Nowe kierunki studiów - rekrutacja 2020/2021
Prezentujemy nowości edukacyjne w ofercie szkół wyższych. Zobacz, jakie kierunki studiów przygotowały uczelnie na rok akademicki 2020/2021.
Jakie studia wybrać? - takie pytania stawiają sobie maturzyści i zapobiegliwi uczniowie niższych klas szkół średnich.
Masz mętlik w głowie? Nie możesz się zdecydować, czy bliższe są Ci studia filologiczne czy ekonomiczne? Stawiasz na politechniczne propozycje techniczne? A może myślisz o konkretnym zawodzie – prawnika, lekarza, weterynarza?
Przy wyborze decydująca będzie lokalizacja uczelni, jej typ, status szkoły publicznej lub niepublicznej. Pomożemy Ci podjąć decyzję.
Skorzystaj z naszej wyszukiwarki i znajdź najbardziej odpowiadający kierunek.
Może będziesz kierować się popularnością pewnych studiów, która sugeruje, że takie wykształcenie jest w cenie na rynku pracy lub postawić na nowości.
Zebraliśmy informacje na temat nowych propozycji kształcenia podczas rekrutacji 2020/2021.
Nowe kierunki studiów
Przyjrzeliśmy się wybranym ośrodkom akademickim i uczelniom. Zobaczcie, czy wśród tegorocznych nowości są kierunki, które Was zainteresują?
Nowości na uczelniach w Poznaniu?
Uniwersytet Adama Mickiewicza uruchamia nowe kierunki w języku angielskim: European Legal Studies oraz Liberal Arts and Sciences. Amatorów poznawania odmiennych kultur i języków obcych zainteresują z pewnością Filologie regionów czy Filologia skandynawska.
Z kolei Tłumaczenia ustne oraz Sztuka pisania to propozycje dla absolwentów studiów pierwszego stopnia. Podobnie jak kierunek Aplikacje Internetu rzeczy – interdyscyplinarne studia realizowane przy współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym.
Uniwersytet Przyrodniczy przygotował dla kandydatów Geotechnolgie, hydrotechnikę, transport wodny.
Inżynierię lotniczą w specjalnościach pilotaż statków powietrznych oraz silniki lotnicze i płatowce można studiować na Politechnice Poznańskiej.
Studia w Warszawie – nowe kierunki
Od roku akademickiego 2020/2021 możliwe będzie studiowanie na Uniwersytecie Warszawskim Filologii fińskiej jako oddzielnego kierunku.
Atrakcyjną specjalność realizowaną w języku angielskim przygotowała na kierunku Geodezja i kartografia Politechnika Warszawska. Możecie wybrać mobile mapping and navigation systems. To szansa dla kandydatów do pracy w korporacjach zajmujących się przetwarzaniem i analizą danych geoprzestrzennych czy w centrach zarządzania kryzysowego.
Kolejna niepubliczna szkoła wyższa w tym mieście rekrutuje na Kierunek lekarski. Oferta Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie to alternatywa dla Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Czym zaskoczy Trójmiasto?
Uniwersytet Gdański zaplanował kilka kierunków w języku angielskim. Quantum Information Technology oraz Business Informatics to kierunek oraz specjalność realizowane na poziomie drugiego stopnia. Podobnie jak Zarządzanie i komunikacja w sztukach scenicznych. Maturzyści mogą rozważyć studia inżynierskie na Hydrografii morskiej, realizowane przy współpracy z Akademią Marynarki Wojennej.
Uruchomienie przez Sopocką Szkołę Wyższą kierunku Wzornictwo uczyniło tę uczelnię jedyna na Pomorzu, która ma w swojej ofercie wszystkie studia projektowe.
Wrocław – nowości na uczelniach
Uniwersytet Wrocławski przyciąga absolwentów studiów pierwszego stopnia anglojęzycznymi studiami Administration in International Organizations oraz - już w języku polskim – Kryminologią prawniczą (również na poziomie drugiego stopnia).
