Stewardesa
Stewardesa (steward) jest członkiem załogi samolotu, dbającym o bezpieczeństwo pasażerów i obsługującym ich podczas lotu.
Podstawowe obowiązki stewardesy to przekazanie informacji związanych z zasadami bezpieczeństwa, stworzenie miłej atmosfery podczas trwania lotu, dbałość o pasażerów w zakresie podania posiłków oraz napojów.
Nie mniej ważne są procedury wewnętrzne, polegające na przygotowaniu samolotu do rejsu, sprawdzenie wyposażenia awaryjnego, blokowanie drzwi, zapowiedzi dla pasażerów czy przekazywanie określonych informacji kapitanowi samolotu.
Predyspozycje do zawodu
Stewardesa musi spełniać określone wymogi formalne oraz te, które wiążą się z wyglądem i predyspozycjami psychicznymi. Każda linia ma swojej wymagania odnośnie wieku, wzrostu osób na tym stanowisku.
Kandydaci powinni odznaczać się dobrym zdrowiem i znać minimum dwa języki obce. Obowiązkowy jest angielski, drugi język to do wyboru: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego.
Nie mniej ważne są predyspozycje psychiczne. Steward musi być opanowany, spokojny, kulturalny, otwarty na ludzi, ale też zdecydowany i konsekwentny w działaniu. Konieczne są umiejętności postępowania w sytuacjach awaryjnych, udzielanie pierwszej pomocy, znajomość procedur bezpieczeństwa.
Ważną kwestią jest dyspozycyjność, spędzanie czasem kilku dni poza domem.
Status społeczny stewardesy
Zawód stewardesy postrzegany jest jako interesujący, niezwykły, dający szansę poznania świata, choć te wyobrażenia nie do końca mają przełożenie na rzeczywistość. Profesja ta traktowana jest jako elitarna, bo związana z elegancją, szykiem, nienaganną prezencją, znajomością języków obcych, pracą w międzynarodowym środowisku i dość atrakcyjnymi zarobkami.
Jak zostać stewardesą?
Droga do zawodu bywa różna. Członkiem personelu pokładowego można zostać po ukończeniu studium policealnego lub studiów wyższych, najlepiej związanych z turystyką czy hotelarstwem. Ale trzeba mieć szczęście, by przejść pozytywnie selekcję podczas naboru organizowanego przez przewoźnika. Przy naborach brane są pod uwagę: sposób bycia, kultura osobista, sposób wyrażania się, tzw. nastawienie na klienta, miła powierzchowność, umiejętność współpracy w zespole, dobra znajomość dwóch języków obcych, dobry stan zdrowia.
Kandydaci do pracy w PLL LOT przechodzą intensywny kurs, a następnie zatrudniani są na okres próbny. Każda z kandydatek czy kandydatów dostaje podręczniki i uczestniczy w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Uczestnicy zapoznają się z wyposażeniem samolotu, zasadami obsługi pasażerów klasy ekonomicznej oraz business. Uczą się przeprowadzania ewakuacji w przypadku lądowania awaryjnego, obsługi sprzętu awaryjnego. W programie są zajęcia z pierwszej pomocy ratownictwa wodnego, sztuki makijażu, zarządzania zespołem, a także zagadnienia dotyczące przewozów lotniczych. Pozytywnie zdany egzamin końcowy uprawnia do rozpoczęcia lotów, początkowo krajowych, potem zagranicznych.
W nauce, a potem w pracy, liczy się głównie zaangażowanie i profesjonalizm. Te cechy doceniane są przez pracodawców i owocują awansem na szefową pokładu bądź stanowisko instruktora personelu pokładowego.
Gdzie do pracy?
Przyjęcie na kurs w określonych liniach lotniczych oraz zdany egzamin równoznaczne jest z otrzymaniem pracy. To oznacza stabilność zatrudnienia i pewną posadę na długie lata. Warunkiem jest oczywiście sumienne wypełnianie obowiązków oraz pozytywne przechodzenie okresowych kontroli.
Polskie kandydatki mogą pracować na całym świecie, nie tylko w PLL LOT czy kilku innych polskich prywatnych liniach lotniczych. Mogą się starać o pracę w każdym kraju. Warunkiem podstawowym będzie dla nich jedynie doskonała znajomość języków obcych.
Zarobki stewardesy
Pensje nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać osobom postronnym, nie mającym do czynienia z branżą lotniczą. Zarobki zależą od linii lotniczych i pozycji na pokładzie.
Za swą niełatwą i odpowiedzialną pracę stewardesa LOT-u otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie w złotówkach w wysokości ok. 2,9 - 5 tys. złotych miesięcznie. Wynagrodzenie przykładowo w bliskowschodnich liniach może być kilkukrotnie wyższe.