Jakiego zawodu szukasz?

Stewardesa

Stewardesa (steward) jest członkiem załogi samolotu, dbającym o bezpieczeństwo pasażerów i obsługującym ich podczas lotu.

Stewardesa

Podstawowe obowiązki stewardesy to przekazanie informacji związanych z zasadami bezpieczeństwa, stworzenie miłej atmosfery podczas trwania lotu, dbałość o pasażerów w zakresie podania posiłków oraz napojów.

Nie mniej ważne są procedury wewnętrzne, polegające na przygotowaniu samolotu do rejsu, sprawdzenie wyposażenia awaryjnego, blokowanie drzwi, zapowiedzi dla pasażerów czy przekazywanie określonych informacji kapitanowi samolotu.

Predyspozycje do zawodu

Stewardesa musi spełniać określone wymogi formalne oraz te, które wiążą się z wyglądem i predyspozycjami psychicznymi. Każda linia ma swojej wymagania odnośnie wieku, wzrostu osób na tym stanowisku.

Kandydaci powinni odznaczać się dobrym zdrowiem i znać minimum dwa języki obce. Obowiązkowy jest angielski, drugi język to do wyboru: niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, rosyjskiego.

Nie mniej ważne są predyspozycje psychiczne. Steward musi być opanowany, spokojny, kulturalny, otwarty na ludzi, ale też zdecydowany i konsekwentny w działaniu. Konieczne są umiejętności postępowania w sytuacjach awaryjnych, udzielanie pierwszej pomocy, znajomość procedur bezpieczeństwa.

Ważną kwestią jest dyspozycyjność, spędzanie czasem kilku dni poza domem.

Status społeczny stewardesy

Zawód stewardesy postrzegany jest jako interesujący, niezwykły, dający szansę poznania świata, choć te wyobrażenia nie do końca mają przełożenie na rzeczywistość. Profesja ta traktowana jest jako elitarna, bo związana z elegancją, szykiem, nienaganną prezencją, znajomością języków obcych, pracą w międzynarodowym środowisku i dość atrakcyjnymi zarobkami.

Jak zostać stewardesą?

Droga do zawodu bywa różna. Członkiem personelu pokładowego można zostać po ukończeniu studium policealnego lub studiów wyższych, najlepiej związanych z turystyką czy hotelarstwem. Ale trzeba mieć szczęście, by przejść pozytywnie selekcję podczas naboru organizowanego przez przewoźnika. Przy naborach brane są pod uwagę: sposób bycia, kultura osobista, sposób wyrażania się, tzw. nastawienie na klienta, miła powierzchowność, umiejętność współpracy w zespole, dobra znajomość dwóch języków obcych, dobry stan zdrowia.

Kandydaci do pracy w PLL LOT przechodzą intensywny kurs, a następnie zatrudniani są na okres próbny. Każda z kandydatek czy kandydatów dostaje podręczniki i uczestniczy w zajęciach praktycznych i teoretycznych. Uczestnicy zapoznają się z wyposażeniem samolotu, zasadami obsługi pasażerów klasy ekonomicznej oraz business. Uczą się przeprowadzania ewakuacji w przypadku lądowania awaryjnego, obsługi sprzętu awaryjnego. W programie są zajęcia z pierwszej pomocy ratownictwa wodnego, sztuki makijażu, zarządzania zespołem, a także zagadnienia dotyczące przewozów lotniczych. Pozytywnie zdany egzamin końcowy uprawnia do rozpoczęcia lotów, początkowo krajowych, potem zagranicznych.

W nauce, a potem w pracy, liczy się głównie zaangażowanie i profesjonalizm. Te cechy doceniane są przez pracodawców i owocują awansem na szefową pokładu bądź stanowisko instruktora personelu pokładowego.

Gdzie do pracy?

Przyjęcie na kurs w określonych liniach lotniczych oraz zdany egzamin równoznaczne jest z otrzymaniem pracy. To oznacza stabilność zatrudnienia i pewną posadę na długie lata. Warunkiem jest oczywiście sumienne wypełnianie obowiązków oraz pozytywne przechodzenie okresowych kontroli.

Polskie kandydatki mogą pracować na całym świecie, nie tylko w PLL LOT czy kilku innych polskich prywatnych liniach lotniczych. Mogą się starać o pracę w każdym kraju. Warunkiem podstawowym będzie dla nich jedynie doskonała znajomość języków obcych.

Zarobki stewardesy

Pensje nie są tak wysokie, jak mogłoby się wydawać osobom postronnym, nie mającym do czynienia z branżą lotniczą. Zarobki zależą od linii lotniczych i pozycji na pokładzie.

Za swą niełatwą i odpowiedzialną pracę stewardesa LOT-u otrzymuje zasadnicze wynagrodzenie w złotówkach w wysokości ok. 2,9 - 5 tys. złotych miesięcznie. Wynagrodzenie przykładowo w bliskowschodnich liniach może być kilkukrotnie wyższe.


Powiązane zawody

Komentarze (27)

Iz
Nika, czy niedoczynność tarczycy całkowicie wyklucza taki zawód? Ja ciągle biorę Euthyrox i jest ok, ale zdarza mi się, że wyniki się pogarszają.
20.11.2014
02.07.2013
Nika
Kiedy miałam 8 lat pierwszy raz zobaczyłam film pt. "Szkoła stewardess" i od tamtej pory było moim wielki marzeniem zostać stewardessą, lecz po trzech latach moje marzenia legły w gruzach. Zachorowałam na niedoczynność tarczycy i razem z tą chorobą przyszły inne przy których nie mogłabym pracować w tym zawodzie. Obecnie mam 16 lat i prawie jestem wyleczona, lekarze mówią że jeszcze jakieś 2/3 lata i będę zdrowa. Mam porządną motywację żeby się wyleczyć ; ) Jeżeli chodzi o wygląd branie leków spowodowało że strasznie przytyłam ale odchudzam się już pół roku i jak na razie idzie mi dosyć dobrze. Schudłam 15 kg. Wiem że to mało ale lekarze mówią że jak na mnie to i tak dużo (przy tych chorobach nie tak łatwo schudnąć). Mam nadzieję że moja choroba nie zniszczy całkiem mojego marzenia. Cała rodzina mi kibicuje. Pozdrawiam ; ) I nigdy się nie poddawajcie jeżeli chodzi o marzenia! ; ))
Roberto
najbardziej w lataniu samolotem cenię sobie komfort i miłą obsługę ;) o ile przyjemniej leci się samolotem gdy chodzi obok Ciebie taka piękna młoda dama i proponuje pomoc :P zawód stewardessy to najlepsze co można było wymyślić!
23.05.2013
07.02.2013
Marika
nie mam pojęcia jak wygląda ten zawód, jakie testy dziewczyny przechodzą, nigdy nawet nie leciałam samolotem ;p ale podoba mi się taki szyk jaki bije od tych dziewczyn, jakie są piękne, zawsze wyprostowane, schludnie ubrane ;) w pewien sposób ten zawód mnie pociąga
mania776
jako mała dziewczyna marzyłam, żeby zostać stewardessą ale po moim pierwszym locie samolotem czar prysł, po kilku turbulencjach doszłam do wniosku, że nie wsiądę więcej do samolotu ...
03.12.2012
16.11.2012
Paulina
witam, od 4 lat marzę o tym żeby zostać Stewardessą. Może ktoś mógłby mi doradzić jaki kierunek studiów wybrać żeby ułatwić sb tą drogę albo chociaż jak i wg od czego zacząć db wdzięczna. Mój e-mil palka1691@o2.pl
prawda?
Słyszałam, że stweardesy muszą przechodzić tzw. testy na wytrzymałość. Tak jak na karuzeli, czy są w stanie wytrzymać wstrząsy i turbulencje. To prawda?:)
06.11.2012
05.11.2012
od 3000 do 4500 zl
pensja stewardessy to podstawa, diety i godziny w powietrzu, raz jest wiec lepiej, kiedy indziej slabiej, srednio wychodzi od 2800 do 4600 zl na reke
jak wygladala rekrutacja?
chyba nie przesadze, ale ponad 8 godzin to trwalo, dziewczyn bylo ponad 70, wiekszosc naprawde ladnych, zgrabnych, zadbanych, najpierw rozmowa, zaprezentowanie siebie, obladali nas bardzo dokladnie, nogi, uszy, rece, lokcie, troche jak konie na wybiegu, poznije testy jezykowe, nastepnie testy psychologiczne, ogolnie jak wrocilam, padlam ze zmeczenia
05.11.2012
03.11.2012
grilkkiee
