Recepcjonista hotelowy
Recepcjonista hotelowy odpowiada za sprawną i profesjonalną obsługę gości hotelowych w recepcji hotelu. Udziela klientom niezbędnych informacji dotyczących zasad pobytu oraz dostępnych na terenie hotelu usług.
Od osoby na tym stanowisku oczekuje się miłej aparycji, wysokiej kultury osobistej, łatwości nawiązywania kontaktu, swobody w komunikowaniu się. Recepcjonista powinien posługiwać się przynajmniej jednym językiem obcym. Ważne, aby był przyjaźnie nastawiony do gości hotelowych, pomocny, kreatywny. W wielu codziennych sytuacjach przyda się odporność na stres oraz umiejętność łagodzenia napięć i szukania kompromisowych rozwiązań.
Warto pamiętać, że praca recepcjonisty wiąże się ze zmianowością, dyżurami nocnymi, odbywanie dyżurów w święta.
Jak zostać recepcjonistą hotelowym?
Na pewno przydatne będzie wykształcenie kierunkowe, uzyskane w technikum o profilu hotelarskim, szkole policealnej czy na studiach.
Kierunki szczególnie polecane to Gastronomia i hotelarstwo, Hotelarstwo i animacja czasu wolnego czy wybrane specjalności na kierunkach turystycznych.
Na recepcji pracę znajdą również studenci lub absolwenci Marketingu, wybranej filologii obcej większość hoteli wymaga biegłej znajomości języka angielskiego i drugiego dowolnego języka.
Obowiązki recepcjonisty hotelowego:
- przyjmowanie rezerwacji, zakwaterowywanie i wykwaterowywanie gości hotelowych;
- prowadzenie obsługi recepcji w języku polskim i obcym (język angielski, i/lub niemiecki);
- prowadzenie obsługi elektronicznych systemów rezerwacyjnych;
- nawiązywanie i utrzymywanie wzorowych relacji z gośćmi hotelu;
- reprezentowanie hotelu zgodnie z przyjętą etykietą hotelową;
- współpraca z innymi jednostkami organizacyjnymi hotelu w celu zapewnienia najwyższej jakości usługi oraz komfortowych warunków pobytu gości hotelowych;
- oferowanie gościom dostępnych na terenie hotelu usług;
- udzielanie informacji turystycznej gościom hotelu;
- sporządzanie raportów dla pozostałych jednostek organizacyjnych hotelu;
- rozliczanie finansowe pobytu gości hotelowych oraz wystawianie dokumentów wystawianie i rozliczanie faktur i rachunków;
- obsługiwanie urządzeń biurowych będących na wyposażeniu recepcji hotelu.
Dodatkowe zadania to:
- towarzyszenie klientom do pokoju hotelowego w celu zaprezentowania znajdujących się na wyposażeniu pokoju udogodnień jak minibar, TV, klimatyzacja, itp. wraz z prezentacją obsługi;
- zamawianie na prośbę gości miejsc w restauracjach i klubach znajdujących się poza siedzibą hotelu, biletów do teatru, kina, na koncerty, itp.
Ile zarabia recepcjonista hotelowy?
Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi przeciętnie 3800 zł brutto. Dodatkiem bywają premie, dostęp do prywatnej opieki medycznej lub dofinansowanie zajęć sportowych. Pracownicy korzystają także z ubezpieczeń na życie i dofinansowań nauki języków obcych.