Egzaminy wstępne na studia – na jakie kierunki?
Od kilkunastu już lat kluczowym kryterium przyjęcia na studia są wyniki uzyskane przez kandydatów na maturze. Punkty wyrażone w procentach przeliczane są według indywidualnych wskaźników, promując określone przedmioty lub egzaminy zdawane na poziomie rozszerzonym.
Ta zasada obowiązuje na zdecydowanej większości studiów. Są jednak kierunki, na które otrzymanie indeksu uzależnione jest od pozytywnego zaliczenia egzaminu praktycznego weryfikującego umiejętności i konkretne predyspozycje kandydata.
Studia artystyczne – jakie egzaminy
To bardzo liczna grupa kierunków, na których studia rozpocząć mogą osoby szczególnie uzdolnione. Na uczelniach muzycznych, aktorskich czy związanych ze sztukami plastycznymi kluczowe podczas rekrutacji są egzaminy praktyczne oraz weryfikacja wcześniejszych dokonań kandydatów.
Jeśli wybieracie dowolną ASP, musicie skompletować teczkę prac własnych. Każda uczelnia szczegółowo określa swoje wymagania odnośnie liczby, formatu, techniki prac z portfolio.
Ich ocena przez komisję połączona jest zazwyczaj z rozmową kwalifikacyjną, będącą jednocześnie prezentacją dostarczonych prac. Ma on na celu weryfikację zdolności plastycznych, wiedzy o sztuce oraz predyspozycji intelektualnych.
Kandydaci do Akademii Muzycznych przygotowują krótkie prezentacje, będące wykonaniem wybranego utworu na konkretnym instrumencie, przygotowaniem pracy kompozytorskiej, dyrygowaniem utworem, wykonaniem utworów wokalnych, recytacją.
Egzaminy na Reżyserię dźwięku obejmują wykonanie programu na instrumencie muzycznym, czytanie nut, dyktanda melodyczne oraz sprawdzenie predyspozycji kandydata: ocenę wrażliwości i wyobraźni dźwiękowej, wrażliwości na barwę dźwięku, pamięci muzycznej i dźwiękowej oraz ogólnej orientacji w twórczości muzycznej, filmowej, teatralnej, telewizyjnej, radiowej oraz nagrań muzycznych.
Uczelnie czy wydziały aktorskie przeprowadzają egzaminy praktyczne obejmujące zaprezentowanie wskazanego repertuaru, w tym np. monologu, piosenki, fragmentu prozy, tańca. Kandydaci na reżyserię przygotowują projekt spektaklu.
Studia artystyczno-inżynierskie to Architektura. Na ten kierunek przewidziany jest egzamin praktyczny, sprawdzający poziom wyobraźni przestrzennej i kompozycyjnej, umiejętności postrzegania rzeczywistości, wrażliwość estetyczną i zdolność odwzorowywania przestrzeni. a także uzdolnienia plastyczne (konkretne zadania rysunkowe).
Kierunki sportowe i wojskowe – testy sprawności
Kandydaci na sportowe kierunki na Wydziałach Wychowania Fizycznego lub AWF-ach muszą przede wszystkim wyróżniać się doskonałym zdrowiem i kondycją fizyczną. Ich sprawność weryfikowana jest na egzaminach z pływania. Należy przepłynąć określony dystans we wskazanym limicie czasu. Jego przekroczenie jest równoznaczne z wyeliminowaniem kandydata z dalszego postępowania kwalifikacyjnego. Egzamin sprawności fizycznej nie dotyczy wszystkich uczelni.
Testy sprawnościowe obowiązują również kandydatów na studia wojskowe. Dodatkowo przeprowadzana jest rozmowa kwalifikacyjna z przedstawicielem wybranego rodzaju sił zbrojnych (wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej, wojsk specjalnych i wojsk obrony terytorialnej), podczas której należy przedstawić motywację do podjęcia studiów wojskowych.
Kierunki pedagogiczne – dodatkowe egzaminy
Praca nad wadami wymowy wymaga od przyszłego logopedy wzorcowej dykcji i poprawnej artykulacji. Dlatego kandydaci na ten kierunek odbywają w trakcie postępowania kwalifikacyjnego rozmowę, sprawdzającą predyspozycje do zawodu. Weryfikowana jest poprawność wymowy, jakość głosu, intonacja, tempo i płynność mówienia, a także umiejętność nawiązania kontaktu i swoboda wypowiedzi.
Na dwa kierunki z zakresu pedagogiki przewidziane są również sprawdziany uzdolnień kandydatów. Chodzi o Edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych ora Edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej. Weryfikowane są predyspozycje słuchowe, głosowe, manualne, talenty malarskie i rysunkowe.
Teologia - rekrutacja
Dodatkową wiedzą muszą wykazać się kandydaci na Teologię. Na większości uczelni obowiązuje rozmowa kwalifikacyjna, dotycząca najczęściej zagadnień z zakresu nauki religii w szkole ponadpodstawowej, znajomości wydarzeń z życia Kościoła Powszechnego, ruchu ekumenicznego, wybranych encyklik.
Choć wprowadzenie tzw. nowej matury znacząco odmieniło tryb rekrutacji na studia, nie wszystkie egzaminy zniknęły bezpowrotnie. Jak widać na wielu kierunkach utrzymana została dotychczasowa formuła weryfikacji kandydatów, co jest zrozumiałe na tych studiach, gdzie wynik matur nie oddaje faktycznych uzdolnień, predyspozycji czy umiejętności w określonych dziedzinach.