Gdzie i za ile mieszkać w Zielonej Górze


Przede wszystkim akademik

Jak się mieszka w akademiku? – każdy pewnie słyszał anegdotyczne opowieści doświadczonych żaków. To z pewnością nie miejsce dla osób, które cenią sobie ciszę, intymność, spokojne wieczory nad książką. Skupisko młodych ludzi, którzy opuścili rodzinne gniazda sprzyja większej swobodzie, zabawie – okazji do świętowania nigdy nie brakuje. Zarówno sukcesy, jak i drobne porażki uczelniane to dobry powód do spotkań towarzyskich.

Ale nie demonizujmy! W akademikach nawiązują się przyjaźnie i miłości na całe życie. Mieszkając tu łatwiej pożyczyć od sąsiada notatki z ostatniego wykładu, wspólnie przygotować projekt czy powtórzyć materiał do kolokwium. „Pod ręką” są starsi, doświadczeni koledzy, którzy doradzą jak poradzić sobie z konkretnymi przedmiotami, na których wykładowców uważać, a może będą pamiętać pytania ze swojego egzaminu.

Warunki mieszkania w akademikach nie przypominają tych sprzed lat. Miesięczny koszt też nie stanowi wielkiego obciążenia. Przyjrzyjmy się, co w kwestii domów studenckich ma do zaoferowania Uniwersytet Zielonogórski.

Przede wszystkim aby otrzymać miejsce w DS trzeba mieć status studenta UZ, a także spełniać konkretne kryteria. Kluczowe to:

  • odległość uczelni od miejsca zamieszkania,
  • sytuacja materialna, czyli dochód w rodzinie studenta przypadający na jedną osobę,
  • forma studiów: stacjonarne lub niestacjonarne.

Zielonogórskie akademiki to Piast i Rzepicha zlokalizowane przy ul. Podgórnej. Składają się z dwuosobowych pokoi z łazienkami i kuchniami na korytarzu. Każdy pokój posiada lodówką oraz dostęp do Internetu.

Przy ul. Wyspiańskiego znajduje się DS „SBM”. Zaaranżowany jest w formie 2-4 pokojowych mieszkań studenckich z łazienką i kuchnią. Do dyspozycji są pokoje jedno-, dwu-, lub trzyosobowe.

Vicewersal i Wcześniak położone są przy ul. Wojska Polskiego. Vicewersal składa się z dwu- i trzyosobowych pokoi z łazienkami i kuchniami na korytarzu. We Wcześniaku jedno- i dwuosobowe pokoje połączone są w segmenty ze wspólną łazienką i kuchnią.

Ziemowit przy ul. Szafrana to 150 dwuosobowych pokoi. Łazienki i kuchnie znajdują się na korytarzu. Wszystkie pokoje wyposażone są w lodówki i gniazda internetowe.

Jak widać standard akademików jest różny. Koszty uzależnione są od wielkości pokoju (metrażu i przewidzianej liczby współlokatorów). Kształtują się między 225 zł a 405 zł. Ta ostatnia kwota powiększana jest o rozliczenie kosztów mediów w segmencie.


Mieszkanie na wynajem

To alternatywa do domu studenckiego. Jeśli decydujecie się wynająć mieszkanie, z pomocą przychodzą portale z nieruchomościami. Wystarczy zaznaczyć swoje preferencje i kryteria i otrzymujecie listę ofert. Oglądając mieszkanie zwróćcie uwagę na wyposażenie – czy znajdują się wszystkie sprzęty i meble niezbędne do codziennego funkcjonowania. Pamiętajcie, że kwota podawana w ofercie zostanie powiększona o koszty eksploatacyjne: prąd, gaz, woda, Internet, kablówka.

Przygotujcie się też na dodatkowy wydatek przy podpisywaniu umowy – właściciel mieszkania pobiera kaucję na pokrycie ewentualnych zniszczeń lub zaległości w opłatach w wysokości najczęściej jednomiesięcznego najmu. Obejmując mieszkanie spiszcie protokół, jeśli jakieś meble, sprzęty mają widoczne uszkodzenia, żebyście nie byli obciążeni naprawą tych szkód.

Najpopularniejsze na wynajem dla studentów są kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Może w nich zamieszkać kilku współlokatorów, dzięki czemu koszt rozłoży się na więcej osób.


Ile kosztuje wynajem mieszkania w Zielonej Górze?

Kawalerka o powierzchni powyżej 30 m2 to koszt od 1000 zł, mniejsze mieszkanie można upolować za niższą kwotę. Dwupokojowe mieszkanie można wynająć za 1200 zł. Większe, ok. 50 m2 to nawet kwota 1400 zł – 1600 zł.

Decydując się na wynajem warto nie zostawiać tej sprawy na ostatnią chwilę i z konieczności zadowolić się tym, co akurat pozostaje wolne. To ważne w jakim miejscu i otoczeniu upłynie najbliższy rok studiów. Dobrze, żeby miło się wracało do „swojego” M, a tym samym czas spędzony na studiach pozostał niezapomniany.