Akademik nie dla wszystkich

Przede wszystkim dlatego, że liczba miejsc jest ograniczona. Jeśli rozważasz zakwaterowanie w DS-ie, zadbaj, aby wniosek w tej sprawie dotarł do właściwej sekcji w odpowiednim terminie. Musisz spełniać wymagane przez uczelnię kryteria. Najczęściej jest to określona odległość uczelni od stałego miejsca zamieszkania, wielkość dochodu przypadająca na członka rodziny, uwzględniany jest również stopień niepełnosprawności czy posiadanie rodziny, dzieci.

Akademik to miejsce specyficzne. Podobno nie wie czym są naprawdę studia ten, kto nigdy nie mieszkał w akademiku. Komfort domów studenckich jest coraz lepszy, Internet w pokojach, kluby, sale rozrywki, siłownie, pokoje nauki to właściwie już standard. Niezmienna pozostaje energia młodych ludzi, którzy opuszczają rodzinne domy i korzystają ze swobody i samodzielności, jaką mają w nowym miejscu. Anegdot związanych z życiem w akademikach przybywa. Z pewnością to miejsce, gdzie kwietnie życie towarzyskie, a współlokator może okazać się codzienną udręką, lub przyjaźnią na całe życie.

Szczegóły dotyczące warunków otrzymania miejsca i zakwaterowania w domach studenckich kilku gdańskich uczelni publicznych znajdziecie w poniższych linkach:

Uniwersytet Gdański, domy studenckie rozmieszczone są na terenie Gdańska i Sopotu, do dyspozycji studentów jest ponad 1700 miejsc w 9 akademikach o zróżnicowanym standardzie. Cena w pokoju jednoosobowym waha się od 440 zł do 475 zł.

Politechnika Gdańska – 12 akademików zlokalizowanych jest na trzech osiedlach: Traugutta, Wyspiańskiego i Brzeźno. Cena pokoju jednoosobowego wynosi w zależności od standardu 365 zł – 465 zł, pokój 2-osobowy kosztuje 320 zł – 380 zł.

Akademia Wychowania Fizycznego – 1 uczelniany akademik znajduje się na terenie kampusu. 2-osobowe pokoje połączone są w segmenty. Miesięczny pobyt kosztuje 345 zł.

Gdański Uniwersytet Medyczny – 4 akademiki zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie budynków dydaktycznych. Mogą pomieścić 1000 osób. W zależności od liczby osób zajmujących pokój i jego standardu miesięczny koszt zakwaterowania w DS wynosi 380 zł – 1200 zł.

Mieszkanie dla studenta

Wynajem mieszkania to bardzo często wybierana opcja zakwaterowania na czas studiów. Z tą decyzją też nie radzimy czekać do końca września. W okresie wakacji zwalniają się fajne mieszkania, opuszczają je osoby, które studia skończyły lub nie chcą ponosić kosztów wakacyjnego wynajmu. Najlepiej właśnie wtedy rozejrzeć się po rynku nieruchomości.

Wszystkie oferty publikują znane, ogólnopolskie portale nieruchomości. Zwróć uwagę na lokalizację – niższa cena najczęściej podyktowana jest gorszym skomunikowaniem. To będzie mocno komplikowało codzienność. Ponadto zadbaj, aby wyposażenie wynajmowanego lokalu odpowiadało twoim potrzebom. Dodatkowe koszty wynikające z konieczności kupna pralki czy lodówki znacznie przedrożą inwestycję. Pamiętaj, że koszt wynajmu powiększony jest o opłaty wynikające z eksploatacji mieszkania: zużycie wody, prądu, gazu, ewentualnie dodatkowe media, jak Internet, telewizja kablowa. Przygotuj się, że podpisując umowę, będziesz musiał zapłacić właścicielowi kaucję na pokrycie ewentualnych zniszczeń. Najczęściej jest ona w wysokości jednomiesięcznego najmu.

Jak kształtują się ceny wynajęcia mieszkania w Gdańsku?

Przyjrzeliśmy się głównie kawalerkom i lokalom 2-pokojowym. Często studenci decydują się na wynajem większego mieszkania – to dobra opcja, jeśli mamy zgraną ekipę. Koszty rozkładają się na więcej osób i nie ma ryzyka, że nieznany współlokator uprzykrzy nam życie.

2-pokojowe mieszkanie w Orunii można wynająć już za 1300 zł, na osiedlu Siedlce czy sąsiedniej Morenie to koszt 1500 zł – 1800 zł, we Wrzeszczu cena wynajmu podobnego mieszkania waha się od 1600 zł do 2000 zł.

Kawalerka na Przymorzu kosztuje miesięcznie 1300 zł – 1350 zł, na Morenie nawet 1700 zł. To oczywiście dolne granice kosztowe. Nowe mieszkania, czy nowocześnie wyremontowane w zrewitalizowanych kamienicach, to już inna półka cenowa.

Nieliczne osoby decydują się na stancję – to opcja na pewno bardziej budżetowa. Mieszkanie przy rodzinie lub z samotną osobą starszą nie jest tak swobodne, taki układ na dłuższą metę sprawdza się nielicznym.

Gdzie najlepiej mieszkać w Gdańsku?

To bardzo indywidualne kwestie – zależy co cenimy sobie najbardziej – śródmiejski gwar, bliskość morza, dużo zieleni w okolicy?

Za najbezpieczniejsze uznane zostały Wyspa Sobieszewska, Strzyża i Osowa. Najbardziej zielona – znowu Wyspa Sobieszewska i Oliwa. Popołudniowy spacer po plaży? – to możliwe w Jelitkowie, na Przymorzu, czy w Brzeźnie.

Warto przy okazji kwestii mieszkaniowych wspomnieć o skomunikowaniu Gdańska, całego Trójmiasta i okolicznych miejscowości. Oprócz komunikacji tramwajowej i autobusowej, ogromnym udogodnieniem jest SKM – Szybka Kolej Miejska. Dzięki dużej częstotliwości przewozów przemieszczanie się pomiędzy wybranymi dzielnicami Gdańska, Gdyni i Sopotu jest znacznie ułatwione.

Mamy nadzieję, że znajdziesz w Gdańsku cztery kąty, które na czas studiów zastąpią dom rodzinny i będzie to miejsce, które uprzyjemni studiowanie na Pomorzu.