Internet dla studenta - mobilny czy stacjonarny?
Jesteś studentem i szukasz Internetu, ale nie wiesz na jaką ofertę się zdecydować? Zastanawiasz się jaki typ łącza wybrać i jakie aspekty wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności? W tym artykule podpowiadamy, czym należy się kierować przy wyborze Internetu dla studenta, a także gdzie znaleźć najlepsze oferty.
Na co zwrócić uwagę szukając Internetu dla studenta?
Internet dla studenta powinien być szybki, niezawodny i możliwie niedrogi. Na szczęście w większości miast akademickich wszystkie te warunki są możliwe do spełnienia. Pomimo tego, że do podstawowych zadań wystarczy Ci już Internet od prędkości 20 Mb/s, dla studentów polecane są szybsze łącza, o prędkości co najmniej 100 Mb/s. Studenci korzystają z Internetu nie tylko do przeglądania social mediów i komunikacji ze znajomymi. Wyższą prędkość odczujesz zwłaszcza oglądając filmy i seriale w wysokiej jakości, czy uczestnicząc w wydarzeniach lub zajęciach online. Szybkie łącze przydaje się również w przypadku ściągania dużych plików, na przykład prezentacji czy materiałów do nauki.
Jeśli chcesz wysyłać duże pliki za pośrednictwem sieci, bardzo istotna będzie prędkość wysyłania (upload). Nie jest ona tak ważna w przypadku przesyłania dokumentów doc czy innych, lżejszych paczek danych. Jeśli jednak planujesz wysyłanie dużych plików audio, wideo, projektów graficznych czy większych prezentacji, powinieneś poszukać oferty z wysoką wartością uploadu.
Dla wielu studentów bardzo istotna może być kwestia długości trwania umowy na Internet. Jeśli wynajmujesz mieszkanie tylko na czas studiów, nie powinieneś decydować się na długookresowe zobowiązania. Dobrą opcją jest umowa na czas nieokreślony, którą można zerwać w każdym momencie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Najlepszą możliwością jest jednak Internet z umową na 9 miesięcy, który okresowo pojawia się w ofertach operatorów jako propozycja specjalna dla studentów.
Warto wiedzieć, że nie musisz być właścicielem domu lub mieszkania żeby podpisać umowę na Internet. W przypadku wynajmowanych mieszkań będziesz jednak potrzebował pozwolenia właściciela na wszelkie prace ingerujące w strukturę budynku. Należy do nich na przykład wiercenie ścian w celu ułożenia kabli od Internetu.
Internet stacjonarny czy mobilny - jaki wybrać dla studenta?
Czy Internet mobilny dla studenta to dobry wybór? O ile “mobilność” łącza nie jest dla Ciebie bardzo ważna, sugerujemy raczej wybór Internetu stacjonarnego. Dlaczego? Internet mobilny jest mniej stabilny, charakteryzuje się wyższym pingiem i ma gorszy stosunek ceny do prędkości niż łącze stacjonarne. Ponadto Internet mobilny zwykle jest obarczony kłopotliwym limitem danych do wykorzystania w czasie jednego miesiąca. Jego jedyną istotną przewagą jest możliwość korzystania z zasobów sieci w dowolnym miejscu, które znajduje się w zasięgu Twojego operatora. Wspomniane wady, takie jak limit danych, mniejsza stabilność i niższa prędkość łącza sprawiają jednak, że takie rozwiązanie jest mniej praktyczne dla większości użytkowników. Jeśli bardzo zależy Ci na łączu mobilnym, lepiej wykupić dodatkowo niedrogi pakiet Internetu do użytku poza domem, a jako główne łącze wykorzystywać łącze stacjonarne.
Internet stacjonarny to przede wszystkim znacznie większa stabilność łącza. Jego prędkość nie jest bowiem tak zależna od zasięgu czy warunków atmosferycznych, jak ma to miejsce w przypadku Internetu mobilnego. Do tego, łącza stacjonarne charakteryzują się dużo wyższymi prędkościami, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na technologię światłowodową. Trzeba jednak pamiętać, że Internet stacjonarny często nie jest dostępny na wsi i w mniejszych miejscowościach. Na szczęście w miastach studenckich, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Gdańsk, nie ma problemu z dostępnością nawet w przypadku łączy światłowodowych.
Najlepsze oferty Internetu dla studenta
Jeśli jesteś studentem i szukasz ofert Internetu, warto polować na propozycje dedykowane właśnie dla studentów. Pojawiają się one sezonowo u największych operatorów. Można się ich spodziewać zwłaszcza w okresie od sierpnia do października. Zwykle charakteryzują się krótszym okresem trwania umowy (9 miesięcy) i niższą ceną.
Jeśli nie chcesz czekać na oferty specjalne. Sugerujemy skorzystać z ofert z umową na czas nieokreślony. Polecamy przede wszystkim Internet stacjonarny, o prędkości co najmniej 100 Mb/s. Jeśli masz możliwość zakupu Internetu światłowodowego o prędkości ok. 300 Mb/s, będzie to świetny wybór. Takie łącze będzie nie tylko szybkie i stabilne, ale także przesadnie nie obciąży ograniczonego, studenckiego budżetu.
Pamiętaj, że zawsze aktualne oferty Internetu dla studenta, dostępne w Twojej okolicy, znajdziesz dzięki porównywarce Teletropiciel. Umożliwia ona wyszukanie, porównanie i zamówienie ofert w najlepszej możliwej cenie.