PKA - źródło informacji dla kandydatów na studia
Wybierając studia oczekujemy rzetelnej usługi edukacyjnej, przyjaznej atmosfery nauki, dobrej organizacji, profesjonalnych prowadzących, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego.
Informacje związane z tymi aspektami kształcenia czerpać można od starszych kolegów, znajomych, internetowych serwisów uczelnianych, forów dyskusyjnych. Mogą być one zniekształcone subiektywną oceną zależną od indywidualnych oczekiwań, mieć silne podłoże emocjonalne wynikające z aktualnych sukcesów lub niepowodzeń na uczelni lub stanowić laurkę stworzoną przez samą uczelnię nieco na wyrost.
Niezależną instytucją zajmującą się od wielu już lat oceną jakości kształcenia na polskich uczelniach jest Polska Komisja Akredytacyjna (PKA). Przygotowywane przez nią sukcesywnie raporty stanowią doskonałe źródło obiektywnej wiedzy na temat poziomu edukacji na konkretnych kierunkach studiów, realizowanych w konkretnych uczelniach.
Warto potraktować te zestawienia jako dodatkowy aspekt uwzględniany przy wyborze studiów i przyszłej Alma Mater.
Kto opracowuje raporty?
Do prac zaangażowani są nauczyciele akademiccy (spoza macierzystej uczelni), przedstawiciele studentów, eksperci reprezentujący pracodawców (w przypadku kierunków prowadzonych w ramach praktycznego profilu kształcenia oraz jeśli w toku nauki przewidziane są praktyki zawodowe), a także - w zależności od możliwości i rodzaju oceny - eksperci międzynarodowi.
Jakie informacje dla kandydatów?
Raporty PAK - i to bardzo obszerne, szczegółowe opracowania. Ich lektura nie przypomina przeglądania folderów reklamowych czy ulotek rozważanych kierunków studiów.
Jakie kluczowe z punktu widzenia kandydata informacje można zatem w nich znaleźć?
Najistotniejsza jest ocena końcowa. To ona przesądza, czy przeprowadzona kontrola wykazała uchybienia, niedociągnięcia w licznych obszarach poddawanych weryfikacji.
Oceny obecnie wydawane są w dwustopniowej skali: pozytywna lub negatywna.
Pozytywna ocena przyznawana jest na okres 6 lat.
O czym mówi ocena PAK-i?
Pozytywna ocena (za którą stoi wspomniany obszerny raport) to gwarancja, że konkretne studia na tej uczelni realizowane są zgodnie z wymaganiami polskiego systemu kształcenia.
Treści programowe uwzględniają aktualny stan wiedzy i metodyki badań w dyscyplinach, z którymi przedmioty kształcenia są powiązane.
Osoby prowadzące zajęcia posiadają odpowiednie kompetencje dydaktyczne.
Infrastruktura uczelniana, estetyka pomieszczeń, zasoby edukacyjne są satysfakcjonujące.
Szkoła zapewnia wyposażenie techniczne pomieszczeń, środki i pomoce dydaktyczne czy aparaturę badawczą.
Uczelnia realizuje współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Wspiera studentów w uczeniu się, rozwoju społecznym, naukowym, zawodowym oraz ich wejściu na rynek pracy.
Wdraża postulat umiędzynaradawiania studiów - z powodzeniem realizowana jest wymiana międzynarodowa pracowników i studentów w ramach umów o współpracę z zagranicznymi uczelniami partnerskimi.
Pozytywna ocena to zatem certyfikat jakości, potwierdzenie, że wybieracie studia solidne, pewne, poddane profesjonalnej ewaluacji.
Wyróżniające się kierunki
PKA nagradza wyróżniające się kierunki Certyfikatami Doskonałości Kształcenia. Przyznawane są w czterech kategoriach:
- Doskonały kierunek – doskonałość w kształceniu na kierunku
- Zawsze dla studenta – doskonałość we wsparciu rozwoju studentów
- Otwarty na świat – doskonałość we współpracy międzynarodowej
- Partner dla rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno- gospodarczym.
Gdzie szukać wiedzy o ocenach PKA?
Szczegółowe raporty znajdują się na stronie Polskiej Komisji Akredytacyjnej.
Informacje o kierunkach, które pozytywnie przeszły ewaluację PKA zazwyczaj eksponowane są w serwisach uczelnianych – to w końcu powód do dumy, wyróżnienie, potwierdzenie wysokiej jakości kształcenia.