Jakiego zawodu szukasz?

Weterynarz

Weterynarz jest specjalistą w leczeniu zwierząt, zarówno domowych, jak i hodowlanych. D dysponuje wiedzą na poziomie lekarskim i jest uznawany za lekarza.

Weterynarz

Weterynarz powinien kochać zwierzęta, a jednocześnie potrafić zachować do nich pewien dystans. W pewnych sytuacjach powinien posiadać sztukę obłaskawiania zwierząt. Musi być odporny na wysiłek i stres. Pożądane cechy to: spostrzegawczość, dokładność, umiejętność podejmowania szybkich i trafnych decyzji.

Weterynarza powinna cechować chęć nieustannego uczenia się w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Ma to związek chociażby z tym, że weterynaria w ostatnich latach mocno się rozwinęła i wymaga nie tylko wiedzy medycznej, lecz również technicznej.

Status społeczny weterynarza

Weterynarz cieszy się podobnym statusem społecznym, jak lekarz. Tak jest zarówno w środowisku wiejskim, gdzie jest on opiekunem zwierząt hodowlanych, jak i w miastach, gdzie weterynarz stanowi autorytet medyczny dla właścicieli zwierząt domowych.

Jak zostać weterynarzem?

Aby zostać weterynarzem, należy skończyć studia na weterynarii. Kierunek ten oferuje jedynie kilka uczelni publicznych w Polsce.

Studia mają charakter przyrodniczo-lekarski. Sprowadzają się do dwóch celów: zachowania zdrowia i maksymalnej zdolności produkcyjnej zwierząt gospodarskich oraz ochrony zdrowia człowieka. Współczesny lekarz weterynarii to specjalista nie tylko leczący, ale i zwalczający choroby zakaźne zagrażające człowiekowi (zoonoza), a także kontrolujący środki spożywcze pochodzenia zwierzęcego.

W programie studiów jest blok ogólny, humanistyczny oraz specjalistyczny. Ten pierwszy reprezentują na studiach weterynaryjnych języki obce, historia weterynarii oraz deontologia. Do bloku humanistycznego należą: chemia, biofizyka i botanika lekarska. Trzeci blok to przedmioty przedkliniczne: anatomia, histologia, embriologia, fizjologia zwierząt, biochemia, farmakologia, toksykologia, mikrobiologia, immunologia, parazytologia, hodowla, genetyka i żywienie zwierząt, higiena zwierząt, higiena żywności pochodzenia zwierzęcego, patologia, patomorfologia oraz patofizjologia.

Są także przedmioty kliniczne, jak chirurgia, radiologia, rozród, choroby wewnętrzne, diagnostyka kliniczna, epizootiologia, a także specjalistyczne i kierunkowe związane z wykonywaniem zawodu.

Niezależnie od zajęć praktycznych w przyuczelnianych laboratoriach, są też wakacyjne praktyki zewnętrzne w lecznicach prywatnych, stadninach, stacjach Sanepidu. Studia kończą się uzyskaniem tytułu lekarza weterynarii.

Gdzie do pracy?

Weterynarze znajdują zatrudnienie w państwowej oraz prywatnej służbie weterynaryjnej. Mogą pracować na stanowiskach lokalnych inspektorów weterynarii (np. wojewódzkich), w stacjach sanitarno-epidemiologicznych, jak również w prywatnych klinikach weterynaryjnych.

Zdarza się, że absolwenci weterynarii rezygnują z praktykowania w zawodzie i podejmują pracę w charakterze przedstawicieli handlowych, bądź doradców w firmach sprzedających leki.

Zarobki weterynarzy

Wynagrodzenia weterynarzy zależą przede wszystkim od miejsca zatrudnienia lub prowadzonej działalności, liczby klientów oraz jakości usług. Nie bez znaczenia jest to, jak duża istnieje konkurencja na lokalnym rynku. Dobry weterynarz z kilkuletnim doświadczeniem może liczyć na wysokie dochody, rzędu 7 tys. - 11 tys. złotych.


