Matura poprawkowa 2023
Jeśli egzamin maturalny nie poszedł zgodnie z oczekiwaniami, jest szansa, aby jeszcze w tym samym roku napisać poprawkę i uzyskać świadectwo dojrzałości. Kto może przystąpić do poprawki z matury? Kiedy odbędą się egzaminy? Co można poprawiać?
Egzamin maturalny to niewątpliwie ogromny stres. Pomimo wielomiesięcznych przygotowań, wytężonej pracy zdarza się, że coś pójdzie nie tak, jak byśmy oczekiwali. Oblana matura to z pewnością nie jest scenariusz, który chcielibyśmy zrealizować. Gdy jednak taka sytuacja się zdarzy, warto szukać rozwiązań.
Ile procent, żeby zdać maturę?
Warunkiem zdania matury i uzyskania świadectwa jest:
- przystąpienie do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego
- uzyskanie co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz w części pisemnej oraz
- przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia).
Wybrany przedmiot dodatkowy nie wpływa na fakt zdania matury lub nie. Nie zmienia to faktu, że w formule 2023 trzeba go zdawać, ale niekoniecznie zdać. To stan prawny na teraz. W planach jest wprowadzenie progu zdawalności.
Odwołanie od wyniku matury
Jeżeli masz przeczucie, że maturę napisałeś wystarczająco dobrze, a mimo wszystko jej nie zaliczyłeś, skorzystaj z prawa do odwołania.
Maturzysta może się odwołać od wyniku egzaminu, ale najpierw musi zgłosić chęć obejrzenia swojej pracy. Zgłoszenie do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej najlepiej wysłać od razu po zapoznaniu się z wynikiem matury. Podczas wizyty w OKE można porównać swoje odpowiedzi z kluczem. Jeżeli punktacja się nie zgadza, bo została źle podliczona lub jeśli uważasz, że Twoja odpowiedź jest poprawna, a nie została uznana, to możesz napisać odwołanie od wyników matury. W piśmie tym należy uzasadnić, dlaczego ocena jest zaniżona.
Jeżeli w wyniku przeprowadzonej weryfikacji suma punktów zostanie podwyższona, dyrektor OKE ustali nowy wynik egzaminu maturalnego i wyda nowe świadectwo lub aneks. Jest także kolejna instancja, o ile odwołanie nie przyniosło skutku - Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego złożone z ekspertów, którzy ponownie oceniają pracę maturalną.
Matura poprawkowa 2023
Jeżeli jednak definitywnie z jednego z przedmiotów obowiązkowych nie uzyskasz wymaganego minimum 30%, możesz pisać poprawkę jeszcze tego samego roku, w sierpniu. Kilkanaście tygodni wzmożonej nauki powinno przyczynić się do zdania poprawki.
Przedmioty na poprawkę
Maturę poprawkową można zdawać tylko z jednego z przedmiotów obowiązkowych, czyli:
- języka polskiego
- matematyki
- języka obcego nowożytnego
w części pisemnej na poziomie podstawowym lub
- języka polskiego
- języka obcego nowożytnego (i języka mniejszości narodowych)
w części ustnej bez wskazywania poziomu.
Na egzaminie w tym trybie nie można poprawiać kiepsko zdanych przedmiotów dodatkowych, z których uzyskało się niesatysfakcjonującą liczbę punktów.
Jeżeli nie zdałeś matury z więcej niż jednego przedmiotu, musisz czekać na kolejną turę matur w następnym roku. Zamiast świadectwa uzyskujesz wówczas informację o wynikach.
Matura poprawkowa 2023 – terminy
Część pisemna egzaminu poprawkowego przewidziana jest 22 sierpnia 2023 roku.
Część ustna – 21 sierpnia 2023 roku.
Informacja o miejscu zdawania egzaminu poprawkowego będzie opublikowana na stronie właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie do 10 sierpnia 2023 roku.
Ogłoszenie wyników matury poprawkowej nastąpi 8 września 2023 roku. Wtedy też zostaną przekazane szkołom świadectwa, aneksy i informacje o wynikach z możliwością ich odbioru w tym dniu.
Chcesz poznać wszystkie terminy matur?
Sprawdź szczegóły w Kalendarzu maturzysty.
Dostanę się na studia?
Warunkiem przystąpienia do rekrutacji do szkół wyższych jest oczywiście posiadanie świadectwa dojrzałości.
Choć wrzesień to czas zakończonej głównej rekrutacji, uzyskanie świadectwa maturalnego dopiero teraz nie zamyka jeszcze drogi na studia. Często trwa jeszcze nabór na wybranek kierunki studiów niestacjonarnych, uczelnie niepubliczne przyjmują dokumenty najczęściej do pierwszych dni października, można sprawdzać ofertę naborów uzupełniających na studiach stacjonarnych uczelni publicznych.
Przeczytaj więcej o drugim naborze na studia.
Co zrobić, jeśli nie dostałeś się na wymarzone studia?
Od tego, jakie uzyska się wyniki na maturze, zależy powodzenie podczas naboru na poszczególne kierunki studiów. Dowiedz się więcej o progach punktowych.
Jeżeli nie wiesz, na jaki kierunek studiów się zdecydować - polecamy zapoznać się z Poradnikiem dla Maturzysty.
Zobacz różne Typy studiów dostępne w Polsce.
Poznaj oferowane przez uczelnie Kierunki studiów.
Sprawdź Miasta akademickie wraz z ofertą edukacyjną.
Wyszukiwarka uczelni, kierunków, typów studiów dostępna jest w sekcji Baza Uczelni
Zaplanuj na przyszłość Studia podyplomowe