niestety ale prezencja liczy się na pierwszym miejscu w takich zawodach jak stewardessa czy hostessa :(
colour
Spoko opcja. Bardzo chciałabym latać samolotami i uśmiechać się do pasażerów :D niestety, w tej pracy wymagany jest atrakcyjny wygląd więc żeby to osiągnąć muszę najpierw trochę schudnąć :D
28.10.2012
21.10.2012
Agatka
bardzo ciekawa praca :) kiedys mialam takie marzenie, żeby zostac stewardesą ale gdy dowiedzialam sie jakie szkolenia musialabym przejsc i potem perspektywa tego, że całe życie w podróży, cały czas trzeba być zdyscyplinowanym, wyprostowanym i dobrze wyglądać, nawet po nieprzespanej nocy... troche mnie to przeraziło :) mogłoby się wydawać, że to taka lekka i przyjemna praca ale niekoniecznie tak musi byc :P
Nika
Mam 15 lat i po gimnazjum chciałabym wybrać sobie szkołę taką, która kieruje już na stewardesse, bardzo chciałabym nią być. Może któraś z Was orientuje się w tym temacie. Jak coś to pisz na e-mail nicolaaa91@wp.pl
10.10.2012
04.10.2012
asia
jesli chcesz podjąć prace w tym zawodzie to masz dobry start na turystyce ale do tego powinnaś ukończyć specjalny kurs w liniach lotniczych, nie wiem czy to prawda ale podobno po jego zdaniu od razu dostajesz prace w danej linii lotniczej
kaśka
ostatnio zaczęła mnie interesować praca stewardessy, studiuję turystykę i rekreację i zastanawiam się co musiałabym zrobić po ukończeniu studiów żeby pracować w tym zawodzie.
04.09.2012
03.05.2012
Tala
Tak te duże linie lotnicze muszą trzymać standardy. Co do pan w samolotach również. Mają te same ubrania, najlepiej też włosy związane i uczesane gładko. Nie wiem czy we wszystkich, lecz jednak w tych co ja miałam możliwość pracować tak było. Są kury i każdy jest zaznajamiany ze standardami, trzeba ich przestrzegać. paznokcie nie mogą być jak tipsy. Jest wiele takich wytycznych. Duże firmy muszą świecić przykładem
Majonez
Stabilna praca. Jak już zdasz kurs w okreslonych liniach lotniczych to masz prace zagwarantowaną. Nie musisz się martwić o robotę. Są dobre warunki finansowe i socjalne w tej pracy. Pracodawcy to duże firmy ogólnopolskie a nawet ogólnoświatowe muszą zapewniać dobre standardy pracy nie wierzę, że nie
01.05.2012
30.04.2012
Nora
A tam nie wierze, że biorą tylko przed 30. Jak leciałam ostatnio to aż niedowierzałam, że jedna z tych babeczek to była koło 40. Także standardy standardami ale nie zawsze tak jest jak wiadać. Włosy muszą mieć spięte to na pewno. Zawsze jak leciałam to tak właśnie było. Nie wiem co wszyscy widzą w tym zawodzie. Przecież to niebezpieczne. Sama nie wiem czy zdecydowałabym się na tego typu pracę. Słyszałam, że tutaj nie ma normowanego czasu pracy. Pracujesz 3 dni i np 5 dni wolnych. Różnie bywa.
Bodzia
Stewardessa to nie taki super zawód jak niektórzy na tym portalu myślą dla mnie to coś w stylu modelki p serio! Biorą przed trzydziechą , musisz pieknie wyglądać, ladne zadbane włoski. Piekny usmiech, znać języki. Nawet czasem mówią jak mają się malować! Nie jest to miłe uwierzcie mi. Znam jedną taką co myślała, że to bułka z masłem i już jej w tej branzy nie ma teraz ma swój gabinet optyczny
24.04.2012
21.04.2012
Kach
I tak można pisać w nieskończoność. Lepiej niech każdy oceni co jest dla niego ważne i tyle. A tutaj po prostu wypowiadamy się na temat zawodów. Co do tego zawodu to jak dla mnie bomba. Szkoda tylko, że stewardessa będąc w jakimś kraju nie ma możliwości zwiedzić go przy okazji.- to jest bardzo duży minus. To jak zrezygnować z tego co najlepsze. Bo samo latanie to chyba nie jest jakimś cudownym przeżyciem
