​Gdzie i za ile mieszkać w Toruniu?

Wybierając popularny kierunek studiów, oferowany przez wiele uczelni, kryterium wyboru staje się opinia o konkretnej szkole wyższej, ale też miejsce, gdzie ona się znajduje. Toruń jest niewielkim ośrodkiem akademickim. Oprócz jedynej uczelni publicznej – Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – działa tu kilka niepublicznych szkół wyższych. Pomimo tego urok miasta, jego klimat, położenie, a może i duch wielkiego astronoma powodują, że w Toruniu chce się studiować.

Gdzie zamieszkać w Toruniu?

Przyjezdni studenci muszą zadbać o znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Jednak z tą decyzją lepiej nie czekać na ostatnią chwilę. Właściwie w momencie otrzymania potwierdzenia przyjęcia na studia warto zdecydować, czy nie ubiegać się o miejsce w akademiku.Taka forma pomieszkiwania ma oczywiście swoich zagorzałych przeciwników. To na pewno nie propozycja ta szukających ciszy introwertyków. Współlokator lub sąsiad może okazać się miłośnikiem głośnej muzyki, osobą zanadto towarzyską, raczej duszą towarzystwa niż spokojnym, sumiennym żakiem. Jednak ta forma osiedlenia się ma swoich zwolenników, choćby ze względu na mniejsze miesięczne koszty.

Miejsca w domach studenckich przydzielane są po spełnieniu przez kandydata określonych kryteriów. Najważniejsze z nich to odległość uczelni od miejsca zamieszkania oraz dochód przypadający na członka rodziny studenta.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada sześć akademików na osiedlu Bielany (w bliskim sąsiedztwie uczelni) oraz pięć domów studenckich na osiedlu Centrum (położonych obok Starego Miasta), mogących pomieści blisko 3000 studentów. Do dyspozycji są pokoje jedno-, dwu- i trzyosobowe, każdy z bezpłatnym dostępem do Internetu. W wybranych DS-ach pokoje połączone są w segmenty z własnym węzłem sanitarnym, niektóre również z aneksem kuchennym. W zależności od standardu miesięczny koszt mieszkania w uniwersyteckim akademiku wynosi od 270 zł do 550 zł.

Mieszkanie lub stancja

Decydując się na wynajem mieszkania koniecznie trzeba poznać wszystkie koszty, jakie miesięcznie będzie ponosił wynajmujący. To jest czynsz, opłaty za energię elektryczną, ewentualnie dodatkowe media, jak Internet – one znacznie zwiększają kwotę, jaka jest podawana w internetowych ofertach. Poza tym właściciele przy podpisywaniu umowy pobierają kaucję na zabezpieczenie ewentualnych zniszczeń, najczęściej w kwocie odpowiadającej miesięcznemu kosztowi najmu. Na taki dodatkowy wydatek trzeba się również przygotować.

Dwupokojowe, umeblowane mieszkanie w Toruniu można wynająć już za 1100 zł. Całkiem sporą kawalerkę można upolować nawet za 750-800 zł. Takie mieszkania są najbardziej popularne. O koszcie przede wszystkim decyduje lokalizacja i standard wykończenia i wyposażenia. Decydując się na wynajem w kamienicy, a tych w staromiejskiej części Torunia nie brakuje, warto mieć na uwadze, że zimą koszty ogrzewania będą znacznie wyższe niż w mieszkaniu w bloku.

Alternatywą wynajmu mieszkania jest stancja, czyli pokój w domu/mieszkaniu przy rodzinie. To opcja na pewno najmniej kosztowna, jednak dzielenie przestrzeni z właścicielami może okazać się sporym dyskomfortem.

Chełmińskie Przedmieście, Brzezina czy Bielany to dzielnice najdogodniej położone dla studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Studenci Wyższej Szkoły Bankowej najbliżej będą mieć na uczelnię mieszkając na Osiedlu Młodych czy Jakubskim Przedmieściu.

Toruń to miasto kompaktowe, dobrze skomunikowane.

Gdziekolwiek zamieszkasz, dotarcie na uczelnię, czy do tętniącego życiem Starego Miasta nie będzie większym problem.

Powodzenia na studiach!