Powiązane zawody

Komentarze (28)

anonim
cześć zastanawiam się czy mogłbym w przyszlości zostać weterynarzem idę teraz do 1 lo ale już się zastanawiam ponieważ boję się tez trochę krwi i niewiem czy poradziłbym sobie naprzykład przy porodzie krowy czy coś
06.05.2021
21.02.2016
Studentka
Praca fajna, studiując wetę miałam przyjemność pomagać w kilku klinikach. Ciekawię, każdego dnia dzieje się co innego. Ale studia, one wykańczają psychicznie. Nie nadmiarem nauki, choć też. Ale podejściem wykłądowców, profesorów. Częstym gnojeniem, mieszaniem z błotem i traktowaniem jak zło konieczne studentów.
Mikser
Do tego zawodu trzeba mieć wiele cierpliwości i darzyć miłością zwierzęta. Dopiero wtedy, gdy weterynarz jest z powołania, który kocha i zależy mu na zwierzętach, jest prawdziwym lekarzem. Łatwo jest rozpoznać różnicę między weterynarzem dla pieniędzy, a weterynarzem z zamiłowania.
26.03.2013
08.02.2013
Tobi
Weterynarz jak lekarz... tyle, że jest odpowiedzialny za zwierzęta. to tak samo stresująca i trudna praca, szczególnie gdy pracuje się na wsi przy zwierzętach z gospodarstwa. nie oszukujmy się - warunki nie są zbyt higieniczne i przyjemne do pracy. Chyba, że ktoś to kocha
Beagle
By zostać weterynarzem nie trzeba tylko kochać zwierzęta ale trzeba też nie bać się krwi, Także widok sekcji zwłok nie może nas zrażać. Jest to zawód do którego potrzebne są nerwy, także niełatwo jest powiedzieć właścicielowi, że jego zwierzęcia nie da się już uratować. Dodatkowo trzeba bardzo wiele czasu poświęcić na naukę gdyż egzaminów na 1 roku jest wiele i nie są one łatwe. Także praca weterynarza wymaga wielu poświęceń ale ima wiele plusów.
04.02.2013
04.02.2013
Beagle
By zostać weterynarzem nie trzeba tylko kochać zwierzęta ale trzeba też nie bać się krwi, Także widok sekcji zwłok nie może nas zrażać. Jest to zawód do którego potrzebne są nerwy, także niełatwo jest powiedzieć właścicielowi, że jego zwierzęcia nie da się już uratować. Dodatkowo trzeba bardzo wiele czasu poświęcić na naukę gdyż egzaminów na 1 roku jest wiele i nie są one łatwe. Także praca weterynarza wymaga wielu poświęceń ale ima wiele plusów.
frans
`michał: to próbuj za rok, może się uda, albo poprawiaj maturę jesli na prawdę Cie to kręci
03.11.2012
21.10.2012
michal93
niestety ale bardzo trudno dostać się na weterynarię, ja próbowałem składać papiery do 3 szkół z tym kierunkiem i mimo całkiem dobrych wyników z matury rozszerzonej z chemii i biologii nie dostałem się :(
mała
wiecie ile trzeba włożyć pracy i ile trzeba się uczyć , żeby zostać weterynarzem?! mój brat studiuje weterynarie i on siedzi cały czas z nosem w książkach.. ale mówi, że jemu sprawia to przyjemność :D mam tylko nadzieję, że ta praca się opłaci i w przyszłości będzie spełniał się zawodowo i co najważniejsze dużo zarabiał!:D
20.10.2012
20.10.2012
grażka
Tak jak z każdą pracą, jak znajdziesz spoko ofertę to i kasa będzie ;) Najlepsza opcja to założyć swój gabinet i prywatnie przyjmować pacjentów :P ale wiadomo, że pieniądze to nie wszystko. Dobry weterynarz to podstawa. Znam jednego, który pracuje w zawodzie bo pracuje... Tak naprawdę robi wrażenie jakby zupełnie się tym nie interesował i nie miał ochoty na tego typu pracę. Także najlepiej jest gdy weterynarzem zostaje człowiek z takim powołaniem ;)
michał
mam pytanie do studentów weterynarii, czy ktoś z Was studiuje tez 2 kierunek?? bo ja nie dostałem sie w tym roku na weterynarię i wybrałem chemię w nauce i gospodarce i zastanawiam sie nad poprawieniem matury za rok i rozpoczęciem 2 kierunku, co o tym myślicie?? dam sobie rade??
04.09.2012
14.05.2012
hanis
Fajna praca i daje dużo satysfakcji a to ogromny plus. Duzo jest teraz prac nie dających jej w ogolę więc nalezy to doceniać. Co do płac to uwierzcie mi, że są one bardzo zróżnicowane można okreslić mniej więcej, że wahają się od2,5 tys do 7 tys już za prywatną klinikę dla zwierząt, ale też gabinety lekarskie dla zwierzaków. Trzeba jednak pamietać, że to nie jest praca łatwa i kasa sama nie wpada do portfela. A studia do łatwych nie należą
dada
Kupa siana! Wiem bo widzę na wlasne oczy jak mój lekarz od psa to jeździ mercem takim srebrnym i tak się świeci, że ażpo oczach wali. Normalnie załamka. Sam chciałbym taką furę ale mnie nie stać;p w końcu nie jestem waterynarzem :P
07.05.2012
05.05.2012
Adri
Nieraz nie ma premii. To zalezy od stanowiska pracy. Jedna lecznica je sprzedaje a inna nie. No ale wtedy to ta podstawa powinna być wyższa. Nie wiem sam czy to jest dobre. ja bym wolał raczej mieć wyższą podstawę i tyle. Nie wierzę, że z tej premii jakoś bardzo duzo wyciągniesz. Chyba, że to lecznica dla bogaczy
Bosak
3 tys do ręki plus premia za sprzedawane leki na terenie lecznicy. Takie są zarobki w jednym z południowych regionów polski jako weterynarz. Od tego ile sprzedam tych leków zalezy jaka wypłata bedzie. Podstawa to 3 tys reszta już zalezy ode mnie a raczej od klientów ;)
04.05.2012
03.05.2012
Migdał
