Jak przygotować się do pierwszej sesji egzaminacyjnej na studiach?
Choć w czasach pandemii sesje egzaminacyjne będą przeprowadzane online, to przygotowanie do egzaminów zasadniczo nie różni się od tego w latach poprzednich. Podrzucamy kilka pomysłów na to, jak przeżyć swoją pierwszą sesję na studiach.
Przede wszystkim dobry plan
Studenci pierwszego roku bardzo często zastanawiają się, jak wygląda sesja i czym różni się ona np. od matury. Plotki głoszą i straszą, że każdy egzamin to „mała matura”. Nie jest to w większości przypadków prawda. Oczywiście na każdym kierunku zdarzają się przedmioty zakresem obejmujące bardzo dużą ilość materiału lub egzaminatorzy wymagający dokładnego zapamiętywania dosłownie całych partii z książek. W większości przypadków jednak wystarczy zwyczajne opanowanie zakresu wiedzy z wyznaczonych, konkretnych źródeł.
Na początku warto sobie zrobić kalendarium egzaminów i zaliczeń. Wpisać do kalendarza lub aplikacji do planowania i zobaczyć ile tego jest. Potem określić kolejność zdawania tj. który egzamin jest pierwszy, ile egzaminów jest do zaliczenia w sesji, które przedmioty wymagają więcej czasu na naukę. Na podstawie takiej rozpiski można zacząć układać dokładny plan nauki. Sposoby są różne np. niektórzy uczą się tylko do jednego zaliczenia na raz, inni wszystkiego po trochu przez całą sesję. Przyjęcie konkretnego sposobu nauki zależy od indywidualnych upodobań.
Jest jeszcze jedna ważna kwestia. Oprócz egzaminów zaliczyć należy jeszcze ćwiczenia. Bardzo często warunkiem dopuszczającym do egzaminu jest zaliczenie ćwiczeń. Dla osób na kolejnych latach studiów to oczywistość, jednak pierwszoroczniacy czasami o tym nie wiedzą lub zapominają. Brak takiego zaliczenia już na starcie formalnie eliminuje niektórych, nawet dobrze przygotowanych studentów.
„Wywiad” i współpraca
Przed nauką warto zawsze podpytać osoby z wyższych lat, co było na poprzednich egzaminach, na co zwrócić szczególna uwagę i jakie są zagadnienia, które na pewno się pojawią. Warto dotrzeć do grup na Facebook’u lub innych miejsc związanych z danymi kierunkami studiów i tam pytać. W takich miejscach często można znaleźć bardzo cenne rzeczy - udostępnione pytania egzaminacyjne z lat poprzednich, a także notatki z zajęć.
Wspólna nauka też bardzo pomaga. Umawiając się na wspólne video z ludźmi z roku, w celu powtórzenia materiału, automatycznie rezerwujesz sobie czas na naukę, z którego trudniej jest zrezygnować lub przełożyć go na inny termin. Dodatkowo podczas takich spotkań wzajemnie możecie wyjaśnić sobie trudniejsze zagadnienia. Zarówno słuchanie innych, jak i wyjaśnianie komuś materiału to doskonały sposób na uporządkowanie wiedzy.
Kontrola stresu
Sesja, szczególna ta pierwsza, jest zazwyczaj bardzo stresująca. Dlatego warto nauczyć się jak kontrolować zdenerwowanie. Tu przydać się może świadomość tego, że jest się dobrze przygotowanym, a także wiedza, że ewentualna porażka w pierwszym terminie to nie koniec świata - zawsze można podejść do egzaminu jeszcze raz.
Więcej o technikach radzenia sobie ze stresem znajdziesz w artykule na naszym portalu pt. Strach ma wielkie oczy, czyli jak pokonać stres.
Sesja nie trwa wiecznie i jest to tylko okres, gdzie trzeba ograniczyć inne aktywności i skupić się na nauce. Jednak ten czas zawsze się kończy i można powrócić do dawnych przyzwyczajeń i spędzać czas w dowolny, ulubiony sposób.