Tajemniczy Klient

Zawód kojarzący się z detektywem, tajemnicami, obserwacją i ciągłą kontrolą. Czy naprawdę praca tajemniczego klienta ma wszystkie te cechy? W pewnym stopniu tak, ponieważ jego zadaniem jest obserwacja, kontrola i ocena różnych punktów sprzedaży (głównie gastronomicznych, banków, sieci sklepów odzieżowych czy elektronicznych). Tajemniczy klient musi działać niezauważenie, zachowywać się naturalnie, aby nie wzbudzić podejrzeń. Po odbytej inspekcji, która może wyglądać jak zwykły obiad w restauracji, bądź mieć specjalny, z góry narzucony scenariusz, należy sporządzić ankietę i raport, który jest podstawą do oceny funkcjonowania owych placówek i ich pracowników. Zaznaczyć należy, że tajemniczy klient nie ocenia pracowników jednostkowo, nie spisuje ich danych osobowych, tylko ogólne funkcjonowanie restauracji, banku czy sklepu.

Predyspozycje

Przede wszystkim konieczne są minimalne umiejętności aktorskie. Tajemniczy klient nie może się w żaden sposób zdemaskować w trakcie inspekcji. Ważna jest spostrzegawczość, kreatywność, komunikatywność a także wysoka kultura osobista. Konieczna jest znajomość obsługi komputera, umiejętność tworzenia raportów a także uczciwość. Nie ma wymagań co do wieku, wyglądu, statusu społecznego czy finansowego, ponieważ zapotrzebowanie jest na różne osoby – do salonu samochodowego nie zostanie wyznaczona osoba młoda, do ekskluzywnej restauracji ktoś zaniedbany.

Jak zostać tajemniczym klientem?

Aby zostać tajemniczym klientem wystarczy po prostu zarejestrować się w bazie jednej z firm, które oferują takie usługi. Nie jest wymagane odpowiednie wykształcenie czy znajomość konkretnej branży, ponieważ często trzeba odgrywać rolę zwykłego klienta, który wcale nie musi się znać na specyfice włoskiego jedzenia czy technicznych walorach aparatów cyfrowych.

Gdzie do pracy?

W Polsce pojawia się coraz więcej firm, które oferują firmą usługę tajemniczego klienta. To tam najlepiej się zgłaszać. Każda firma ma wybrany profil klienta – potrzebne są osoby zarówno wykształcone, jak i uczące się, ponieważ spectrum kontrolowanych miejsc jest naprawdę duże. Zdarza się, że sam właściciel poszukuje tajemniczego klienta chcąc sprawdzić, jak pracują jego podwładni.

Zarobki

Z reguły jest to praca oparta o umowę o dzieło, dorywcza. Stawka za jedną ankietę wynosi około 30 - 50 zł, w zależności od miejsca, stopnia skomplikowania kontroli. Zdarza się, że wypłata nie jest w formie pieniężnej - możliwość zjedzenia posiłku w ekskluzywnej restauracji bądź zakupy w sklepie są jedynym wynagrodzeniem za pracę.

Komentarze (1)

  • fff

    bycie tajemniczym klientem może być całkiem interesujące, szczególnie że nie jest wymagane żadne doświadczenie i można to traktować jako pracę dodatkową ;)
    4/2/14