Geodezja i kartografia
Geodezja i kartografia zajmuje się wyznaczaniem obiektów w przestrzeni, odwzorowywaniem ich na mapach, a także realizacją obiektów inżynierskich zaprojektowanych na mapach oraz badaniem zmian elementów geometrycznych obiektów.
„Jeśli nie przeszkadza ci to, że w zimie będziesz marzł, na deszczu moknął, a w lecie się smażył na słońcu w odblaskowej kamizelce i kasku, na budowach będziesz utytłany w błocie lub miał w płucach mnóstwo pyłu, czasem będziesz musiał "zwiedzić" studzienkę kanalizacyjna, połazić w woderach po pas w wodzie, być schlapanym przez auto przy drodze, lekko nadwyrężyć słuch przez silniki różnorakich maszyn i urządzeń budowlanych, a w dodatku za to ci zapłacą, to zawód dla Ciebie” - tak swoją pracę opisuje Maciej, geodeta, uspokajając, że nie codziennie sytuacja tak wygląda.
Geodezja - nazwa wprowadzona prze Arystotelesa, pochodzi z języka greckiego i oznacza geo, czyli Ziemia oraz raiso - będę dzielił. Obecna jest w procesach planistycznych, projektowych i budowlanych - projekt stworzony przez architekta musi zostać wytyczony w terenie.
Geodezja i kartografia zajmuje się wyznaczaniem obiektów w przestrzeni, odwzorowywaniem ich na mapach, a także realizacją obiektów inżynierskich zaprojektowanych na mapach oraz badaniem zmian elementów geometrycznych obiektów. Tak więc żadna inwestycja budowlana nie może zostać rozpoczęta bez udziału mierniczego.
Studia na kierunku geodezja i kartografia przygotowują specjalistów, którzy łącząc wiedzę z zakresu matematyki, nauk przyrodniczych i technicznych, będą dokonywać pomiarów geodezyjnych, teledetekcyjnych i fotogrametrycznych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu i odpowiednich technik komputerowych, z uwzględnieniem przepisów ochrony środowiska i ekologii.
Kandydaci na studia i przyszli geodeci powinni mieć uzdolnienia w zakresie nauk ścisłych i jednocześnie posiadać zmysł praktyczny. To nie będzie tylko praca za biurkiem, w dużej mierze związana jest z wykonywaniem czynności pomiarowych w terenie, niekoniecznie w słoneczny dzień. Wysokie kalosze, płaszcze deszczowy, ciepła czapka - to elementy „umundurowania” mierniczego.
Do takiej pracy konieczny jest stabilny stan zdrowia, nienaganna sprawność fizyczna i dobry wzrok. Geodetę powinna cechować cierpliwość, skrupulatność, sumienność, podzielność uwagi, dobra pamięć wzrokowa, a także zmysł przestrzenny i zdolność koncentracji.
Geodezję i kartografię można studiować na uczelniach technicznych, przyrodniczych, uniwersytetach oraz w wybranych niepublicznych szkołach wyższych. Studia są dwustopniowe, zawodowe i magisterskie.
Geodezja i kartografia - specjalności
Uczelnie oferują różnorodne specjalności do wyboru w toku studiów. Przykładowe to:
- geodezja i nawigacja satelitarna
- geodezja inżynieryjno - przemysłowa
- kataster i gospodarka nieruchomościami
- fotogrametria i teledetekcja
- kartografia i systemy informacji geograficznej
- systemy informacji przestrzennej
- geoinformatyka
- goedezja rolna, leśna i inżynieria majątkowa
- geodezja gospodarcza i gospodarka nieruchomościami.
- geodezja urządzeniowo - rolna i wycena nieruchomości
- geodezyjne pomiary specjalne
- fotogrametria w opracowaniach numerycznych
- GPS w zastosowaniach inżynieryjnych
- geodezyjne urządzenia przestrzeni.
Geodezja i kartografia - przedmioty na studiach
W programie nauczania wiele przedmiotów realizowanych jest w formie zajęć terenowych. Dotyczą one geodezyjnych pomiarów szczegółowych, geodezji inżynieryjne czy podstaw katastru.
Wybrane przedmioty nauczania na kierunku geodezja i kartografia:
ekonomia, etyka i propedeutyka zawodu, wychowanie fizyczne, matematyka wyższa, statystyka matematyczna, fizyka, geometria wykreślna, grafika inżynierska, informatyka w geodezji, podstawy nauk o ziemi, gleboznawstwo, podstawy budownictwa, prawo geodezyjne, geodezja, geodezja inżynieryjna, rachunek wyrównawczy, elektroniczna technika pomiarowa, geodezja satelitarna, geodezja wyższa, kartografia, fotogrametria i teledetekcja, kataster nieruchomości, SIT (system informacji o terenie), podstawy integracji europejskiej, ochrona środowiska przyrodniczego człowieka, podstawy planowania przestrzennego i projektowania urbanistycznego, podstawy fotogrametrii, podstawy wizualizacji kartograficznych.
Warto już w trakcie studiów, o ile to możliwe, podjąć pracę nawet za niewielkie wynagrodzenie, ale zdobyte doświadczenie procentuje później na konkurencyjnym rynku pracy.
Praca po Geodezji
Absolwenci kierunku Geodezja i kartografia są przygotowani do pracy w firmach geodezyjnych zajmujących się pomiarami, sporządzaniem dokumentacji geodezyjnej, obsługujących procesy inwestycyjne i budowlane, biurach projektów, instytutach naukowo-badawczych, szkolnictwie wyższym. Ich wiedza zostanie wykorzystana w firmach budowlanych, górniczych, poszukiwawczych.
Są kompetentni do zajmowania stanowisk w urzędach gminnych, miejskich, wojewódzkich, jednostkach administracji publicznej. Mogą prowadzić własną działalność gospodarczą świadcząc usługi geodezyjne lub z wiązane z gospodarką nieruchomościami, czy pracować w wydawnictwach kartograficznych.