Uniwersytet Medyczny w Łodzi
uczelnia publiczna, 90-419 Łódź, al. Kościuszki 4, (+42) 272 51 77, 272 51 78, rekrutacja@umed.lodz.plAkademiki - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Domy studenckie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi:
I Dom Studenta „MEDYK” Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zlokalizowany jest na osiedlu akademickim „Lumumbowo” przy ul. Patrice Lumumby 5. Dogodne położenie osiedla ze względu na bliskość popularnych linii tramwajowych nr 12, 15 i 43, gwarantuje szybki dojazd na zajęcia oraz do centrum miasta. Na osiedlu akademickim znajduje się przychodnia, stołówka, małe centrum handlowe, stacja rowerowa oraz kompleks sportowy AZS.
II Dom Studenta „SYNAPSA” spełnia wymogi 3-gwiazdkowego hotelu oferując jedno- lub dwuosobowe pokoje z łazienkami, lodówką oraz z nielimitowanym dostępem do internetu. Nowocześnie i komfortowo urządzone 194 pokoje studenckie oraz pokoje gościnne z aneksem kuchennym posiadają standardowe wyposażenie. Pobyt w akademiku umili korzystanie z dobrze wyposażonej siłowni, sali fitness oraz sali multimedialnej. Nasi mieszkańcy mają do dyspozycji całodobową recepcję z ochroną 24 H.
IV Dom Studenta znajduje się 3 km od ścisłego centrum miasta, przy placu Hallera 1. Budynek przeszedł remont generalny w 2014 roku. Posiada nowoczesne systemy elektroniczne (otwieranie drzwi legitymacją studencką, automatyczne sterowanie ogrzewaniem), salę konferencyjną i salę klubową, gdzie studenci mogą organizować spotkania towarzyskie. W obu salach dostępny jest 65-calowy telewizor oraz rzutnik. Mieszkańcy mogą korzystać z 3 pokoi cichej nauki z 24 stanowiskami. W pokojach cichej nauki oraz w sali klubowej dostępne jest Wi-Fi.
Hostel przy ul. Pomorskiej 251
Galeria
Akademiki - informacje ogólne
Akademik, zwany także domem studenckim, jest miejscem, w którym studenci mogą mieszkać w czasie studiów.
Tego typu zakwaterowanie uznawane jest za najkorzystniejsze cenowo dla osób, które z racji odległego zamieszkania muszą znaleźć lokum dla siebie na czas zdobywania wykształcenia. Zwyczajowo koszty mieszkania w domu studenckim są o 40 - 50% niższe w porównaniu do wynajmu pokoju czy kawalerki. W zależności od wyboru konkretnego domu studenckiego, najczęściej oferowane są pokoje jedno- oraz dwuosobowe z prywatną łazienką i niewielkim aneksem kuchennym. Czasem zdarzają się pokoje trzy- i cztero-osobowe oraz takie, gdzie wspólna łazienka oraz ogólnodostępna kuchnia jest zlokalizowana na piętrze.
Według Wikipedii w całej Polsce mamy 504 domy studenckie prowadzone przez uczelnie lub na ich zlecenie. Mogą one zapewnić zakwaterowanie dla 136 905 studentów, co zaspokaja zaledwie 8,8% zapotrzebowania. W najbliższych latach na rynku może pojawić się ok. 15 tys. nowych miejsc w akademikach prywatnych.
Komu należy się akademik?
Sposób rozpatrywania podań oraz przyznanie miejsc w akademikach zależy od określonych czynników. Zazwyczaj w grupie uprzywilejowanej są:
- osoby mieszkające daleko od uczelni
- studenci pochodzący z rodzin o słabej sytuacji finansowej
- ci, którzy mają trudną sytuację życiową (przyczyny losowe)
- osoby studiujące w trybie stacjonarnym
- studenci, którzy zaczynają pierwszy rok studiów
Jakie ceny za akademik?
Ceny za miejsce w domu studenckim uczelni publicznej wahają się od 440 złotych do 700 złotych za miesiąc. Dla porównania - miesięczna opłata w prywatnym akademiku to koszt rzędu 1195 złotych (dane CBRE). Koszty akademików na poszczególnych uczelniach są zróżnicowane i zależą od standardu oraz liczby osób w pokoju.