Filologia angielska i filologia germańska we Wrocławiu
Studia filologiczne to z jednej strony praktyczna nauka języka obcego (konwersacje, wymowa, pisanie, słownictwo, gramatyka), ale także przygotowanie z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa, kulturoznawstwa, dydaktyki czy tłumaczeń.
Filologia - studia
Studia filologiczne realizowane są na poziomie I stopnia (licencjackie). Wybrane uczelnie oferują kształcenie na II stopniu (magisterskim).
To kierunek odpowiednia dla osób o dużych zdolnościach językowych, którym nauka języka obcego przychodzi bez większego trudu. Dobrze sprawdzą się osoby kontaktowe, otwarte na inne kultury, ciekawe świata.
Czym zajmuje się filolog?
Studenci filologii rozwijają znajomość języka obcego, ćwiczą dźwięki i wymowę, analizują złożone zagadnienia gramatyczne, doskonalą rozumienie tekstu, odbywają konwersacje, wykonują tłumaczenia. Zgłębiają także kulturę i literaturę krajów danego obszaru językowego, poznają pochodzenie języka.
Studia filologiczne we Wrocławiu
Wrocławskie uczelnie, na których można studiować filologię angielską i filologię germańską to:
Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu
Filologia - rekrutacja
Rekrutacja na filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim odbywa się na podstawie wyników na maturze z języka polskiego i języka angielskiego zdawanych na poziomie rozszerzonym oraz jednego przedmiot do wyboru spośród: historia, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna, drugi język obcy. Rekrutacja na germanistykę - na podstawie wyników uzyskanych na maturze z trzech przedmiotów zdawanych pisemnie. Dodatkowe punkty za poziom rozszerzony.
Uczelnia niepubliczna przyjmuje kandydatów według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Szczegółowe zasady rekrutacji na Filologię możesz sprawdzić na naszym portalu. W tym celu odszukaj w Bazie Uczelni interesującą Cię szkołę wyższą, która realizuje studia filologiczne i zobacz w sekcji "Rekrutacja", jakie są zasady naboru na studia w tym roku akademickim.
Filologia - specjalizacje
Studenci w trakcie studiów mogą wybrać:
- język angielski w biznesie
- język angielski z językiem hiszpańskim
- translatoryka.
Filologia - przedmioty na studiach
Wśród przedmiotów kształcenia na Filologii germańskiej znajdą się m.in.: gramatyka - składnia, gramatyka - morfologia, fonetyka i fonologia, gramatyka kontrastywna, historia literatury austriackiej, historia literatury niemieckiej, kulturoznawstwo, fonetyka i fonologia, glottodydaktyka.
Praca po filologii
Po studiach filologicznych można zostać nauczycielem odpowiedniego języka obcego, pracować jako tłumacz specjalistyczny, akademicki i literacki. Dzięki doskonałej znajomości angielskiego czy niemieckiego absolwent jest przygotowany do pracy związanej z obsługą klienta w wielu branżach, a także działalności wymagającej reprezentacyjnego wykorzystania języka obcego, np. w mediach, polityce. Będzie posiadał kompetencje propagatora kultury, specjalisty komunikacji wielokulturowej, może pracować w turystyce, PR, HR.
Ile zarabia filolog?
Na wysokość wynagrodzenia wpływa charakter pracy, forma zatrudnienia - etat lub własna działalność gospodarcza, czy branża, w której docelowo zatrudnienie znajduje filolog.
Osoby, które podejmą pracę w szkołach mogą liczyć na wynagrodzenie ok. 3000 zł.
Za godzinę lekcji języka obcego trzeba zapłacić od 50 zł wzwyż - w tym wypadku zarobki będą bardziej satysfakcjonujące.
W przypadku tłumaczy przysięgłych inne są stawki ustawowe - przewidziane są dla tłumaczeń wykonywanych dla instytucji państwowych, a inne komercyjne.
Czy warto studiować filologię?
Na to pytanie odpowiada autorka krótkiego filmu:
Filologia - opinie
Na koniec kluczowa kwestia – studia filologiczne, jak sama nazwa wskazuje, to nie kurs językowy, o czym przekonuje na swoim blogu studentka anglistyki. Przeczytajcie zatem, jak przetrwać na filologii.
***
Tutaj znajdziesz więcej informacji o studiach filologicznych.
Czytaj opisy kierunków filologicznych.
Inne kierunki studiów o podobnym profilu:
Filologia angielska z lingwistyką stosowaną
Filologia angielska z językiem niemieckim
Filologia germańska z dodatkowym językiem
Filologia germańska językiem angielskim