Postawcie na prywatny gabinet to na kase narzekac nie będziecie. Mój brat leczy prywatnie i to była dobra decyzja. Nie zarabia kokosów ale jego zona np nie musi pracować co jest teraz duzym plusem bo od niedawna został ojcem. Moim zdaniem dobra fucha, lecz dla kogoś kto jest w stanie załozyć własny gabinet - lub nawet klinikę dla zwierząt
Bol
U mnie na wsi jest tylko jeden weterynarz i on zarabia dużą kasę. Nie bez znaczenia jest tutaj konkurencja :) U nas np jest wiele gospodarstw, każdy tutaj zna tego pana także mamy kontakt do niego i jak coś się dzieje to dzwonimy. Dobrze, że w ogóle mamy weterynarza w wiosce obok nie ma żadnego np. Także moim zdaniem można zarobić tylko trzeba wybrać dobrą lokalizację. Najlepiej na wsi, tam gdzie jest wiele zwierząt
30.04.2012
24.04.2012
Borys
Mantek .... ale nie pomyślałeś, że mu to pasuje? Skoro wybrał taki zawód i na dodatek za takie pieniądze jeszcze pracuje tam - chciaż moim zdaniem można za nie wyżyć. A może nie jest to jego jedyna praca? Może nie wiesz o czymś. Nigdy nic nie wiadomo. ludzie tez nie mówią pracy jesli chodzi o zaróbki pamiętaj
Mantek
Tylko prywatna lecznica może dać jakieś kokosy. Mój znajomy tyle lat poświęcił na te gówniane- jak dla mnie studia i co? Zarabia z 2 tys zł bo pracuje w publicznej klinice weterynarii. Ja np. jestem zaskoczony, że takie są jego zarobki. Więc jesli chcecie się spełniać jako weterynarze to pomyślcie o własnej klinice, ale na to forsy trzeba sporo
19.04.2012
17.04.2012
Jolka
Moja znajoma od dziecka chciała być weterynarzem. Tak bardzo kochała zwierzęta. W domu to ona miała cały zwierzyniec. Najbardziej to chyba za żółwiami była z tego co pamiętam. Wiecznie tylko słuchałam jak to ona kocha zwierzęta i jakim to dobrym będzie weterynarzem. I jak myślicie została tym weterynarzem? Nie. Bo zbyt kochała te zwierzęta i jak poszła na sale operacyjną zobaczyć jak to jest naprawdę to powiedziała, że jednak nie da rady. Także nie wystarczy mieć sympatii do zwierząt, trzeba być tez twardym.
agacia<3
raczej każde zwierze
16.04.2012
16.04.2012
agacia<3
no i się nie boje żadnego psa po za tym pies wyczuwa dobrego człowieka
agacia <3
wymagana są to prawda . ale trzeba zauważyć to że , jak się kocha to sie napewno uda ja narazie jestem w gimnazjum ale nie wiem czy mi sie to marzenie spełni ale mam nadzieje że tak każdy mówi że powinnam być weterynarzem no mam 2 króliki 3 psy oraz 3 koty nieźle jak na 14 lat : PP kiedyś może założe sierociniec jak pani renata cieślak
16.04.2012
21.01.2012
gość
Weterynaria to bardzo trudny zawód, dwóch moich kolegów studiuje w Lublinie na tym kierunku i mimo bardzo dużego materiału do nauki nie narzekają.
Koko16
Zawsze marzyłam o weterynarii, być może uda mi się to marzenie spełnić :)
05.01.2012
05.01.2012
Uniwersal
Faajna praca. Zwierzaczki to jest to a zwłaszcza pieski :) Ja tam kocham każde zwierze. Praca dla mnie pod warunkiem, że każde z tych zwierząt byłoby uratowane. Nie lubie ptrzeć jak zwierzęta cierpią. To jest dopiero tragedia.
Banan
weterynarz no fajnie fajnie. Ktoś lubi zwierzaki, a co jak takiego zwierzaka nie da sie odratować. Trzeba mieć też nerwy ze stali
04.01.2012
03.01.2012
Ewelinka
Moja znajoma miałakiedys takie marzenie aby być weterynarzem. Ciągle o tym mówiła a teraz jest na pracy socjalnej
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana w Radomiu
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie
  • Collegium Da Vinci w Poznaniu
  • Warszawska Uczelnia Ekonomiczna
  • Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
  • Akademia Ateneum w Gdańsku
  • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
  • Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
  • Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Morski w Gdyni
  • Uniwersytet Wrocławski
  • Lubelska Akademia WSEI
  • Politechnika Śląska
  • VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
  • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
  • WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa
  • Akademia Zamojska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Wałczu
  • Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych
  • Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Gdańska Szkoła Wyższa
  • Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Uniwersytet Ignatianum w Krakowie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
  • Akademia Nauk Stosowanych TWP w Szczecinie
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
  • Akademia Tarnowska
  • Uniwersytet Radomski im. Kazimierza Pułaskiego
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Szczawnie-Zdroju
  • Uniwersytet Kaliski
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Kościerzynie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. prof. E. Lipińskiego w Kielcach
  • Collegium Humanum w Lublinie
  • Pomorska Szkoła Wyższa w Starogardzie Gdańskim
  • Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. K.Goduli w Chorzowie
