​Gdzie mieszkać w Poznaniu - poradnik studenta

Ponad 100 tysięcy studentów kształci się w poznańskich szkołach wyższych, w tym kilka tysięcy cudzoziemców. Znaczny procent tej liczby stanowią rodowici poznaniacy lub mieszkańcy miejscowości niewiele oddalonych od Poznania. Dla pozostałych Poznań na czas studiów (a często nawet na dłużej) staje się nowym domem. Tylko trzeba najpierw ten dom mieć.


Swoje czy wynajęte – student szuka domu

Długo i nerwowo wyczekiwana informacja o otrzymaniu upragnionego indeksu w przypadku studenta zamiejscowego rodzi nowy dylemat – gdzie będę mieszkał? Zazwyczaj o podjęciu tej decyzji decyduje czynnik finansowy. W okresie sierpnia i września notuje się gigantyczne ożywienie na rynku nieruchomości. Najlepiej sprzedają się kawalerki i nieduże, ok. 40-metrowe mieszkania dwupokojowe. Kupno mieszkania dla dziecka rozpoczynającego studia to doskonała inwestycja, oczywiście, o ile taka lokata pieniędzy mieści się w możliwościach finansowych rodziny.

Niewątpliwy boom we wspomnianym okresie roku przeżywa wynajem mieszkań. Popularne są najmy niedużych metraży w 2-3 znajome osoby. Koszt mieszkania rozkłada się na więcej osób, a rozwinięte dzięki temu życie towarzyskie umila czas między egzaminami. Alternatywą wynajmu całego mieszkania jest wybór stancji, tzw. „pokoju przy rodzinie” - najczęściej jest to niezamieszkany pokój w mieszkaniu samotnej osoby.


Gdzie mieszkać w Poznaniu?

Studenci wynajmujący mieszkanie wybierają nawet odleglejsze od centrum miasta dzielnice, ale dobrze skomunikowane z uczelnią. Wydziały czy kampusy poszczególnych uczelni rozmieszczone są praktycznie we wszystkich częściach Poznania, więc popyt na wynajem nie ogranicza się do konkretnych dzielnic. Przykładowo Grunwald to dzielnica starych domów wolnostojących. Oferuje większą ciszę, spokój, dla miłośników przyrody czy porannego joggingu - sąsiedztwo Lasku Marcelińskiego czy Parku Kasprowicza z halą Arena. Rataje, dobrze skomunikowane z centrum Poznania, to raczej blokowiska z wielkiej płyty, z sąsiedztwem Politechniki Poznańskiej (tzw. Poligród), centrami handlowymi i atrakcjami jeziora Malta i terenami nadwarciańskimi. Jeżyce i Sołacz z parkiem i starym Zoo to z kolei dzielnice, z których niemal bez konieczności korzystania z komunikacji miejskiej dotrzeć można na wydziały Uniwersytetu Przyrodniczego. Piątkowo, z doskonałą komunikacją szybkim tramwajem do centrum Poznania i sąsiedztwem terenów zielonych jest z kolei świetną lokalizacją dla studentów kampusu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku. Z Wildy blisko na uczelnię będą mieli studenci AWF, Uniwersytetu Ekonomicznego, Politechniki Poznańskiej. Stąd też dwa kroki na Stary Rynek czy do dworca PKP lub PKS.


Akademiki w Poznaniu

Alternatywą do powyższych pomysłów na mieszkanie w Poznaniu jest miejsce w domu studenckim. Jurand, Danuśka, Maćko, Dewizka, Babilon, Zbyszko, Atol, Feniks, Eskulap, Aspirynka to nazwy nieobce zadomowionym w Poznaniu i zintegrowanym z kolegami z innych uczelni studentom. Takie nazwy noszą niektóre poznańskie akademiki. Aby w nich zamieszkać, trzeba przejść procedurę kwalifikacyjną. Uczelnie wyznaczają własne kryteria decydujące o przyznaniu miejsca w domu studenckim. Kluczowe to odległość miejsca zamieszkania, dochód na członka rodziny, sytuacja zdrowotna. Akademiki oferują najczęściej pokoje 2-3 osobowe, o różnym standardzie wyposażenia.


Ile kosztuje mieszkanie w Poznaniu?

Wynajem kawalerki to koszt rzędu 600 - 700 zł. 2-pokojowe mieszkanie można wynająć już za 1000 zł. (raczej bez mebli), 1200-1400 zł to cena na mieszkanie w lepszym standardzie. Do tej kwoty trzeba doliczyć czynsz za mieszkanie (na który wpływ ma np. wielkość zużycia wody – stałe waletowanie koleżanki czy kolegi w potrzebie może mieć bolesne skutki w postaci kwoty na rachunku), opłatę za prąd, ewentualnie gaz, internet, itp. Koniecznie trzeba poznać wcześniej te kwoty, żeby ustalić faktyczny miesięczny koszt wynajmu.


Przykładowe wybrane koszty za miejsce w domach studenckich.

Studenci poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego zapłacą 300 - 320 zł za pokój 2-3 osobowy.

Pokój 1-osobowy w akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego kosztuje 540 zł, miejsce w pokoju 2-osobowym – 450 zł, w DS. Atol, w zależności od standardu 450 - 500 zł.

Mieszkanie w akademikach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza kosztuje w pokoju 1-osobowym od 420 zł do 760 zł, w pokoju 2-osobowym od 360 zł do 600 zł, pokój 3-osobowy to koszt 320 zł.

W prywatnym akademiku Polonez miesięczny koszt mieszkania to 700 zł - 1300 zł.