Jakiego artykułu szukasz?

Najlepiej płatne branże w Polsce

Od dawna dużo mówi się o kryzysie w gospodarce. Tymczasem są branże, w których można zarobić bardzo duże pieniądze. Sprawdź, gdzie otrzymuje się naprawdę wysokie płace.

Najlepiej płatne branże w Polsce

Branża IT od wielu lat jest gwarancją dobrych zarobków. Mediana płac w IT wyniosła w 2020 roku ponad 7 000 PLN brutto. Wysokie płace, około 6 000 PLN, otrzymywali również pracownicy bankowości, telekomunikacji oraz ubezpieczeń.


Praca w IT najwyżej opłacana

Z badań firmy Sedlak & Sedlak, monitorującej rynek wynagrodzeń wynika, że w 2020 najwyższe płace otrzymywali zatrudnieni w branży IT. Mediana zarobków w tym sektorze wyniosła 7 000 zł miesięcznie. Mediana oznacza, że połowa ankietowanych zarabia powyżej, a połowa poniżej tej kwoty. Drugie miejsce wśród najlepiej płatnych branż przypadło bankowości (ponad 6 800 zł), a trzecie telekomunikacji (6 075 zł).

Te sektory od kilku lat okupują trzy najwyższe miejsca w rankingu. Za wysokie zarobki w wymienionych branżach odpowiedzialne są przede wszystkim kompetencje i wiedza. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku IT i telekomunikacji, gdzie konieczne jest stricte techniczne wykształcenie i ciągłe doskonalenie oraz rozwijanie umiejętności. Zapotrzebowanie na specjalistów IT potwierdzają przedstawiciele branży. Należy oczekiwać, że niezależnie od dekoniunktury zapotrzebowanie na informatyków będzie się utrzymywać.

Równie wysoko w zestawieniu plasują się ubezpieczenia, energetyka, przemysł ciężki czy usługi dla biznesu, przemysł lekki, budownictwo, media-wydawnictwa-reklama-PR. W tych branżach mediana przekracza 5 000 zł


Najniższe zarobki

Podobnie w branżach najgorzej opłacanych zmiany są niewielkie i pewne tendencje utrzymują się od lat. Mediana zarobków poniżej 4 500 zł jest w sektorze publicznym, służbie zdrowia, usługach dla ludności, nauce i szkolnictwie oraz kulturze i sztuce i wynosi odpowiedni: 4 440 zł, 4 366 zł, 4 075 zł, 4 075 zł oraz 4000 zł


Firmy polskie a zagraniczne

Przy wyborze pracodawcy warto również zwrócić uwagę na jego krajowe bądź zagraniczne pochodzenie. Z badań firmy Sedlak & Sedlak, wynika, że zatrudnieni w polskich firmach zarabiają aż 35 proc. mniej niż pracownicy zagranicznych koncernów. Mediana wynagrodzeń w polskich przedsiębiorstwach wynosi 4 600 zł i jest o 1 900 zł niższa od tego, co oferują korporacje z zagranicznym kapitałem.

Jeśli chodzi o najlepiej płatne stanowiska, to nadal najlepiej opłacani są pracownicy wyższego szczebla, tacy jak dyrektorzy czy członkowie zarządu. W przypadku tych pierwszych mediana wynagrodzeń w 2020 roku wynosiła 13 710 złotych.

Zagraniczne firmy są w stanie zapłacić pracownikom wysokiego szczebla nawet 30 tysięcy złotych brutto miesięcznie i więcej. Oprócz standardowej pensji otrzymują oni także dodatki. Telefon i auto służbowe z możliwością wykorzystania do celów prywatnych oraz opieka medyczna to standard. Często na najwyższych szczeblach zarządzania firmy oferują swoim menedżerom procent od zysku firmy lub opcje na akcje.

Tytuł magistra często nie wystarczy, żeby zdobyć pracę na wysokim szczeblu z pensją rzędu kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Istotnym punktem w CV dyrektora i menedżera wysokiego szczebla są studia MBA. Osoby na wysokich stanowiskach powinny również umiejętnie przekazywać wiedzę swoim współpracownikom i zręcznie delegować zadania na niższy szczebel zarządzania.

Źródło: Wynagrodzenia.pl


Powiązane treści

Czy umowa o pracę jest lepsza niż zlecenie?
Czy umowa o pracę jest lepsza niż zlecenie?
Etat czy własna firma?
Etat czy własna firma?
Najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce
Najatrakcyjniejsi pracodawcy w Polsce
Zarobki specjalistów i managerów w Polsce
Zarobki specjalistów i managerów w Polsce
Biurowe ABC z przymrużeniem oka
Biurowe ABC z przymrużeniem oka
Wizerunek zawodowy pracownika w sieci
Wizerunek zawodowy pracownika w sieci
Spójrz na siebie, jak na markę
Spójrz na siebie, jak na markę
Mądrze negocjuj podwyżkę
Mądrze negocjuj podwyżkę
Babski biznes, czyli kobieca przedsiębiorczość w akcji
Babski biznes, czyli kobieca przedsiębiorczość w akcji
Polskie firmy płacą mniej od zagranicznych
Polskie firmy płacą mniej od zagranicznych

Komentarze (0)

brak komentarzy…
Uniwersytet Wirtualnej Edukacji
Politechnika Łódzka
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku
Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University, Filia w Tarnowie
Collegium Polonicum w Słubicach, UAM w Poznaniu
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni
Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu
Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania w Łodzi
Uczelnia Społeczno - Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego
WIT Wyższa Szkoła Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie
Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu
Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu