Serwisant sprzętu komputerowego
Serwisant sprzętu komputerowego odpowiada za konfigurację sprzętu komputerowego zgodnie z potrzebami użytkowania. Diagnozuje i usuwa awarie sprzętu komputerowego, zajmuje się instalowaniem urządzeń peryferyjnych, programów systemowych i użytkowych.
Serwisant musi być przede wszystkim fachowcem, mieć wiedzę o funkcjonowaniu różnorodnych urządzeń, ich coraz nowocześniejszych wersjach. Z jednej strony powinien mieć predyspozycje techniczne, być precyzyjnym majsterkowiczem, jeśli usterka wymaga poprzepinania czy właściwego podłączenia elementów komputera lub dodatkowych urządzeń. Z drugiej - i chyba przede wszystkim - musi świetnie poruszać się w środowisku systemów komputerowych, programów użytkowych, znać parametry ustawień niezbędne do właściwego działania sprzętu i urządzeń peryferyjnych.
Serwisanci sprzętu komputerowego to najczęściej pasjonaci, którzy z interesującego ich zajęcia uczynili źródło dochodu. Nie jest wymagane konkretne wykształcenie do wykonywania tego zawodu. Jednak ukończenie przynajmniej szkoły średniej o profilu informatycznym na pewno będzie doskonałą bazą do rozpoczęcia takiej aktywności zawodowej. Z kolei absolwenci studiów informatycznych posiadają bardzo specjalistyczną i zaawansowaną wiedzę, która oprócz serwisowania sprzętu komputerowego może być wykorzystana do administrowania systemami komputerowymi.
Obecnie ten zawód coraz częściej może być wykonywany zdalnie. Część diagnoz i napraw związanych z niewłaściwą konfiguracją i błędnymi ustawieniami można zrealizować za pomocą specjalnego oprogramowania, które pozwala śledzić zdalnie sytuację w komputerze klienta.
Kluczowe zadania serwisanta:
- sporządzanie kosztorysu naprawy sprzętu komputerowego;
- określanie kodów błędów uruchamiania komputera;
- dobieranie oprogramowania diagnostycznego i monitorującego pracę komputera;
- lokalizowanie oraz usuwanie uszkodzeń sprzętowych podzespołów komputera, usterek systemu operacyjnego i aplikacji oraz uszkodzeń urządzeń peryferyjnych komputera;
- naprawianie i konserwowanie sprzętu komputerowego oraz wgrywanie aktualizacji oprogramowania;
- wykonywanie partycjonowania i formatowania dysku, dobieranie systemów plików do określonych zastosowań;
- instalowanie i konfigurowanie systemów komputerów, sprzętu i oprogramowania oraz interfejsu sieciowego;
- odzyskiwanie z komputera danych użytkownika, w tym także tworzenie kopii bezpieczeństwa danych;
- monitorowanie bieżącej konfiguracji systemów komputerowych i zasobów sieciowych;
- dokonywanie okresowych przeglądów sprzętu komputerowego i czyszczenie stacji roboczych;
- zarządzanie kontami użytkowników i dostępem do zasobów sieciowych;
- tworzenie i utrzymanie ewidencji sprzętu komputerowego;
- formułowanie wskazań dla użytkownika po wykonaniu naprawy komputera.
Ile zarabia serwisant sprzętu komputerowego?
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 4900 zł brutto.
W przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej zarobki zależne będą od liczby zleceń i skuteczności napraw. Z kolei w przypadku pracy etatowej pracownicy liczyć mogą na dodatki w postaci służbowego telefonu, prywatnej opieki zdrowotnej czy dofinansowania zajęć sportowych.