Basia
Agnes żadko wypowiadam się na forach i nie daję komentarzy pod artykułami, ale tutaj zrobię wyjątek. Słuchaj są jeszcze na tym świecie ludzie, którzy mają swoje pasje i nie rezygnują z nich dla kogoś. Bo czasem należy pomyśleć tylko o sobie. Zycie jest jedno, jak nie będziesz sama dla siebie najwążniejsza - to nie będziesz dla nikogo. I warto jednak czasem robić to co się lubi- pamiętaj :-)
19.04.2012
16.04.2012
Agnes
Uwierzcie lub nie to nie jest zawód dla wszystkich. Po pierwsze są ruchome godziny pracy, nigdy tak do końca nie wiesz jak będziesz pracowała. Po drugie biorą tylko laseczki młode mniej więcej do 30 roku życia a potem co? Pomyślał ktoś, że są różne strefy czasowe? Ciągłe zmęczenie z tego powodu, cały czas na nogach... Czy można założyć rodzinę? Dla mnie osobiście nie bardzo. Co to zażycie bez rodziny w tej sytuacji? Oddać siebie dla dowożenia pasażerom jedzenia i siedzenia pół życia w pudełku, które lata?
Izabi
Wszystko zawsze musi być dopiete na ostatnio guzik. Na serio... uwierzcie mi. Włosy nawet muszą nieraz być poukladane tak jak tego wymagają :)
09.01.2012
05.01.2012
Opalcia
Fajna praca. Stale jesteśmy w lotach, coś się dzieje, inni ludzie. Na chwile chociaż możemy pobyć w innym kraju :) Jednak jak katastrofa to po nas. Myślę jednak, że idzie się przyzwyczaić do takich warunków
lotta
Oj latać w przestworzach :)
04.01.2012
03.01.2012
Pasik
duzo wymagan. A to fryzura taka a to makijaż taki no i paznokcie też takie a nie inne. Języki podane na tacy jakie obowiązują. :) mimo wszystko fajna praca
Ania
Wymagająca praca ale ile można zyskać na międzykontynentalnych lotach :))
02.01.2012
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Medyczna Nauk Stosowanych i Holistycznych w Warszawie
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Akademia Techniczno-Artystyczna Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Politechnika Łódzka
  • Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Uniwersytet WSB Merito Szczecin
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Edukacji i Terapii im. prof. Kazimiery Milanowskiej w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego w Polkowicach
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Uczelnia Jana Wyżykowskiego, Filia w Lubinie
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Politechnika Częstochowska
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa w Poznaniu
  • Bydgoska Szkoła Wyższa
  • Szkoła Główna Mikołaja Kopernika w Warszawie
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Uniwersytet WSB Merito Bydgoszcz
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uniwersytet WSB Merito Chorzów
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Rzeszowie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Politechnika Poznańska
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • Uniwersytet WSB Merito w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Politechnika Śląska
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Uniwersytet Gdański
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
  • Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia, Filia w Poznaniu
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Akademia Zamojska
  • Akademia Piotrkowska
  • Wyższa Szkoła Kosmetyki i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Akademia Jagiellońska w Toruniu
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Akademia Techniczno-Informatyczna w Naukach Stosowanych
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku