Najpopularniejsze kierunki oraz uczelnie 2012/2013
Choć rekrutacja 2012/2013 dawno za nami, warto zerknąć na archiwalne zestawienia popularności studiów. Pojawianie się wielu tych samych kierunków w czołówce bieżących rankingów świadczy o ich ponadczasowości, uniwersalności i optymistycznych perspektywach na rynku pracy po ukończeniu tych studiów.
Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego najbardziej obleganą uczelnią w roku akademickim 2012/2013 była po raz piąty Politechnika Warszawska
Z kolei najpopularniejszym kierunkiem studiów była informatyka. To właśnie informatyka dominowała w tegorocznym konkursie na tzw. kierunki zamawiane. W zeszłym roku wybrało ją 27 625 kandydatów, w tym już 30 639 kandydatów. Ten trend wydaje się nie słabnąć, wręcz zyskuje na sile. Wszystko wskazuje na to, że studia techniczne, inżynierskie będą się cieszyły dużą popularnością w najbliższych latach. Również prognozy specjalistów z zakresu rynku pracy pokazują, że absolwenci właśnie studiów technicznych będą mogli liczyć na najatrakcyjniejsze warunki zatrudnienia.
Drugie miejsce pod względem popularności kierunków zajmuje zarządzanie (ponad 27 tys. kandydatów), a trzecie miejsce - prawo (blisko 25 tys. kandydatów). Czwarte miejsce zajęło z kolei budownictwo (ponad 24 tys.kandydatów).
Te wskazania nie przyniosły niespodzianek - wszystkie propozycje od lat zajmują wysokie lokaty w rankingu popularności kierunków studiów.
Które kierunki najpopularniejsze?
Kolejne miejsca (po wskazanym powyżej kierunkach studiów) zajęły następujące propozycje kształcenia:
- pedagogika (ponad 20 tys.kandydatów)
- ekonomia (ponad 20 tys.kandydatów)
- inżynieria środowiska (ponad 18 tys. kandydatów)
- zarządzanie i inżynieria produkcji (ponad 17 tys.kandydatów)
- finanse i rachunkowość (ponad 17 tys.kandydatów)
- mechanika i budowa maszyn (ponad 17 tys.kandydatów)
- gospodarka przestrzenna (ponad 16 tys. kandydatów)
- automatyka i robotyka (ponad 15 tys.kandydatów)
- psychologia (ponad 15 tys.kandydatów)
- administracja (ponad 14 tys.kandydatów)
- turystyka i rekreacja (ponad 13 tys. kandydatów)
Coraz większą popularnością cieszą się takie kierunki jak: automatyka i robotyka, energetyka, biotechnologia czy zarządzanie i inżynieria produkcji. To pokazuje niesłabnącą popularność kierunków ścisłych i technicznych.
Które uczelnie najpopularniejsze?
W pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni są aż cztery politechniki:
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Gdańska
- Politechnika Poznańska
- Politechnika Łódzka
To właśnie uczelnie techniczne okazały się najchętniej wybieranym przez kandydatów typem studiów. Za nimi znalazły się uczelnie rolnicze, które wyprzedziły w rankingu popularności uniwersytety i uczelnie wychowania fizycznego.
Miano najbardziej obleganej uczelni w kraju piąty rok z rzędu przypadło Politechnice Warszawskiej. Na każde wolne miejsce na studiach przypadało tam 8,9 kandydata (w roku 2009 - 8, w 2010 - 8,6, a w 2011 - 8,7). Łącznie o przyjęcie na studia na PW starało się ponad 57 tys. kandydatów z całej Polski, w porównaniu do ubiegłorocznych 54 tysięcy.
Wśród uczelni niepublicznych najczęściej wybieranych przez maturzystów wybierających się na studia stacjonarne znalazła Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie (2061 kandydatów), która obroniła swoje miejsce sprzed roku.
Najwięcej kandydatów (3946 osób) na studia w trybie niestacjonarnym miała w tym roku Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu, która awansowała z zeszłorocznego trzeciego miejsca.
W roku akademickim 2012/2013 przyjęto na studia 549 443 osób, z czego 416 333 na uczelnie publiczne oraz 133 110 osób na uczelnie niepubliczne.
Gdzie na studia - trudne wybory
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Typy studiów znajdziecie TUTAJ
Kierunki studiów opisane są TUTAJ
Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną prezentujemy TUTAJ
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów - TUTAJ
Studia podyplomowe - szukaj TUTAJ