Politechnika Wrocławska stawia na perspektywiczne umiejętności i będzie kształcić na kierunku Odnawialne źródła energii. Inżynierowie z wiedzą z zakresu budowania instalacji OZE, magazynowania i przesyłu i wykorzystywania energii są obecnie w cenie. Inną nowością uczelni jest Lotnictwo i kosmonautyka.
Łódź kształci pasterzy?
Wydział Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego uruchamia studia, których absolwenci będą ekspertami w obszarze nowoczesnej technologii cyfrowej i jej zastosowań w biznesie. Nowy kierunek Automatyzacja procesów biznesowych kształci programistów (pasterzy) – ich zadaniem będzie sterowanie i kontrolowanie pracy wykonywanej przez roboty, czyli programy komputerowe automatycznie realizujące pewne powtarzalne zadania urzędnika czy ekonomisty.
Inne kierunki, które po raz pierwszy pojawią się na tej uczelni to przykładowo Ekomiasto, Studia polsko-niemieckie, Informacja w środowisku cyfrowym, Twórcze pisanie czy Biologia kryminalistyczna.
Szczecin stawia na nowości
Uniwersytet Szczeciński w tym roku przyciąga kandydatów nowymi kierunkami. W ofercie studiów pierwszego stopnia znalazły się Social science (w języku angielskim), Socjotechnika i oddziaływanie społeczne, Edukacja artystyczna, Prawo Internetu i ochrony informacji czy Prawo służb mundurowych.
Posiadacze dyplomu licencjata mogą na tej uczelni kontynuować kształcenie na nowych kierunkach takich jak Animacja kultury, Prawo medyczne, Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna z rozszerzoną edukacją artystyczną oraz Studia pisarskie. Ta ostatnia propozycja to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na umiejętności w zakresie redagowania treści publikowanych m.in. w mediach społecznościowych. Absolwenci będą mogli podjąć pracę jako pisarze, redaktorzy czy tak popularni obecnie blogerzy.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny przygotuje specjalistów w bardzo zawężonej dziedzinie. Absolwenci Inżynierii pojazdów bojowych i specjalnych będą podejmować wyzwania, jakie stawia eksploatacja nowoczesnych pojazdów, w które wyposażone są Siły Zbrojne RP, Straż Pożarna i Policja. Z kolei kierunek Inżynieria Produkcji w Przemyśle 4.0, realizowany w systemie dualnym, to odpowiedź na zadania stawiane przez dynamicznie zmieniające się otoczenie społeczno-gospodarcze.
Co nowego na studiach w Krakowie?
Potencjał w kształceniu kadr dla branży winiarskiej dostrzegł Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Winogrodnictwo i enologia to studia drugiego stopnia przygotowujące specjalistów zajmujących się uprawą winorośli oraz przetwórstwem winogron, kontrolą jakości i marketingiem win gronowych.
Rekrutacja – nowe kierunki studiów
Ten krótki przegląd niektórych ośrodków akademickich pokazuje, że kandydaci na studia muszą być czujni i na bieżąco obserwować zmiany w serwisach rekrutacyjnych szkół wyższych.
Analizując ofertę wybranych uczelni można zaobserwować tendencję, że pewne specjalności zyskują status kierunku studiów.
Uczelnie stawiają na kształcenie w języku angielskim. Uruchamiają już istniejące studia w tym właśnie języku lub prześcigają się w chwytliwych z punktu widzenia perspektyw zawodowych nowościach.
Nowości uczelniane są barometrem sytuacji na rynku pracy. Uczelnie dostosowują swoją ofertę do oczekiwań pracodawców tak, aby kształcić specjalistów gotowych sprostać zmieniającym się wymaganiom, postępowi, rozwojowi w różnorodnych dziedzinach.
Chcesz poznać szczegółową ofertę poszczególnych uczelni? Sprawdź studia w swoim mieście.
Szukasz informacji o konkretnych kierunkach? Czytaj więcej na naszym Portalu.