną odmianę zawodu dziennikarza. Jest to raczej spiker, który zapowiada osobę lub temat, a także organizuje i prowadzi program, transmisję radiową lub telewizyjną.
W zawodzie prezentera potrzebna jest wyrazista i błyskotliwa osobowość, która spodoba się słuchaczom. Prezenter często wykorzystuje swoje atuty psychiczne, tworząc odpowiedni nastrój programu. Oczywiście jego warsztat dziennikarski musi być także bez zarzutu: drobiazgowość, spostrzegawczość, błyskotliwość, umiejętność obserwacji, wiedza psychologiczna.
Jednak przede wszystkim prezenter musi doskonale wyczuwać dramaturgię rozmowy, panować nad czasem i podejmowanymi wątkami. Jeśli coś dzieje się niezgodnie z planem, musi umieć błyskawicznie zmienić scenariusz programu.
Status społeczny prezentera
Prezenterzy są ludźmi popularnymi i lubianymi, ponieważ pokazują się na tzw. pierwszej linii radia czy telewizji. Często są uważani za gwiazdy tych mediów na równi z aktorami i zatrudniani podobnie jak oni. Należą więc do elity show-biznesu.
Jak zostać prezenterem?
Prezenter może ukończyć dowolne studia lub ich nie ukończyć, pod warunkiem, że ma odpowiednią osobowość, jest błyskotliwy, inteligentny, dowcipny i umie ciekawie rozmawiać z ludźmi. Jak każdemu dziennikarzowi, przydaje mu się ciekawość świata, głód informacji na niemal każdy temat i wiedza na temat warsztatu, szczególnie tego z mediów elektronicznych.
W tym zawodzie niemal od razu okazuje się, czy ktoś spełnia kryteria dobrego prezentera, czy nie. Reszta jest do dopracowania w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Oczywiście można ukończyć studia dziennikarskie na jednym z uniwersytetów lub w szkole niepublicznej.
Gdzie do pracy?
Rynek pracy dla prezenterów nie jest zbyt szeroki. W całej Polsce można go oszacować na około kilkaset miejsc. Szansą dla młodych jest rozwój branży i pojawianie się nowych stacji telewizyjnych czy radiowych. W zawodzie tym dobrze mieć zarówno talent, jak i szczęście.
Zarobki prezentera
Wynagrodzenia prezenterów są mocno zróżnicowane, ale należą do dość wysokich. Najmniej zarabiają początkujący prezenterzy stacji radiowych, zwłaszcza lokalnych. Otrzymują na początek ok. 2,8 tys. zł miesięcznie. Po roku mogą już liczyć na 3 - 4 tys. zł, a jeśli ich programy przyciągają słuchaczy, znacznie więcej. W stacjach telewizyjnych prezenterzy mogą zarabiać od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.