  • Uniwersytet Szczeciński
  • Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Ekologii w Suchej Beskidzkiej
  • Akademia Śląska w Katowicach
  • Uniwersytet Rzeszowski
  • Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
  • Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni
  • Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
  • Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Collegium Humanum w Rzeszowie
  • Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
  • Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
  • Uniwersytet Gdański
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Filia w Gdańsku
  • Collegium Humanum w Poznaniu
  • Collegium Humanum w Kielcach
  • Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Zarządzania i Psychologii w Poznaniu
  • Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
  • Akademia Katolicka w Warszawie, Collegium Bobolanum
  • Uniwersytet w Siedlcach
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Toruniu
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile
  • Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
  • Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna we Wrocławiu
  • Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka
  • Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu
  • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Powiślańska Szkoła Wyższa Filia w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie
  • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
  • Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
  • Warszawska Szkoła Zarządzania - Szkoła Wyższa
  • Wydział Fizyki, Uniwersytet w Białymstoku
  • Akademia WIT w Warszawie
  • Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
  • Uniwersytet WSB Merito w Gdańsku
  • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu, Filia w Rybniku
  • Collegium Humanum w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu
  • Europejska Uczelnia Społeczno-Techniczna im. Roberta Schumana, Wydział w Warszawie
  • Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu
  • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
  • Wydział Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego
  • Wszechnica Polska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie
  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Politechnika Poznańska
  • Akademia Nauk Stosowanych w Raciborzu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. ks. B. Markiewicza w Jarosławiu
  • Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach
  • Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
  • Akademia Medyczna Humanum w Warszawie
  • Powiślańska Szkoła Wyższa
  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
  • Uniwersytet Łódzki Wydział Zarządzania
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • Politechnika Częstochowska
  • Wrocławska Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej HORYZONT
  • Collegium Medicum im. L. Rydygiera w Bydgoszczy
  • Uniwersytet Pomorski w Słupsku
  • Collegium Humanum w Gdańsku
  • Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
  • Akademia Pożarnicza w Warszawie
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
  • Państwowa Akademia Nauk Stosowanych im. Ignacego Mościckiego w Ciechanowie
  • Collegium Humanum w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  • Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
  • Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu
  • Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie
  • Politechnika Morska w Szczecinie
  • Uniwersytet SWPS Katowice
  • Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
  • Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa Publicznego i Indywidualnego Apeiron w Krakowie
  • Collegium Civitas w Warszawie
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
  • Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
  • Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Uniwersytet Śląski w Katowicach
  • Uniwersytet Zielonogórski
  • Warszawska Akademia Medyczna Nauk Stosowanych
  • Wojskowa Akademia Techniczna im. J. Dąbrowskiego w Warszawie
  • Akademia Nauk Stosowanych im. H. Cegielskiego w Gnieźnie, Uczelnia Państwowa
  • Wydział Inżynierii Lądowej Politechnika Krakowska
  • Społeczna Akademia Nauk w Warszawie
  • Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży
  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
  • Collegium Humanum we Wrocławiu
  • Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza
  • Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie
  • Akademia Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu
  • Collegium Humanum w Szczecinie
  • Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi
  • Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie
  • Akademia Mazowiecka w Płocku
  • Politechnika Łódzka
  • Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu