
To propozycja dla osób, które lubią języki obce, ich nauka łatwo im przychodzi. Mają dobry słuch fonetyczny, lubią dużo czytać. Interesują się kulturą i historią krajów angielskiego obszaru językowego. Jednocześnie niestraszne im analityczne podejście do języka, badanie jego powstawania, rozwoju, zachodzących zmian. Analizowanie struktur, słowotwórstwa z matematyczną niemal dokładnością.
Gdzie w Opolu studia na filologii angielskiej?
Tylko jedna uczelnia oferuje takie studia. Jest to Uniwersytet Opolski. Kierunek realizowany jest na Wydziale Filologicznym.
Rekrutacja odbywa się na podstawie wyników uzyskanych na maturze w części pisemnej z języka angielskiego i innego dowolnego przedmiotu. Uwzględniany będzie poziom podstawowy lub rozszerzony.
Jak wyglądają studia na filologii angielskiej?
To kierunek dwustopniowy: pierwszy 3-letni etap kończy się dyplomem licencjata. Następnie można kontynuować kształcenie na magisterskich studiach II stopnia.
Kandydaci na studia licencjackie mają do wyboru następujące specjalności:
- język angielski biznesowy
- język angielski i chiński
- język angielski medyczny
- język angielski i holenderski
- studia tłumaczeniowe
- język angielski i studia nad kulturą.
Semestr studiów niestacjonarnych kosztuje 4100 zł.
Przykładowe przedmioty w programie studiów: praktyczna nauka języka (leksyka, konwersacje, fonetyka, język pisany, gramatyka), gramatyka opisowa języka angielskiego, historia literatury brytyjskiej i amerykańskiej, kultura i cywilizacja Wielkiej Brytanii, wstęp do językoznawstwa, gramatyka historyczna oraz grupy przedmiotów przypisanych poszczególnym specjalnościom.
Inne kierunki związane z językiem angielskim w Opolu.
Wydział Filologiczny prowadzi także na studiach licencjackich kierunek język angielski w komunikacji publicznej.
Perspektywy pracy po anglistyce?
Ukończenie profilu praktycznego skutkuje doskonałą znajomością języka angielskiego w połączeniu z uzyskanymi kompetencjami biznesowymi. Pozwala na podjęcie pracy w małych, średnich i dużych firmach, międzynarodowych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Absolwenci są przygotowanie do prowadzenia negocjacji w języku angielskim, rozmów biznesowych, tworzenia umów, pism handlowych. Znają podstawy prawa handlowego, planowania, zarządzania, ekonomii. Takie kwalifikacje otwierają drogę do różnorodnych stanowisk w działach przedsiębiorstw międzynarodowych. Dają szansę na zatrudnienie w korporacjach, instytucjach biznesowych, firmach produkcyjnych, logistycznych, instytucjach Unii Europejskiej, a także służbach dyplomatycznych.
Absolwenci anglistyki, po uzyskaniu odpowiednich uprawnień, mogą pracować jako nauczyciele języka w szkołach podstawowych, średnich, przedszkolach. Prowadzić zajęcia na kursach języka angielskiego.
Specjaliści w zakresie translacji zatrudniani są w wydawnictwach, biurach tłumaczeń, firmach zajmujących się obsługą konferencji międzynarodowych.
Parę ciekawostek o tym, jak przetrwać na filologii angielskiej: