23. edycja Programu Stypendiów Pomostowych. Zdobądź stypendium na wymarzone studia!
Od 9 lipca maturzyści i maturzystki z małych miejscowości i niezamożnych rodzin mogą ubiegać się o stypendium pomostowe na I rok studiów dziennych w ramach ogólnopolskiego Programu Stypendiów Pomostowych. To aż 10 000 złotych wsparcia dla młodzieży, która poza dobrymi wynikami w nauce, spełnia pozostałe warunki programu.
Program Stypendiów Pomostowych
Program istnieje od 2002 roku. Jego autorem jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a od ponad dwudziestu lat zarządza nim Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Misją programu jest przyspieszanie rozwoju i samodzielności młodzieży, wzmacnianie wiary młodych ludzi we własne możliwości i zmniejszanie nierówności w dostępie do wyższej edukacji.
W tym roku odbędzie się już 23. edycja stypendiów pomostowych, podczas której prawie 500 osób otrzyma stypendium w kwocie 10 000 złotych.
Oprócz wsparcia finansowego program oferuje również swoim stypendystom liczne warsztaty i szkolenia, rozwijające m.in.: kompetencje cyfrowe, kompetencje miękkie i kompetencje przyszłości, które mają ułatwić studentom wejście na rynek pracy. Co roku organizowana jest Konferencja „Naukowy Start”, która jest dla młodych ludzi okazją na podzielenie się swoimi pasjami naukowymi i okołonaukowymi, a także zdobycie doświadczenia przemówień publicznych.
W ramach programu młodzież realizuje także działania społeczne, które mają na celu uwrażliwienie jej na potrzeby innych, poszerzenie horyzontów, a także kształtowanie postawy obywatelskich. Ponadto, aktywność społeczna daje szanse na rozwój kompetencji, które ciężko jest nabyć poprzez szkolenia i warsztaty.
„Stypendium Pomostowe było dla mnie nie tylko wsparciem finansowym, bez którego nie byłabym w stanie podjąć studiów, ale również ogromnym impulsem do działania i rozwoju. Do dziś czuję się częścią Fundacji i chciałabym, aby jej misja i wartości służyły kolejnym pokoleniom młodych ludzi” – Ewelina, absolwentka programu.
Sylwetka kandydata/kandydatki
Stypendium pomostowe wypłacane jest w ratach przez 10 miesięcy roku akademickiego.
W tym roku, od 9 lipca wnioski o stypendium mogą składać maturzyści i maturzystki (którzy w 2024 roku ukończyli liceum, technikum lub szkołę branżową II stopnia), przyjęci na polskie uczelnie publiczne na I rok studiów dziennych. Kandydat/kandydatka musi pochodzić ze wsi lub miejscowości do 20 tys. mieszkańców i z niezamożnej rodziny (dochód brutto na osobę w rodzinie, nie może przekraczać 2 969 zł), oraz zdobywać dobre wyniki w nauce.
Oprócz wymienionych powyżej wymagań, kandydat/kandydatka powinien/na spełniać również jeden z poniższych warunków:
- być finalistą/tką olimpiady przedmiotowej w szkole średniej
- pochodzić z rodziny wielodzietnej lub być wychowankiem/ką rodziny zastępczej bądź państwowego domu dziecka
- posiadać rekomendację lokalnej organizacji pozarządowej biorącej udział w programie (lista organizacji, które mogą dać rekomendację: https://bit.ly/Lista-NGO-23edycja)
Jak aplikować?
Rekrutacja do programu przebiega online na stronie www.stypendia-pomostowe.pl
Aplikacja do składania wniosków aktywna będzie od 9 lipca do 20 sierpnia 2024 roku.
Ścieżka stypendysty pomostowego
Osoba, która otrzyma stypendium pomostowe na I rok studiów, określana jest mianem stypendysty pomostowego (nawet, jeśli po I roku przestanie pobierać stypendium) i przez cały okres swojej edukacji na studiach, ma prawo do korzystania z oferty stypendialnej i rozwojowej programu.
Poza stypendium na I rok program oferuje swoim beneficjentom także stypendia na dalsze lata nauki: PRYMUS (II rok), KORPORACYJNE (na III i IV rok studiów jednolitych magisterskich lub I rok studiów II stopnia), a także stypendia językowe i staże zagraniczne.
Przez cały etap zdobywania wyższego wykształcenia, program dba o rozwój swoich studentów. Poza wyżej wymienionymi szkoleniami i warsztatami stypendyści mogą korzystać również z wewnętrznej platformy e-learningowej ekampus.pl, która umożliwia im wykonywanie interesujących ich kursów w dowolnym momencie.
„ […] pomoc stypendialna była moją drabiną, dzięki której do dzisiaj sięgam do chmur i spełniam coraz więcej marzeń, które wydawałby mi się niemożliwe do realizacji, do czasu aż zaczęły się spełniać. Odkryłam, że nie ma granic i przeciwności, których nie byłabym w stanie pokonać” – Natalia, stypendystka pomostowa, studentka 3 roku studiów.