Które kierunki studiów najpopularniejsze?
Zarządzanie, budownictwo, pedagogika, prawo, informatyka oraz ekonomia znalazły się w czołówce najpopularniejszych kierunków studiów w roku akademickim 2011/2012.
W roku akademickim 2011/2012 najpopularniejszym kierunkiem studiów okazało się zarządzanie, gdzie liczba kandydatów wyniosła ponad 37,7 tys.
Tylko o 18 proc. maturzystów mniej ubiegało się o indeks budownictwa czy pedagogiki. Choć słychać głowy, że absolwenci pedagogiki mają problem ze znalezieniem pracy, nie odstrasza to w żadnej mierze kandydatów, a raczej kandydatek, bo głownie dziewczęta wybierają ten kierunek.
Na wysokim miejscu pod względem popularności uplasowały się prawo, informatyka oraz ekonomia. Te typy nie dziwią, od lat niezmiennie zachowują wysokie pozycje w rankingach popularności. Należą do grupy stosunkowo wymagających propozycji - aby przejść przez sito rekrutacyjne dostać się na studia, należy zdać dobrze maturę z przedmiotami na rozszerzeniu.
Kierunki społeczne, takie jak dziennikarstwo, socjologia, stosunki międzynarodowe, kulturoznawstwo znalazły się w drugiej i trzeciej dziesiątce zestawienia i – z wyjątkiem dziennikarstwa – zanotowały spadek kandydatów w stosunku do poprzedniego roku akademickiego. Spadek zainteresowania można tłumaczyć problemami absolwentów ze znalezieniem zatrudnienia po ukończeniu kształcenia oraz niezadowalającymi wynagrodzeniami.
Dużą popularnością cieszą się kierunków ścisłe: inżynierii środowiska, zarządzania i inżynierii produkcji, mechaniki i budowy maszyn. Coraz bardziej pożądane stają się studia inżynierskie i wszystkie prognozy wskazują, że najbliższe lata będą się związać z rosnącym popytem na studia techniczne, inżynierskie, ścisłe.
Pośnie popularność studiów filologicznych, zarówno tych popularnych, jak i niszowych . Aby studiować filologię angielską, trzeba było pokonać średnio 3,5 osoby. Podobnym uznaniem cieszyła się filologia włoska.
Bardzo duże zainteresowanie dotyczyło języka hiszpańskiego. gdzie liczba kandydatów na jedno miejsce wyniosła 7,5.
Rekordowe wskaźniki odnotowały także filologie unikatowe, jak japonistyka (13,1), filologia szwedzka (7,1) oraz arabistyka (6,9).
Jakie studia wybrać?
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