Objadanie się źle wpływa na mózg
Świadome odżywianie to dla wielu temat tabu. Jedzenie jest przyjemnością, a liczne spotkania towarzyskie, święta, wakacje, ale też stres, problemy staja się okazja do niekontrolowanego podjadania.
Nie podjadaj - to nie służy zdrowiu
Łakomstwo i zwykłe obżarstwo przyspieszają starzenie się mózgu. Z kolei ograniczenie jedzenia aktywizuje nasz organizm do zachowania młodości.
Takie są wyniki badań opublikowanych przez pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Związane z objadaniem się choroby metaboliczne, głównie otyłość i cukrzyca, niekorzystnie wpływają na mózg. Spowalniają jego funkcjonowanie, przyspieszają starzenie, zwiększają podatność na choroby degeneracyjne typowe dla starszego wieku, jak choroba Alzheimera czy Parkinsona.
Natomiast ograniczenie kaloryczności diety pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu, w tym mózgu, i ograniczyć obumieranie neuronów.
Badania nie kłamią
Badania prowadzone przez pięć tygodni na myszach dowiodły, że ograniczenia kalorii w ich w diecie o 30 procent, przedłuża życie gryzoniom oraz pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu w zakresie zapamiętywania, uczenia się oraz kontroli reakcji lękowych.
Myszy na mniej odżywczej diecie nie stają się otyłe, nie chorują na cukrzycę, są też bardziej sprawne pod względem poznawczym, lepiej zapamiętują oraz są mniej agresywne. Ponadto, nie rozwija się u nich choroba Alzheimera albo dochodzi do tego znacznie później niż u przekarmionych gryzoni, a jej objawy są łagodniejsze.
Może więc warto wziąć przykład z powyższego doświadczenia na gryzoniach i ograniczyć liczbę kalorii w imię zachowania zdrowia, dobrego samopoczucia i jasności umysłu?
Jeśli takie argumenty Was nie przekonują, pomyślcie o aspekcie estetycznym. Nikt nie lubi nadprogramowych kilogramów, a życie osób otyłych zwyczajnie staje się trudniejsze. Dlatego warto pilnować diety, regularnie spożywać wartościowe posiłki, a tym samym dbać zarówno o mózg, jak i zdrowie całego organizmu.